logo
Sobota, 20 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Agnieszki, Amalii, Teodora, Bereniki, Marcela – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Krzysztof Jan Żywczyński OCD
Zanurzeni w słowie
Głos Karmelu
 


Wyjątkowość człowieka

Dowodów na wyjątkowość człowieka pośród wszelkich pozostałych stworzeń można zapewne poszukiwać w różnych miejscach i w różnoraki sposób na rzecz owej wyjątkowości argumentować. Jednym z nich jest niewątpliwie fakt posługiwania się narzędziami, a także zdolność do samodzielnego ich wytwarzania.

Gdy przyjrzymy się narzędziom człowieka, łatwo zauważymy, że większość z nich przybiera dziś postać o wiele bardziej skomplikowaną od pierwotnego krzemiennego noża lub młotka. Najpotężniejsze bywają przy tym najbardziej nieuchwytne.

Potęga słowa

Jednym z takich niezwykłych narzędzi jest słowo – przekazuje informacje, wyraża uczucia, buduje, a czasem niszczy. Bywa "ostrzejsze niż miecz obosieczny". Przez nie wszystko się stało, a bez niego nic się nie stało z tego, co się stało, jak czytamy w Prologu do czwartej Ewangelii.

Potęgę słowa dostrzegano od najdawniejszych czasów. Potęgę i wszechobecny wpływ, od którego nie sposób się uwolnić, gdyż stanowi ono integralną cześć natury człowieka, będąc ważną nicią łączącą go ze Stwórcą. Zainspirowany pierwszymi wersami Janowej Ewangelii Juliusz Słowacki wyraził tę myśl w poetyckiej modlitwie: "...duch mój przed początkiem stworzenia był w Słowie, a Słowo było w Tobie – a jam był w Słowie" (Genezis z Ducha). Rzeczywiście, jesteśmy cali "zanurzeni w słowie".

Trudność w słuchaniu Słowa

Pozostaje swego rodzaju paradoksem fakt, że my dzisiaj, będąc dziećmi cywilizacji informacyjnej, wyrosłej przecież na słowie, mamy trudność ze słuchaniem Słowa, tego pisanego od dużej litery, dającego dostęp w zakamarki ludzkiej duszy, otwierającego co zamknięte, wskrzeszającego - umarłe. Zamknęliśmy się, niestety, na wiele ważnych funkcji języka, zawężając bardzo często naszą uwagę do jednej tylko - poznawczej. Poprzestanie na wiedzy o zjawiskach, zaspokajanie prostej ciekawości, nie pozwoli nam nigdy dotrzeć do prawdy. Potrzebujemy - jak zauważył obecny papież w jednej ze swoich książek - sensu. On zaś domaga się nie tyle wiedzy, ile raczej rozumienia, osobistego udziału, powierzenia się. Jest bowiem Osobą. A trzeba wiedzieć, że zwykle milknie świadectwo Boga tam, gdzie mowa jest tylko techniką informującą o "czymś".

 
1 2 3  następna
Zobacz także
Magdalena Korzekwa
Do miłości i małżeństwa można dorastać jedynie w wolności. Zamieszkanie ze sobą przed ślubem taką wolność ogranicza w radykalny sposób. Przywiązanie i przyzwyczajenie się do kogoś przez mieszkanie razem sprawia, że odtąd decyzja o małżeństwie nie będzie w pełni wolna.
 
Magdalena Korzekwa
W starych katechizmach często spotykałem się ze słowem "łaska". Dlaczego dzisiaj mniej się używa tego wyrazu?
 
Magdalena Korzekwa
Ludzie wierzący niejednokrotnie zadają sobie pytanie, jakim być chrześcijaninem. Życie pokazuje, że najłatwiej być konformistą, nie wychylać się, nie wychodzić przed szereg. Często też niektórzy tzw. pseudokatolicy twierdzą, że kapłani a najlepiej cały Kościół, powinni stać daleko od spraw społecznych i politycznych, a najlepiej niech Kościół zajmie się tylko modlitwą. Czy tak postawa jest właściwa?...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS