logo
Piątek, 26 lutego 2021 r.
imieniny:
Bogumiła, Eweliny, Mirosława, Porfiriusza
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zawierzenie biskupa Artura Ważnego
 


Bp Artur Ważny, nowy biskup pomocniczy diec. tarnowskiej, przybył na Jasną Górę, aby tu odprawić swoje biskupie prymicje przed Matką Bożą Jasnogórską.

 

Już podczas uroczystości święceń biskupich 30 stycznia zapowiedział swą prymicyjną modlitwę przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Jasnogórskiej.

 

„To zawsze jest potrzeba, a zwłaszcza w takich sytuacjach szczególnych – mówi bp Artur Ważny o potrzebie przybycia na do Maryi Jasnogórskiej - W sierpniu miałem tę przyjemność i łaskę głoszenia nowenny przygotowującej do Jej święta, i traktowała ona o Zwiastowaniu, a akurat w tym dniu, kiedy się dowiedziałem, że będę biskupem, także była ta Ewangelia o Zwiastowaniu. Więc dla mnie to było takie głębokie doświadczenie i jakby potwierdzenie, że Ona cały czas gdzieś była przy mnie, jest przy mnie, i że będzie w tej posłudze, która przede mną”.

 

„To jest przede wszystkim spotkanie z Mamą. Plany pewnie każdy jakieś nosi w sercu, ale zawsze, jak wracamy do domu, to chodzi po prostu o spotkanie. A z tego spotkania potem rodzą się różne rzeczy. Więc nie chcę sam planować. Na pewno jest to oddanie się Jej na nowo, ale też posłuchanie, co ma na myśli, i co chce, żebym czynił, żeby podobać się Jej Synowi” – podkreśla ks. biskup.

 

Zapytany o wymiar trudnego, ale mimo wszystko trwającego pielgrzymowania na Jasną Górę, bp Ważny odpowiada: „Zawsze dom powinien być najważniejszym miejscem, punktem odniesienia do tego, co robimy. Więc jeśli czujemy się bezdomni, jeśli nie mamy takiego miejsca zakorzeniania, to Jasna Góra jest najpiękniejszym, najlepszym, najbezpieczniejszym miejscem, które można sobie obrać za dom”.

 

„To radosne wydarzenie – mów przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski – Ks. biskup w sierpniu ubiegłego roku głosił nowennowe kazania przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej. Można powiedzieć, że wyratował nas z opresji, bo z powodu pandemii nie mógł przybyć ktoś inny, kto miał te rekolekcje głosić. Więc odpowiadał wspaniałomyślnie jak Maryja – ‘niech mi się stanie’. Te rekolekcje pięknie poprowadził. A dzisiaj cieszymy się, że po trzech tygodniach od przyjęcia święceń biskupich jest tutaj z nami, na Jasnej Górze, by swoją biskupią posługę zawierzyć Matce Bożej Jasnogórskiej”.

 

Bp Artur Ważny uczestniczył już wczoraj w wieczornym Apelu Jasnogórskim, a dziś, w niedzielę, 21 lutego, odprawił Mszę św. w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00. Ta Eucharystia co tydzień transmitowana jest przez Telewizję Polską w pr. 1. We Mszy św. uczestniczyli także kawalerowie i damy Zakonu Rycerskiego Świętego Grobu Bożego w Jerozolimie, czyli Bożogrobcy, którzy od piątku przeżywają na Jasnej Górze swoje wielkopostne rekolekcje.

 

Wszystkich zebranych, a zwłaszcza nowego biskupa pomocniczego diec. tarnowskiej, witał o. Samuel Pacholski, przeor Jasnej Góry: „Jest mi niezmiernie miło powitać w naszej wspólnocie ks. biskupa Artura Ważnego, który przybył tutaj, aby odprawić swoje biskupie prymicje przed Matką Bożą Jasnogórską – mówił o. przeor - Życzymy Tobie, aby te słowa, które są Twoim biskupim zawołaniem ‘Patris corde’ (‘Ojcowskim sercem’), stały się rzeczywistością w Twojej posłudze, abyś ojcowskim sercem umiłował tych, do których jesteś posłany”.

 

Ks. biskup wygłosił kazanie, nawiązujące do czytania dzisiejszej Ewangelii i słów Jezusa: ‘Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię” podkreślając, że czas na nawrócenie trwa właśnie teraz.

Po Mszy św. uczestnicy modlitwy w zakrystii mogli otrzymać od bpa Artura Ważnego obrazek związany ze święceniami biskupimi oraz List Apostolski papieża Franciszka ‘Patris corde’.

 

o. Stanisław Tomoń 

www.jasnagora.com