logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Zatracenie poczucia grzechu
materiał własny
 


Zatracenie poczucia grzechu

Dlaczego tak mało ludzi przystępuje dziś do spowiedzi? Jaki jest tego powód?

Przed kilkoma laty przeprowadzono badania nad katolicyzmem w Stanach Zjednoczonych. Wykazały one, że wśród tych, którzy uczestniczą w życiu parafialnym, 27% nigdy nie przystępuje do sakramentu pokuty, 35% przyjmuje ten sakrament tylko raz w roku, 33% - kilkakrotnie w roku, a jedynie 6% co miesiąc lub częściej. Nawet wśród "parafialnych liderów" 15% nigdy nie udało się do spowiedzi, a zaledwie 33% tylko raz w roku. Nie dysponuję badaniami porównawczymi, niemniej ten, kto przypomina sobie lata czterdzieste i pięćdziesiąte, nie wątpi, że wówczas katolicy o wiele częściej przyjmowali sakrament pokuty. Przyczyna tego stanu rzeczy leży - zdaniem Jana Pawła II - "w zatracaniu poczucia grzechu". Innymi słowy, wydaje się, że wielu katolików doszło do wniosku, że albo grzechy są zbyt poważne, albo jeśli nawet są poważne, Bóg im w jakiś sposób przebaczy.

Nie znajduję argumentacji, którą mógłbym usprawiedliwić ich samozadowolenie. Grzech ciężki jest faktem. W Nowym Testamencie wielokrotnie Jezus mówi o miłosierdziu Bożym, ale jakże często przestrzega zatwardziałych grzeszników przed tym, co ich czeka.

Sakrament pokuty jest - jak mocno podkreślali święci i pisarze duchowi - bardzo ważnym środkiem w drodze do świętości.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/
więcej na stronie o Sakramencie Pokuty www.salwatorianie.pl/spowiedz

 
Zobacz także
Fr. Justin
To, co dzieje się na świecie: zanieczyszczenie ziemi, powietrza i wody, groźba wojny atomowej, duchowe samobójstwo ludzkości, odstępstwo wielu od wiary, sprzeniewierzenie się przykazaniom Bożym - to wszystko nieraz przywodzi mi na myśl koniec świata, dzień ostateczny. Jeśli nadejdzie ten ostatni dzień naszej historii, to znaczy, że nastąpi całkowita zagłada i nic już więcej nie będzie. Po co więc wierzyć w życie wieczne?
 
Adam Pastorczyk SCJ
Znawcy tematu nazywają go najszybszą drogą do świętości lub autostradą zbawienia. Ci, którzy ten cel już osiągnęli, przy zapisywaniu na multisesyjnym dysku kolejnego dnia swojego życia, nigdy o nim nie zapomnieli. Jeden z nich, św. Ignacy z Loyoli, domagał się nawet, byśmy poświęcili mu piętnaście minut naszego cennego czasu, codziennie... 
 
ks. Marek Dziewiecki
Dla człowieka grzech jest groźniejszy niż śmierć, gdyż śmierć jest jedynie doczesna, natomiast grzech może mieć skutki, które trwają wiecznie. Zmartwychwstały Jezus otwiera nam nie tylko drogę do wieczności, lecz także drogę do nieba, gdyż czyni nas zdolnymi do osiągnięcia świętości. 
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS