logo
Niedziela, 01 października 2023 r.
imieniny:
Teresy, Heloizy, Igora, Remigiusza – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Forum Pomocy serwisu 'Katolik.pl'
Działa od stycznia 2001 roku

Witaj u salwatorianów :)
Dużo pracy. Od Albanii do USA www.sop.salwatorianie.pl


1. Szukając czegoś w internecie:
a) Należy korzystać z wyszukiwarek (np. www.google.pl);
b) Jeśli już koniecznie przez internet, to żonę/męża można szukać przez np.:

www.singlowanie.pl
www.czysteserca.pl
https://taknaserio.com/
www.szczesliweserca.pl

www.wymodleni.pl
www.zapisanisobie.pl
www.dla-samotnych.pl
www.catholicsingles.com/
www.catholicmatch.com
www.avemariasingles.com

A w realu np.:
Warszawa, Msze św. w intencji osób poszukujących drugiej połówki.
Kościół oo. Pallotynów przy ul. Skaryszewskiej 12
w każdą trzecią sobotę miesiąca godz. 19.

c) Krzyzysy małżeńskie www.kryzys.org oraz http://sychar.org (Wspólnota Trudnych Małżeństw).
d) O sprawy małżeńskie można pytać np. na www.szansaspotkania.pl ; www.lmm.pl czy na forum www.naturalnemetody.fora.pl/
e) Depresja; kilka ważnych adresów i tel. do ośrodków pomocy w tej śmiertelnej chorobie: http://www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=1431
f) Małżeństwa niesakramentalne www.niesakramentalni.fora.pl
g) Misja Wspierania Kapłanów www.kaplani.com.pl/modlitwa/index.html
h) Chcę pogadac z księdzem:
  - 7 dni w tygodniu, 24 godziny - telefoniczne pogotowie duchowe
  - wpatrzeniwslowo.pl 
  - GG 12868489 pn-pt g. 8-15 => http://gadugaduzaufania.blogspot.com/
  - pogotowie@deon.pl
  - 'zapytaj księdza' na jezus.com.pl
  - www.pierzchalski.ecclesia.org.pl -> listy
  - ks. Robert Krzywicki skype 'lichenpomoc'.
i) 'Czy to grzech' i inne pytania nt. spowiedzi: www.spowiedz.pl;
j) Jak rozeznać powołanie:
kobiety: s. Natanaela SDS: siostrysds@gmail.pl GG 3630426
mężczyźni: www.sop.sds.pl GG 9598799;
Kryteria rozeznawania powołania, Amadeo Cencini, Zeszyty Formacji Duchowej, 40/2008
k) księgarnie internetowe, np.: www.gloria24.pl  www.swk.pl  www.salwator.com
l) imiona i patroni do bierzmowania:
    http://patroni.waw.pl/
    www.catholic.org/saints/stindex.php
m) muzyka, płyty CD, pliki mp3, np.: www.gloria24.pl www.kdm.pl
n) wsparcie osób homoseksualnych www.pascha.pl
o) Prośby o modlitwę: www.katolik.pl/skrzynka-intencji.html

 

2. Serwis www.katolik.pl jest nieoficjalny, niekomercyjny i niedochodowy. Nikomu nie obiecujemy publikacji nadesłanego posta.
Mamy nadzieję, że jesteś oczekiwanym gościem, a nie intruzem z pretensjami. Co prawda internet jest darmowy, jednak jako właściciele serwera i domeny mamy tutaj prawa większe od innych. Rozumiemy, że nie wszyscy muszą to rozumieć, chociaż akurat wiele szarych komórek do zrozumienia tego prostego faktu nie jest potrzebne. Ale nawet jeżeli niektórzy nie rozumieją to po prostu niech przyjmą do wiadomości, że mamy kaprys, aby nie tolerować intruzów i już.

 

3. Goście odpowiadają całkowicie wolontarystycznie. Wszyscy za darmo. Dlatego wszelkie postawy roszczeniowe są nie na miejscu.
Nie publikujemy postów wulgarnych, nie na temat, powtarzających się pytań członków innych wspólnot wyznaniowych, reklam, odezw, ankiet, ogłoszeń, petycji.

 

4. Część osób traktuje forum jak czat. Wchodzą, zadają pytanie, żądają odpowiedzi i znikają, Szukanie, czytanie wcześniejszych wątków to tylko strata czasu (dla nich). Nie próbują nawet zrozumieć, że dla udzielających tych odpowiedzi to marnowanie czasu. Większość poruszanych tematów to te same problemy, na które odpowiedzi są tu od lat. Wałkowanie tego po tysiąc razy jest zupełnie niepotrzebne i tylko utrudnia następnym osobom znalezienie odpowiedzi. Osoby pytające prosimy o czytanie poprzednich pytań i odpowiedzi, bo pytania się powtarzają. Forum trwa od stycznia 2001 r. i gdyby osoby pytające używały WYSZUKIWARKI, przekonałaby się, że zadają tu stale ten sam zestaw pytań, coraz to inaczej formułowanych. Ergo:

- albo nie zadowalają ich odpowiedzi
- albo pytając wcale nie chcą odpowiedzi
- albo się nudzą.

Wyżej opisana przypadłość w środowisku medycznym jest diagnozowana jako dysgooglia i dysnetykieta.

To, co było, jest tym, co będzie, a to, co się stało, jest tym, co znowu się stanie: więc nic zgoła nowego nie ma pod słońcem. Jeśli jest coś, o czym by się rzekło: Patrz, to coś nowego - to już to było w czasach, które były przed nami. Nie ma pamięci o tych, co dawniej żyli, ani też o tych, co będą kiedyś żyli, nie będzie wspomnienia u tych, co będą potem.
Koh 1, 9-11.

 

5. Formuła forum to 'pytanie-odpowiedz'. Posty prowokacyjne oraz polemizujące z wypowiedziami w wątku będą kasowane. Na poziomie prowokacji nie ma sensu dyskutować. Pytającemu bowiem nie chodzi o to aby uzyskać wyjaśnienia, ale żeby pytanego pogrążyć, wprawić w zakłopotanie. Jeśli pytającemu chodzi o rzeczowe wyjaśnienie i dialog, to powinien sformułować pytania w sposób zrozumiały, niekonfliktowy i nieobraźliwy. Oraz takie wyrażenie tego o co mu chodzi.
Nie każde zdanie zakończone znakiem zapytania jest pytaniem.
Nie każde pytanie warte jest odpowiadania.
Nie każdy ma kompetencje aby odpowiadać na każde pytania.
Do polemik mozna użyć priva adwersarza albo przejść na sąsiednie Forum Dyskusji www.dyskusje.katolik.pl

 

6. Trudno też odpowiadać na 'pytania', w których osoba pytająca już dokonała oceny i pewnego własnego podsumowania. Próba polemiki czy szukania tego co łączy a nie tego co dzieli mogłaby zostać odebrana jako kolejny głos krytyczny lub złośliwy atak. Warto czasem posłuchać głosów ludzi Kościoła, przez których nie przemawiają osobiste emocje.
Zatem prośba o zadawanie pytań zgodnie z regułami logiki. Równie dobrze można by pytać: Czy na Marsie też piją wino z kieliszków? Albo: Czy bułka przeżuta, po wypluciu będzie tak samo smakowała, jak przed? Oczywiście na tak postawione pytania DA się odpowiedzieć, tylko po co? Inaczej: jaki jest cel zadawania takich pytań, skoro ze sposobu ich konstruowania należy wnosić, że osoba pytająca, tak naprawdę nie jest zainteresowana odpowiedzią?

 

7. Jeden z Forumowiczów, Verba Docent napisał:

Ludzie mają problemy różnego rodzaju (co samo w sobie nie jest niczym nowym), zapytania, wątpliwości. Przychodzą do Kościoła i oczekują, że albo Kościół ich ustawi albo sam się ustawi w stosunku do nich.

Jedni myślą, że jest jakaś cudowna formuła będąca w posiadaniu Kościoła, która nakieruje ich, nie trzeba będzie się martwić (grzech/nie grzech), kłopotać, troszczyć, myśleć i będzie cacy. To jest myślenie w kategoriach Kościoła totalitarnego, który wszystko ogarnia, na wszystko ma gotowe recepty a wierni Kościoła poddani są ścisłej (hierarchicznej) dyscyplinie i mają wykonywać polecenia. Ale czy to jest ten Kościół, który onegdaj założył Mistrz Dobroci, Miłości, Pocieszenia, Wsparcia, Nadziei?

Drudzy chcą Kościoła-klubu. Wpadnę sobie tam, zapytam się jak oni widzą moje zachowanie, a jak nie widzą (owi "oni") to ich problem, pójdę sobie i poszukam, aż znajdę taki klub, który będzie mi "pasił". Może u prawosławnych, może u zielonoświątkowców, taoistów, sufich lub innych. W wersji radykalnej mogę sobie sam założyć klub i wtedy będzie ekstra. Tylko czy taki klub miał na myśli Założyciel, mówiąc o zgromadzeniu, którego nie przemogą moce piekielnie? Czy to miał na myśli ten, który przyszedł nie po to aby zmienić cokolwiek w Prawie? Czy po to wzywał swoich uczniów aby "byli jednością" i aby "jedni drugich brzemiona nosili"?

Niektórzy oczekują od Kościoła omnipotencji. Kościół ma się znać na wszystkim, o wszystkim jasno i wyraźnie wypowiadać się, postępować skutecznie i jednoznacznie. Wymagamy tego, żądamy, wymagamy. A Kościół, gdy już ulegnie i wypowie się lub coś zrobi od razu odezwą się głosy: gdzie te klechy się pchają, wara im od naszej seksualności, wychowania dzieci, lektur, rozrywek, tego jak spędzamy niedzielę i tak dalej. Jestem przeciwnikiem wizji Kościoła totalnego. Były próby wprowadzenia takowego już w przeszłości i wyszło jak wyszło. Ale skoro Lud Boży domaga się aby jasno i wyraźnie instruować go jak ma rozumieć to czy tamto (kłaniam się tu tym wszystkim z Państwa, którzy od czasu do czasu stawiają tu nieśmiertelne pytanie: "Co Kościół myśli o tym lub owym"), żąda algorytmów postępowania dobrego katolika, to co się dziwić? A jak się pytamy, to musimy się liczyć z możliwością tego, że odpowiedź będzie nie taka jakiej się spodziewamy.

Proszę najpierw te pytania zadać sobie samemu, zapytać się siebie samego w co Pan wierzy i w jaki sposób temu chce Pan dać wyraz. Kościół nie będzie właził Panu pod kołdrę i sprawdzał czego i jak Pan używa, z kim i w jakich okolicznościach, nie będzie zaglądał do Pana domu i wychowywał za Pana dzieci. Kościół nie jest trybunałem, który ma sądzić (nagradzając lub karząc) Pana takie lub inne postępki (i zaniechania). Proszę nie wciskać nas, Kościoła, w rolę Pańskiego ekonoma, nadzorcy i wytłumaczenia. Pana życie (także w jego seksualnym aspekcie) jest Pańskie i to Pan je przeżyje (tak lub owak) a nie Kościół (jakkolwiek Pan sobie go wyobraża).

My zebrani jesteśmy w Kościele po to aby iść śladem Pana naszego, Mistrza nad Mistrzami, Jezusa Chrystusa. Po drodze Panu z nami, zapraszamy? Nie jest Pan przekonany, nie zmuszamy.

Osobiście nie mam zamiaru być niczyim treserem.

 

8. Prezentujemy turtaj swoje opinie, w oparciu o nasze rozumienie nauczania KK. Nie nawoływujemy tutaj do przemocy, dyskryminacji, nie obrażamy, nie jesteśmy agresywni. A co mamy w zamian? Spotkają nas nie tylko szykany, ale i wyzwiska.

Przeciwnicy KK, szczególnie ci, którzy próbują go obrazić, poniżyć lub ośmieszyć. Zdecydowali się poświęcić trochę czasu, energii i inwencji (z tym jest najgorzej), by dopiec KK, to albo znaczące okazało się to, co napisali tutaj bliźni, albo też tematy na forum są dla nich jakoś ważne, albo jedno i drugie. Tak czy siak, bardzo nam miło i podziękowania za bezinteresowny dar. Tym cenniejszy, że złożony przez ludzi, którzy szczerze nie znoszą KK.

