logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zainaugurowano nowy rok akademicki na UWM w Olsztynie
 


Mszą św. w olsztyńskim kościele św. Franciszka z Asyżu zainaugurowano nowy rok akademicki na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.
 
Wspólnej modlitwie przewodniczył abp Józef Górzyński, a homilię wygłosił abp senior Edmund Piszcz, który na podstawie Ewangelii o powołaniu Piotra przypominał zebranym sens słów „wypłyń na głębię”.
 
– Mamy uchronić się przed tą słabością, która nazywa się powierzchowność. Człowiek powierzchowny to taki, któremu nie zależy na prawdzie, miłości i dobru, a jedynie na pozorach tych spraw, powierzchowność jest dla niego wystarczająca. Żeby z tym zerwać należy stanąć w prawdzie o sobie. Każdy z nas powinien zadać sobie pytanie: czy jestem człowiekiem głębi? Wypłyń na głębię, bo w tej głębi jest sam Bóg – mówił abp Piszcz.
 
– Nauka dla Kościoła to zawsze sięganie po prawdę, i to po prawdę ostateczną. Myślimy dziś o wielkich poprzednikach świata nauki – gdyby nie odważne wypłynięcie na głębię czy mówilibyśmy dziś choćby o Mikołaju Koperniku? Ci wielcy zawsze przekraczali pewne schematy, mieli odwagę i to przynaglenie do poszukiwania prawdy – mówił abp Górzyński.
 
Przypomniał również, że zadaniem świata akademickiego jest odkrywanie prawdy, sensu życia i istnienia. – życzę, by uniwersytet był świątynią prawdy…by wszystko, co będziecie czynić było dążeniem do prawdy – ci, którzy podejmują badania naukowe, zadania pedagogiczne, studenci – żeby wszyscy szukali prawdy, bo nic innego nie jest warte poszukiwania – zaznaczył metropolita.
 
Po Eucharystii dalsza część uroczystości odbyła się w Centrum Konferencyjnym UWM w Olsztynie. Rektor uczelni prof. Ryszard Górecki przypomniał, że Uniwersytet Warmińsko-Mazurskie istnieje od 1999 roku. – Dziś nowy rok akademicki rozpoczyna ponad 7,5 tysiąca nowych studentów. Niż demograficzny dotyka całej Polski i nas też trochę, ale w tym roku jest niezły poziom. Wszystkich studentów mamy około 20 tysięcy (…) Dotacja, która dotyczy optymalnego finansowania w przeliczeniu na pracownika, to 13 studentów na nauczyciela akademickiego. Gdyby było 21 tysięcy studentów to mielibyśmy najwyższą dotację.
 
Nowy rok akademicki 2018/2019 to pierwszy rok obowiązywania nowej ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – całościowej reformy szkolnictwa wyższego. Nowa ustawa, nazywana też Konstytucją dla Nauki czy Ustawą 2.0, zastąpi cztery obecnie istniejące: prawo o szkolnictwie wyższym, ustawę o zasadach finansowania nauki, ustawę o stopniach i tytule naukowym, a także ustawę o kredytach i pożyczkach studenckich. Formalnie ustawa wchodzi w życie 1 października, ale proces wdrażania poszczególnych przepisów w niej zapisanych rozłożony jest na kilka lat.
 
W związku z wejściem w życie nowej ustawy  uczelnię czekają zmiany. Jak mówił profesor Górecki dotyczy to wprowadzenia przez UWM nowych dyscyplin naukowych dostosowanych do rozporządzenie. – Rozważamy ile tych dobrych dyscyplin wprowadzimy. Wydaje mi się, że będzie to na poziomie 16-18 dyscyplin (…) Nowe dyscypliny muszą za 2 lata uzyskać co najmniej kategorię B plus, by utrzymać dofinansowanie oraz prawo do doktoryzowania i habilitowania.
 
W olsztyńskim uniwersytecie pracuje ok. trzech tys. osób, z czego ok. 1900 to wykładowcy.
 
gn/aw
www.archwarmia.pl