logo
Środa, 03 marca 2021 r.
imieniny:
Kingi, Kunegundy, Maryna, Tycjana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zakończyły się rekolekcje Episkopatu
 


Zakończyły się doroczne rekolekcje Episkopatu Polski. W modlitewnym skupieniu uczestniczyli kardynałowie, arcybiskupi i biskupi polscy na czele z Prymasem Polski abp. Wojciechem Polakiem i przewodniczącym Konferencji Episkopatu polski abp. Stanisławem Gądeckim. Jedną z Mszy św. odprawił wraz z biskupami abp Salvatore Pennacchio, Nuncjusz Apostolski w Polsce. 
 
Czterodniowe rekolekcje, trwające od poniedziałku, 10 listopada, zwieńczyła w czwartek, 22 listopada Msza św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka. Eucharystię rozpoczął Apel modlitewny za zmarłych po wojnie członków Konferencji Episkopatu Polski. 
 
„Zwracamy się dzisiaj do Wszechmogącego Boga polecając naszych braci. Zwracamy się ku Temu, który, jak usłyszymy w Księdze Apokalipsy, został zabity i krwią swoją nabył nas dla Boga, uczynił królestwem i kapłanami po to, abyśmy z nim królowali wiecznie” - mówił we wstępie do Mszy św. abp Wojciech Polak, po czym wymienił imiona i nazwiska wszystkich zmarłych kardynałów, arcybiskupów i biskupów. 
 
Tegoroczne nauki rekolekcyjne dla księży biskupów głosił o. Ernest Siekierka, franciszkanin, wykładowca duchowości i kierownictwa duchowego we franciszkańskim WSD we Wronkach. Myśl przewodnia skupienia zawierała się w słowach: „Przed ukrzyżowanym Panem ze św. Franciszkiem z Asyżu”. Lekturą duchową była książka „Kapłan nie należy do siebie” Sługi Bożego abp. Fultona J. Sheena, amerykańskiego kaznodziei i ewangelizatora. 
 
W ciągu czterech dni biskupi usłyszeli osiem konferencji. Codziennie koncelebrowali także Mszę św. oraz uczestniczyli w Apelu Jasnogórskim w Kaplicy Matki Bożej. Trzeci dzień ćwiczeń duchowych był dniem pokutnym i okazją do skorzystania z sakramentu pokuty i pojednania. 
 
W środę, 21 listopada wieczorem, w Kaplicy Różańcowej, księża biskupi mieli możliwość uczestniczenia w projekcji filmu dokumentalnego pt. „Wojciech Kilar. Credo” w reżyserii Zdzisława Sowińskiego. 
 
Wraz z biskupami modlili się także ich kierowcy. Nauki rekolekcyjne dla nich głosił o. Ryszard Bortkiewicz, definitor generalny Zakonu Paulinów. 
 
Pierwsze rekolekcje biskupów miały miejsce w Częstochowie w 1946 roku. W kolejnych latach odbywały się nieregularnie. Pierwszą systematyczność można stwierdzić od 1950 roku, kiedy prymasem Polski był kard. Stefan Wyszyński, wielki czciciel Matki Bożej Jasnogórskiej. 

o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com