logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zaproszenie do Trzebnicy
 


ŚWIĘTA JADWIGA - WZÓR ŻONY, MATKI I BABCI
 
Niepodważalnym wydaje się twierdzenie, że jednym z podstawowych celów średniowiecznej literatury hagiograficznej, czyli przede wszystkim żywotów świętych, był cel dydaktyczny. Przykłady świętych uczą właściwych postaw religijnych, upowszechniają określone poglądy teologiczne, poglądy dotyczące obyczajów. W tekstach źródłowych zwraca uwagę przede wszystkim wielka aktywność kobiet.
 
Święta Jadwiga została przedstawiona jako osoba, która wywiera znaczący wpływ na poczynania  swojego otoczenia i na wielką politykę. Wyraźnie widoczny jest wpływ świątobliwej księżnej na męża, dzieci i całe dworskie otoczenie. W biografii św. Jadwigi znajdujemy wyraźny wzór świętej władczyni. Jej powinności jako księżnej w stosunku do poddanych i do męża - księcia zostały wyraźnie wysunięte na plan pierwszy i podporządkowane celom religijnym. Nie można więc opływać we wszelkie dobra dostatek, kiedy dookoła ludzie głodują: trzeba im pomóc. Podobnie co do sprawy odwiedzania uwięzionych i obniżenia poddanym czynszów, nie  można być obojętnym.  Święta Księżna nie ingerowała bezpośrednio w polityczne działania małżonka - to nie była jej sfera działania - robiła to tylko wyłącznie w wypadku zagrożenia wojną i w obawie przelania bratniej krwi chrześcijańskiej, czyli z pobudek religijnych. 
 
Najwyraźniejszym wzorcem, jaki wyłania się ze znanych żywotów św. Jadwigi, jest wzorzec dobrej żony. Dobra żona dbała o zbawienie męża, uczyła go modlitw, nakłaniała do fundowania kościołów i klasztorów oraz umiała przekonać do praktykowania ascezy i wyrzeczeń. W żywocie św. Jadwigi można się również doszukać wzorca dobrego i pobożnego dziecka. Czytamy w nim: "Pobożna matka na chwałę Bożą wychowała swe potomstwo", a papież Klemens IV w bulli kanonizacyjnej napisał: "Wychowała dzieci swe w bojaźni Bożej". Autor życiorysu św. Jadwigi komentując tekst biblijny: "Dobre drzewo, dobre owoce rodzi", chciał podkreślić, że dzieci dobrych rodziców okażą się wspaniałymi naśladowcami. Przykładem jest jej bohaterski syn książę Henryk Pobożny, który w obronie kultury chrześcijańskiej w Europie poniósł śmierć męczeńską pod Legnicą w dniu 9 kwietnia 1241 roku. Matka wychowała go do odpowiedzialności za poddanych i kraj, a nawet za całą Europę. Księżna Jadwiga pomagała swojej synowej, świątobliwej księżnej Annie, w wychowaniu dzieci. Działania św. Jadwigi wpisują się w szeroki ruch uaktywnienia świeckich w Kościele, obserwowany w Europie od XII w., a na ziemiach polskich widoczny wyraźnie w XIII w.

Analiza żywota św. Jadwigi wskazuje na potrzebę rozwiązania wielu problemów społecznych również w naszych czasach. Stąd szukamy pomocy u Patronki Śląska, wpatrujemy się w jej wzór. Tegoroczna tematyka Wrocławskich Dni Duszpasterskich: "Rodzina na nowo odkryta" była pierwszym etapem szukania przykładu w życiu świętych. Odprawiana co roku w Trzebnicy przed uroczystością św. Jadwigi nowenna będzie w dniach 7 - 15 X br. związana z rozważaniem życia rodzinnego na dworze Piastów śląskich w pierwszej połowie XIII w. W czasie pielgrzymki wrocławskiej do Trzebnicy w dniu 14 października pielgrzymi będą medytować nad różnymi formami działalności społecznej i charytatywnej św. Jadwigi.

Stosownie do zwyczaju lat ubiegłych tegoroczne uroczystości odpustowe rozpoczną się w piątek 13 października pielgrzymką młodzieży duchownej do grobu Patronki Śląska. Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Księdza Biskupa rozpocznie się w bazylice o godz. 15.00.

W sobotę 14 października przed południem, oczekujemy na Liturgiczną Służbę Ołtarza, lektorów, przedstawicieli scholi parafialnych i świeckich szafarzy Komunii św. z terenu archidiecezji wrocławskiej. Uroczysta Msza św. zostanie odprawiona w bazylice o godz. 11.00.

Po południu o godz. 17.00 dla uczestników pieszej pielgrzymki wrocławskiej odprawiona zostanie Msza św. przy ołtarzu polowym.

Niedziela, 15 października jest centralnym dniem odpustu. O godz. 11.00 wyruszy z bazyliki procesja z relikwiami św. Jadwigi do ołtarza polowego, gdzie pod przewodnictwem ks. arcybiskupa poznańskiego Stanisława Gądeckiego zostanie odprawiona uroczysta suma, po której przejdzie ulicami miasta procesja. O godz. 1600 w bazylice odbędzie się koncert finałowy XIII Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej - "W hołdzie Janowi Pawłowi II".

Poniedziałek, 16 października to liturgiczny dzień św. Jadwigi Śląskiej. W tym dniu przychodzą do grobu Świętej niewiasty, matki i wdowy. O godz. 11.00 w bazylice zostanie odprawiona uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Ks. Biskupa.

W dniach odpustu od godz. 6.30 pielgrzymi mogą przystąpić do sakramentu pokuty. Centralne nabożeństwo każdego dnia odprawiane będzie o godz. 11.00.
 
W piątek, niedziele i poniedziałek o godz. 18.00 nabożeństwo różańcowe, a po nim Msza św. z kazaniem. W sobotę, niedzielę i poniedziałek o godz. 14.00 wspólna Droga Krzyżowa na Kalwarii w Lesie Bukowym. Natomiast w bazylice o godz. 15.00 odmawiana jest Koronka do miłosierdzia Bożego, a po niej odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu.

Do grobu Matki Ziemi Śląskiej zapraszają na tegoroczne uroczystości
SALWATORIANIE