 

9. Wiele pytań jest natury encyklopedycznej. Forum nie służy wyręczaniu Internautów w tym, co sami moga znaleźć i przeczytać w Biblii, Katechiźmie Kościoła Katolickiego, Kodeksie Prawa Kanonicznego. Nie ma sensu, aby odpowiadający przepisywali encyklopedie czy słowniki. Poza tym jest wiele książek. Trzeba tylko do nich dotrzeć. Osoby zainteresowane jakąś problematyką nie powinny oczekiwać, że za pośrednictwem internetu wszystko zostanie podane im na tacy. Często wystarczy jeden artykuł z przypisami i bibliografią, aby z powodzeniem drążyć dalej. Jeśli po przeczytaniu iluś tam tekstów na dany temat problem pozostanie, to można zadać pytanie, ale proszę tego nie robić na początku poszukiwań. Forum nie jest od dostarczania informacji, które przy pewnym wysiłku każdy może zdobyć sam.

 

10. Aspekty prawne przygotowań do sakramentu małżeństwa, a także stwierdzenie nieważności małżeństwa - proszę się kontaktować z prawnikami - kanonistami:

mgr Małgorzata Baran www.prawnikkanonista.republika.pl
mgr Marcin Krzemiński www.kanonista.com

11. Od lat prosimy, aby nie przeceniać internetu. Jedna z osób, kiedy przeczytala rady internetowe na swój problem, napisała:
Bóg zapłać za dobre rady - nauczka by nie wywnętrzać się przed tłumem. Nie mam z kim rozmawiać - do rozmowy trzeba dwojga.... Liczyłam na to, że w internecie zgłosi sie jakiś kapłan, który zechce mi służyć duchowym wsparciem, a szczegóły po to by ukazać w czym problem. Niektóre rady są serdeczne - jednak niezbyt odkrywcze....

Zaś Michał napisał:
Ludzie, co Wy takiego widzicie w tym internecie? To tylko medium. Takie samo jak fale radiowe, czy prąd elektryczny w radio, telewizorze, telefonie, czy np. para wodna w instalacji c.o. Jedno dostarcza ciepła, inne informacji, lub opinii (czasem fałszywych), jeszcze inne pozwala wezwać pogotowie, lub taksówkę, albo zamówić telepizzę. Internet tymczasem wydaje się mieć dla Was moc magiczną (zdiagnozuje, wyleczy, da miłość rodzicielską, małżeńską, zda za Was egzaminy, przepowie przyszłość, zapewni bezpośredni kontakt z Panem Bogiem i Bóg wie, co jeszcze) Nie przesadzacie? Wyłania się z tego wszystkiego jakaś straszna bezradność obecnego pokolenia. Zostaliście zbyt wcześnie rzuceni na głęboką wodę i nie zdołaliście dojrzeć, więc zaklinacie rzeczywistość. Wyrasta nam pokolenie hipochondryków. Dojrzałości nie osiąga się wirtualnie. Trzeba mozolnie, dzień po dniu mierzyć się z realną rzeczywistością. Innej nie macie. Ani internet, ani psycholog nie przeżyje za Was życia. Koniec kazania.

 

12. Korzystającym z pomocy przypominamy, że każdy z odpowiadających radzi, jak potrafi - z własnego punktu widzenia, według własnych doświadczeń i osobistego rozumienia naszej wiary. Dlatego pytający proszeni są o pokorę w czytaniu odpowiedzi. Nikt nie jest zobowiązany do stosowania rad uzyskanych na Forum.

