logo
Piątek, 27 maja 2022 r.
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana, Augustyna – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Katoflix

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Fr. Justin
Zawiadomienie o procesie
materiał własny
 


Zawiadomienie o procesie

Mój mąż bez mojej wiedzy i zgody, po dwudziestu trzech latach pożycia małżeńskiego, wniósł prośbę do trybunału kościelnego o unieważnienie naszego małżeństwa. Unieważnienie to otrzymał kilka lat temu, o czym dowiedziałam się przypadkowo niedawno. Czy sąd kościelny nie miał obowiązku zawiadomić o tym procesie stronę najbardziej zainteresowaną? Czy nie mam już żadnych praw?

To wprost niewiarygodne, żeby sąd kościelny w ten sposób potraktował sprawę tak ważną. Prawo Kanoniczne do tego nie dopuszcza. W sprawach o orzeczenie nieważności małżeństwa zawsze biorą udział: sędzia kościelny, obrońca węzła małżeńskiego, notariusz, obie strony, czyli mąż i żona, świadkowie, a czasem nawet biegli(eksperci) - aż tyle osób! Z tego wynika, że Kościół jako szafarz i kustosz sakramentów traktuje sprawy o orzeczeniu nieważności małżeństwa bardzo poważnie.

Zapytanie: czy pani miała dekret unieważniający wasze małżeństwo w ręku? Czy pani go czytała? Jeśli nie, to może zachodzić sytuacja, że mąż zmyślił historię o unieważnieniu waszego małżeństwa przez sąd kościelny i rozpuszcza plotki, żeby usprawiedliwić odejście od pani lub swój drugi cywilny ślub.

Przypuśćmy, że sąd kościelny usilnie się starał nawiązać z panią kontakt przez tyle lat i nie mógł. Jeśliby więc ślub wasz unieważnił, ma pani prawo żądać wznowienia procesu.

Fr. Justin - "Rosary Hour"
http://www.rosaryhour.net/

 
Zobacz także
ks. Rafał Masarczyk SDS
Bóg jest samoistnym poznaniem nieskończenie doskonałym. Poznanie to przyswajanie sobie przedmiotów poznania. Doskonałość poznania od strony podmiotu: u Boga jest to poznanie substancjalne - jest tym samym, co natura Boża, a nie jak u człowieka - jest czymś przypadłościowym. Doskonałość wiedzy Bożej to nieskończoność, wieczność, fizyczna niezmienność oraz wieczność.
 
Maria Madeja
Na początku XIX wieku rodzina europejska miała charakter wybitnie wiejski. Ponad 75% polskich rodzin mieszkało na wsi i utrzymywało się z uprawy roli i hodowli bydła. Była to przeważnie grupa wielopokoleniowa, z wyraźną strukturą wewnętrzną. Autorytet ojca był niepodważalny. Ideałem była rodzina wielodzietna...
 
Małgorzata Baran
Zgodnie ze starą paremią rzymską "Ei incumbit probatio qui dicit, non qui negat", udowodnienie nieważności małżeństwa, popełnienia przestępstwa czy wadliwości aktu administracyjnego, spoczywa na tej stronie, która twierdzi, że zaszły okoliczności stwierdzające wadliwość powyżej przytoczonych zdarzeń. Brak dowodów powoduje, pozostanie jedynie podejrzenia...
 
 
___________________
 
 reklama

katolicyzm