logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zaproszenie na jasnogórskie obchody 100-lecia niepodległości
 


W niedzielę, 4 listopada, na Jasnej Górze odbędą się główne obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. 
 
Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie setnych urodzin Niepodległej. 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą, i załopotała tu biało-czerwona flaga. Jasna Góra, jako pierwsza, stała się więc „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada. 
 
Główne uroczystości jasnogórskie rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent RP Andrzej Duda, odbędą się w niedzielę, 4 listopada. W sanktuarium na ten dzień przygotowanych zostało wiele wyjątkowych, a nawet spektakularnych wydarzeń, jak np. wywieszenie stumetrowej flagi z wieży przez komandosów i inaugurację specjalnej iluminacji wieży. Zaplanowano piknik niepodległościowy, koncert, a także wspólną modlitwę. 
 
O tych wszystkich wydarzeniach mowa była podczas specjalnej konferencji prasowej przed setnymi urodzinami NIEPODLEGŁEJ, która odbyła się w poniedziałek, 15 października, w jasnogórskim arsenale. 
 
„Dla nas to jest wielka radość, że to dziękczynienie za odzyskanie niepodległości tak mocno wybrzmi na Jasnej Górze, jakby w przede dniu tych wielkich uroczystości narodowych, które będą 11 listopada – podkreśla o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry - 4 listopada to jest ważna data dla Klasztoru, bo to wtedy polskie wojsko przejęło wartę przy bramach Jasnej Góry i mogliśmy zawiesić flagę biało-czerwoną na wieży jasnogórskiej, i ogłosić uroczyście, że to miejsce, w którym jest Jasna Góra, jest wolne, jest tym skrawkiem Niepodległej. To dla nas jest czas wielkiego dziękczynienia, a obok tego to jest czas naszej modlitwy za Ojczyznę”. 
 
Przeor klasztoru przypomina, że modlitwa za Ojczyznę na Jasnej Górze od lat wpisana jest w Mszę św. odprawianą codziennie o 15. 30, a w październiku również w modlitwę różańcową: „Ten wymiar duchowy jest bardzo ważny, byśmy pamiętali, że niepodległość Polski, to przede wszystkim wolność serc naszych, które w jedności z Chrystusem otrzymują prawdziwy blask, prawdziwą niepodległość”. 
 
„Cieszę się, że Jasna Góra wspólnie z Kuratorium Oświaty wpisała się w projekt rządowy, w projekt ‘Niepodległej’ – wyznaje Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego - Jest to projekt, który tak naprawdę pokazuje i otwiera całe dziedzictwo historyczne Jasnej Góry. Wydarzeniom związanym z projektem będą towarzyszyć rzeczy niezwykłe, tak jak polonez - młodzież będzie przechodziła tańcząc poloneza od Placu Biegańskiego na Jasną Górę. Hasło projektu jest znakomite: 'Nie chciejcie Ojczyzny, która was nic nie kosztuje'. Myślę, że to będzie jeden z najpiękniejszych projektów w ramach Roku Niepodległości. A wyjście z Jasnej Góry będzie bardzo charakterystyczne, bo na Jasnej Górze my, Polacy zawsze byliśmy wolni, bez względu na zawirowania historyczne”. 
 
„Postać, która jest nierozerwalnie związana z Jasną Górą - ppor. Artura Wiśniewskiego, który pośmiertnie został odznaczony Krzyżem Virtuti Militari i uzyskał stopień kapitana - to jest historia mało znana albo prawie nieznana dla tych młodych pokoleń, w związku z tym bardzo ważne dla nas, żeby łączyć historię z miejscem, w którym się urodziło, wychowało, i w którym się pracuje czy uczy – zaznacza Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach - Dla wszystkich, i tych małych, i tych większych, i dla dorosłych jest to bardzo ważny moment. Przy takich wydarzeniach jest integrowanie szkół, rodziców i uczniów. Organizowaliśmy np. konkurs plastyczny dla przedszkolaków. 270 prac, które wpłynęło do nas świadczy o tym, jak jest duże zainteresowanie tym świętowaniem”. 
 
Jak dodaje Alicja Janowska, jedną z inicjatyw skierowanych do uczniów było ozdabianie maciejówek, czyli replik czapek legionistów. „Zaproponowaliśmy formę designerską dla uczniów, oni sami dekorują ją według własnego uznania symbolami narodowymi. Chcemy, żeby ta tradycyjna maciejówka dzisiaj odżyła, i 4 listopada, mamy nadzieję, że zaprezentujemy 400 maciejówek podczas przemarszu na Jasną Górę”. 
 