Wydaje mi się, że niektórzy oczekują udzielania odpowiedzi doskonałych. Tymczasem ja do takich odpowiedzi wcale nie pretenduję. Doskonały jest tylko Bóg, a ja nie jestem w stanie wyjść poza krąg własnego doświadczenia życiowego (własne świadectwo). Choć były w nim także osoby chore psychicznie, czy o taką chorobę podejrzewane, to nie wydaje mi się to istotne dla poprawności odpowiedzi. Nie tworzymy tu jako pracy zbiorowej podręcznika poprawnych odpowiedzi. Rozumiem, że moje (i wielu innych) mogą czasem denerwować. To normalne i naturalne. Ważne by Bóg wykorzystał ten materiał, jaki stanowią. Poza tym, rzadko kiedy ktoś dostaje pojedynczą odpowiedź. Zawsze jest szansa, że ktoś drugi uzupełni braki poprzednich.
Michał

 

13. Aby skontaktować z osobami odpowiadającymi (które udostępniają swoje adresy e-mailowe) należy kliknąć w nicka tej osoby.

 

14. Wiele osób ma nadzieję na kontakt elektroniczny z duszpasterzem. Jednak werfikacja tozsamosci ksiedza w internecie jest trudna. Z drugiej strony internet jest intensywnie wykorzystywany przez różnorodne ruchy religijne. W czasie mojej kilkuletniej służby na forum wiele razy potwierdzała się aktualność poniższych cytatów biblijnych:

Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami.
Mt 7, 15
 

Jezus powiedział: Strzeżcie się, żeby was kto nie zwiódł. Wielu bowiem przyjdzie pod moim imieniem i będą mówić: Ja jestem Mesjaszem. I wielu w błąd wprowadzą.
Mt 24, 4-5

Wiem, że po moim odejściu wejdą między was wilki drapieżne, nie oszczędzając stada. Także spośród was samych powstaną ludzie, którzy głosić będą przewrotne nauki, aby pociągnąć za sobą uczniów. Dlatego czuwajcie, pamiętając, że przez trzy lata we dnie i w nocy nie przestawałem ze łzami upominać każdego z was.
Dz 20, 29-31

Dzieci, jest już ostatnia godzina, i tak, jak słyszeliście, Antychryst nadchodzi, bo oto teraz właśnie pojawiło się wielu Antychrystów; stąd poznajemy, że już jest ostatnia godzina. Wyszli oni z nas, lecz nie byli z nas; bo gdyby byli naszego ducha, pozostaliby z nami; a to stało się po to, aby wyszło na jaw, że nie wszyscy są naszego ducha. Wy natomiast macie namaszczenie od Świętego i wszyscy jesteście napełnieni wiedzą.
1 J 2, 18-20

Zabiegają o was nie z czystych pobudek, lecz chcą was odłączyć ode mnie, abyście o nich zabiegali.
Ga 4, 17

Przede wszystkim słyszę - i po części wierzę - że zdarzają się między wami spory, gdy schodzicie się razem jako Kościół. Zresztą nawet muszą być wśród was rozdarcia, żeby się okazało, którzy są wypróbowani. Tak więc, gdy się zbieracie, nie ma u was spożywania Wieczerzy Pańskiej.
1 Kor 11, 18-20

Dlatego internet nie powinien zastępować relacji z własnymi duszpaterzami. Pytania można zadać swojemu duszpasterzowi w zakrystii po nabożeństwie, w kancelarii, w duszpasterstwie, w szkole...

 

15. Nie jest łatwo na podstawie elektronicznego kontaktu ocenić prawdziwe motywy i sytuacje towarzyszące osobie pytającej. Dlatego na Forum nie należy szukać "jasnych i konkretnych wskazówek". Pan Jezus przemawiał do uczniów w przypowieściach, które są wciąż od nowa pokarmem dla nas i ukazują coraz to nowe znaczenia. Jakże daleko im do "jasnych i konkretnych wskazówek". Aby mieć szansę na takie wskazówki konieczny jest kontakt osobisty. Zachęcamy zatem do kontaktu ze swoimi duszpasterzami. Najlepiej umówić się na rozmowę w realu, z kilkudniowym wyprzedzeniem i zasygnalizowaniem tematu.

Zachęcamy do przemyślenia kilku fraszek Jana Sztaudyngera:

Mówić prawdy sobie nie pozwolę,
Wiadomo bowiem, prawda w oczy kole!

Przestroga kłótnikowi
Z mędrcem i z głupcem nie tocz zwady,
Żadnemu bowiem nie dasz rady
.

Rady
Tysiąc rad dobrych mym dzieciom dawałem.
Ja także rad rodziców nigdy nie słuchałem
.

Trudności z ocaleniem
Jak ocalić jagnię,
Które samo wilka pragnie
.

Zjadł sam siebie
Niejeden nie pojmie na własnym pogrzebie,
Że kąsał innych - a zjadł sam siebie
.

 

16. Do osób odpowiadających administracja kieruje szczególną prośbę o wstrzemięźliwość w krytyce, ostrożność w formułowaniu sądów, poczucie odpowiedzialności, kierowanie się dobrą wolą, miłością bliźniego i chęcią pomocy, a nie poczuciem obowiązku czy potrzebą wtrącenia swoich 'trzech groszy'. Przy każdej odpowiedzi warto pamiętać, że zabierając głos na Forum wypowiadamy się jako członkowie Kościoła. Jeżeli nie potrafimy pomóc komuś słowem, to zawsze pozostaje okazja do milczenia i modlitwy w intencji danej osoby.
Złe słowo
Zastąpić umie bombę atomową
.
Jan Sztaudynger

 

17. Odwołując się w odpowiedziach do Biblii, dokumentów kościelnych czy wypowiedzi papieskich proszę podać źródło cytatu, tzn. księgę, rozdział i wiersz Biblii, kanon Prawa Kanonicznego czy tytuł i datę wypowiedzi papieża. Cytaty bez podanego źródła będą kasowane.

 

18. Michal, jeden z Forowiczów napisał:
"Wspólnota Kościoła jest Ciałem, co trochę ją odróżnia od np. klasy szóstej C ze szkoły podstawowej w Kobyłce Górnej, czy 2 kompanii piechoty 8 pułku z Grójca, albo wyborców prezydenta RP. W Ciele każdy członek jest potrzebny i ma swoje niezastąpione miejsce. Problem dla mnie nie polega na tym co piszę, ale na tym że nie mam w sobie dosyć pokory, by po modlitwie napisać np. w odpowiedzi: ene due rike fake, lub coś podobnego co mi przychodzi do głowy.
Pisząc odpowiedź nie wiem jaka odpowiedź jest potrzebna pytającemu i prawdopodobnie nie dowiem się tego nigdy. To wie jednak Bóg i On wie do jakich odpowiedzi my jesteśmy zdolni i co z tym jest w stanie zrobić. Tak więc wraz z pytaniem staje przed nami problem naszej odpowiedzi i naszego doświadczenia. Dzielimy się nie tylko wiedzą (w ten sposób odbywa sie również przekazywanie wiedzy np. w szkole, na studiach), ale i doświadczeniem, a więc świadectwem. To że jesteśmy wszyscy grzesznikami nie usprawiedliwia naszego milczenia o miłosierdziu Bożym, którego doświadczyliśmy, bo ani nie stawia się światła pod korcem (Mt 15,15), ani nie możemy nie mówić tego, cośmy widzieli i słyszeli (Dz 4,20), ani nie przekazywać Ewangelii ludziom zasługującym na wiarę."

 

19. Treści umieszczane na Forum Pomocy Katolika nie służą wyłącznie jednemu pytającemu i jednemu odpowiadającemu: czytane są przez wszystkich korzystających z Forum. Dlatego administracja Forum zastrzega sobie prawo do korekty tytułów nadsyłanych pytań, korekty treści odpowiedzi, do umieszczania odpowiedzi w formie nowego wątku, do dzielenia jednego wątku na dwa osobne i podobnych działań mających na celu dobro wspólne.

 

20. Dziękujemy za każdą modlitwę w intencji serwisu www.katolik.pl 
Mszę św. w intencji Internautów odprawiamy w każdy pierwszy poniedziałek miesiąca. Zachęcamy do włączania się w naszą Krucjatę Modlitw w intencji Internautów i Mediów    www.modlitwa.com

Ponadto w naszym krakowskim domu zakonnym przyjmujemy i odprawiamy:

intencje mszalne;
W styczniu 31 Mszy św. w intencji zawierzenia Opatrzności Bożej Nowego Roku;
Msze święte wieczyste;
9 (nowenna) Mszy św. i Koronka do Miłosierdzia Bożego, od 7-go do 15-go dnia każdego miesiąca;
9 (nowenna) Mszy św. do Matki Bożej Nieustającej Pomocy - 9. kolejnych śród;
Majówki - 31 Mszy wspólnych;
Wypominki - w listopadzie 30 Mszy wspólnych oraz codzienny Różaniec za poleconych Zmarłych.