„Cieszymy się bardzo z tego, że w to świętowanie włączają się wszyscy, im więcej serc i rąk tym to będzie wspólne świętowanie, żebyśmy mogli po latach mówić, że braliśmy udział w tym świętowaniu i opowiadać to następnym pokoleniom - mówił o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów – To wielka radość, że ta kultura związana z Jasną Górą, z Matką Bożą może być tak mocno inspirująca i pokazująca kim jesteśmy naprawdę”. 
 
W konferencji prasowej udział wzięli: 
- o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry; 
- o. Mariusz Tabulski, definitor generalny Zakonu Paulinów; 
- Alicja Janowska, dyrektor Delegatury w Częstochowie Kuratorium Oświaty w Katowicach; 
- Izabela Tyras, Civitas Christiana w Częstochowie i Radio Jasna Góra. 
Spotkanie poprowadził o. Sebastian Matecki, rzecznik prasowy Jasnej Góry. 
 
o. Stanisław Tomoń 
 
 
PROGRAM JASNOGÓRSKICH OBCHODÓW 100-LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI 
 
JASNA GÓRA, niedziela, 4 listopada 
 
godz. 9.30 - Msza św. w Bazylice Jasnogórskiej z udziałem pocztów sztandarowych - przewodniczy abp Wacław Depo, metropolita częstochowski 
- Odsłonięcie tablicy poświęconej kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, jasnogórskiemu bohaterowi, w Kaplicy Pamięci Narodu 
 
godz. 10.30 - Rozpoczęcie patriotycznego korowodu w rytmie poloneza: Plac Biegańskiego – Błonia Jasnogórskie 
 
ok. godz. 11.20 - Rekonstrukcja wydarzeń z 4.11.1918 r. – Błonia Jasnogórskie 
- uroczyste wywieszenie 100-metrowej flagi na wieży jasnogórskiej 
- śpiew patriotyczny przy „Ogniu Wolności” 
- piknik patriotyczny z atrakcjami m.in. pokaz sprzętu wojskowego i strażackiego 
 
ok. godz. 14.00 - zakończenie pikniku 
 
Uroczystości towarzyszące: 
 
godz. 12.00 - Odsłonięcie gabloty multimedialnej poświęconej żołnierzom AK „Parasol” w Bastionie św. Rocha 
godz. 16.30 - Oratorium o kard. Stefanie Wyszyńskim „Per Mariam Soli Deo” – Bazylika Jasnogórska (w wykonaniu Filharmonii Śląskiej), wstęp wolny 
godz. 18.00 - Inauguracja iluminacji wieży jasnogórskiej – dziedziniec jasnogórski 
godz. 18.30 - Program telewizyjny „Ocaleni” – Sala Rycerska (TVP) 
godz. 21.00 - Apel Jasnogórski w Kaplicy Matki Bożej 
 
poniedziałek, 5 listopada 
godz. 19.00 - „Pieśń o Ojczyźnie” – Występ Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk – Bazylika Jasnogórska (wstęp wolny). 
 
www.niepodlegla.com 
 
 
Jasna Góra: wkrótce obchody 100-lecia niepodległości  
 
Jasna Góra jako jedno z pierwszych miejsc w kraju rozpocznie świętowanie setnych urodzin Niepodległej. 4 listopada 1918 r. polscy żołnierze przejęli dowództwo nad jasnogórską twierdzą i załopotała tu biało-czerwona flaga. Jasna Góra, jako pierwsza, stała się zatem „skrawkiem” wolnej Ojczyzny, której niepodległość ogłoszono później, bo 11 listopada. Dziś odbyła się konferencja prasowa przed głównymi obchodami, które odbędą się 4 listopada. 
 
- Dla nas to wielka radość, że to dziękczynienie za odzyskanie niepodległości tak mocno wybrzmi na Jasnej Górze, jakby w przede dniu tych wielkich uroczystości narodowych, które będą miały miejsce 11 listopada - powiedział o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. Zauważył, że 4 listopada to ważna data dla klasztoru, bo to właśnie wtedy polskie wojsko przejęło wartę przy bramach Jasnej Góry i „mogliśmy zawiesić flagę biało-czerwoną na wieży jasnogórskiej i ogłosić uroczyście, że to miejsce jest skrawkiem Niepodległej”. - To dla nas jest czas wielkiego dziękczynienia i naszej modlitwy za Ojczyznę. Ten wymiar duchowy jest bardzo ważny, byśmy pamiętali, że niepodległość Polski to przede wszystkim wolność serc naszych, które w jedności z Chrystusem otrzymują prawdziwy blask, prawdziwą niepodległość - podkreślił jasnogórski przeor. 
 
Przygotowania do święta trwają na Jasnej Górze od dawna i odbywają się zarówno w wymiarze duchowym, jak i organizacyjnym. Powstał specjalny projekt edukacyjny „Nie chciejcie Ojczyzny, która Was nic nie kosztuje” wsparty przez program Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Niepodległa”. Dzieci przedszkolne i uczniowie wszystkich szczebli z ok. 130 szkół powiatu częstochowskiego uczestniczą w specjalnych zajęciach, uczą się pieśni patriotycznych i poloneza, przygotowują „100 życzeń dla Niepodległej”, ozdabiają maciejówki. 
 
- Cieszę się, że Jasna Góra wpisała się w projekt rządowy „Niepodległa”, bo to projekt, który tak naprawdę pokazuje i otwiera całe dziedzictwo historyczne jasnogórskiego sanktuarium - powiedziała Jadwiga Wiśniewska, poseł do Parlamentu Europejskiego. Dodała, że jest to wspaniałe przypomnienie, o tym, że „tu na Jasnej Górze, my Polacy zawsze byliśmy wolni, bez względu na zawirowania historyczne”. 
 
Plan obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości na Jasnej Górze 
 
Główne uroczystości rocznicowe, nad którymi narodowy patronat objął prezydent Andrzej Duda, zainauguruje w niedzielę 4 listopada dziękczynna Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. Dzieci i młodzież złożą w darze dla Królowej Polski kroniki zawierające „100 życzeń na 100 lat Niepodległej”. Potem odsłonięta zostanie pamiątkowa tablica poświęcona jasnogórskiemu bohaterowi kpt. Arturowi Wiśniewskiemu, żołnierzowi niepodległości, legioniście, który przejął Jasną Górę z rąk austriackich zaborców. W 1920 r. zginął w obronie Ojczyzny w wojnie polsko-bolszewickiej. 
 
Po części modlitewnej na błoniach jasnogórskich rozpocznie się „patriotyczny piknik”. Z placu im. Biegańskiego Alejami NMP w rytmie poloneza dotrze barwny korowód dzieci i młodzieży niosący 100-metrową flagę narodową. Nie zabraknie regionalnych strojów i nawiązania do czasów Legionów Polskich i żołnierzy marszałka Piłsudskiego, którzy nosili charakterystyczne „maciejówki”. 
 
Plac jasnogórski w symboliczny sposób „opasany” zostanie biało-czerwonymi barwami, jako znak jedności Polaków oddających się pod opiekę Maryi Królowej Polski. Następnie flaga zostanie przekazana Ojcom Paulinom i żołnierzom z Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, by mogła w uroczysty i bardzo symboliczny sposób znów „załopotać” z wieży. 
 
Na błoniach rozpocznie się śpiew patriotycznych pieśni i odbędzie się rekonstrukcja wydarzeń z 4 listopada 1918 r. przygotowana przez uczniów i grupę rekonstrukcyjną. 
 
Potem zapłonie „ogień wolności”, pokazany zostanie sprzęt wojskowy i strażacki, nie zabraknie „grochówki” i radosnego śpiewu przy wtórze orkiestr dętych. 
 
Część popołudniową świętowania urodzin Niepodległej wypełni m.in. oratorium „Soli Deo Per Mariam” o Stefanie Kardynale Wyszyńskim, którego życie i nauczanie stało się drogowskazem do prawdziwej wolności pokoleń Polaków w okresie reżimu komunistycznego. 
 
Jasna Góra zwana często „Górą Zwycięstwa”, jako miejsce „podnoszenia się człowieka nawet z największego upadku” pokazana zostanie w telewizyjnym programie „Ocaleni”, który przygotowany zostanie specjalnie na 4 listopada. 
 
Spektakularnym wydarzeniem tego dnia, 4 listopada, będzie inauguracja nowej iluminacji wieży jasnogórskiej, która rozbłyśnie także w narodowych barwach. 
 
Setne urodziny Niepodległej świętowane w Narodowym Sanktuarium zakończy wielka modlitwa Polaków Apel Jasnogórski. Kontynuacja trwać będzie jeszcze nazajutrz, bowiem 5 listopada ze specjalnym koncertem „Pieśń o Ojczyźnie” wystąpi zespół Śląsk. 
 
it / Radio Jasna Góra 
www.jasnagora.com