Ofiarę przyjmujemy przelewem bankowym. W tytule przelewu należy podać treść intencji. W odpowiedzi Pocztą Polską wysyłamy obrazki z terminem odprawienia Mszy św.

'Bóg zapłać' za wszelkie datki.

moderator forum: ks. Andrzej Waśko, salwatorianin
oraz współpracownicy Forum

Kiedy mówisz: 'Nie potrafię rozwikłać problemów'
Bóg ci mówi: 'Z całego serca Mi zaufaj, nie polegaj na swoim rozsądku, myśl o Mnie na każdej drodze, a Ja twe ścieżki wyrównam' Prz 3, 5-6

Kiedy mówisz: 'To niemożliwe'
Bóg ci mówi: 'Wszystko jest możliwe' Łk 1,37

Kiedy mówisz: 'Czuję się taki samotny'
Bóg ci mówi: 'Nie opuszczę cię ani nie pozostawię' Hbr 13,5

Kiedy mówisz: 'Ja sobie z tym nie poradzę'
Bóg ci mówi: 'Wszystko możesz w Tym, który cię umacnia' Flp 4,13

Kiedy mówisz: 'Nie zasługuję na wybaczenie'
Bóg ci mówi: 'Ja ci przebaczam' 1 J 1,9;  Rz 8,1

Kiedy mówisz: 'Boję się...'
Bóg ci mówi: 'Nie lękaj się, jestem z Tobą' Iz 41,11

Kiedy mówisz: 'Jestem taki zmęczony...'
Bóg ci mówi: 'Ja dam ci ukojenie' Mt 11, 28-30

Kiedy mówisz: 'Nikt mnie nie kocha, tak naprawdę...'
Bóg ci mówi: 'Ja kocham ciebie'   J 3,16;  J 13,34

Kiedy mówisz: 'Nie wiem, jak iść'
Bóg ci mówi: 'Pouczę cię i wskażę drogę, którą pójdziesz; umocnię moje spojrzenie na tobie'  Ps 32,8

Kiedy pytasz: 'Która droga zaprowadzi mnie do Boga?'
Bóg ci mówi: 'Jezus Chrystus, mój Syn umiłowany'  1 Tm 2,5;  Dz 4,12;  J 3,16

A kiedy zechcesz poznać wszystko, co Bóg chce ci powiedzieć
- czytaj BIBLIĘ
2 Tm 3, 15-17

Niech Bóg cię błogosławi.

Wejście na forum pomocy:
www.katolik.pl/forumZobacz także
o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
Piszą naukowcy, że Quin Shi Huangdi, cesarz chiński, twórca dynastii Quin, który wsławił się wieloma wspaniałymi dziełami, był pomimo wszystkich osiągnięć zwykłym tyranem. Miał podobno w wielu miejscach swego królestwa umieścić napisy: Wszystko w porządku. Mężczyźni są dobrymi mężami, rodzice są szanowani. Wszędzie tam, gdzie wieje wiatr, ludzie są zadowoleni....
 
o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
Zbliżający się wigilijny wieczór jest bodaj najbardziej wzruszającym i uroczystym wieczorem roku. Nie ma chyba drugiego takiego kraju na świecie, gdzie Wigilię Bożego Narodzenia obchodzonoby tak uroczyście jak u nas. To czas wzajemnego zbliżenia, darowania win i urazów, zadumy i refleksji.
 
o. Piotr Jordan Śliwiński OFMCap
Martwię się tym, że moje dzieci nie świętują w niedziele. Chodzą na Mszę świętą w sobotę, a w niedziele pracują. Chciałabym, aby niedziela w naszej rodzinie miała charakter świąteczny.
 
 
___________________

 reklama

katolicyzm