logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ze śląskiej ziemi przychodzą do Matki Bożej
 


Lato to czas pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Już w czerwcu sanktuarium odwiedzili pątnicy, głównie ze Śląska, jednak największe natężenie pieszego pielgrzymowania do Jasnogórskiej Maryi przypada na lipiec i sierpień. 
 
W środę, 29 czerwca we Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu uczestniczyła 230-osobowa, 25. jubileuszowa Piesza Pielgrzymka z Pszczyny. Eucharystii przewodniczył bp Marek Szkudło, biskup pomocniczy arch. katowickiej. 
 
Pielgrzymów z Pszczyny przyprowadził na Jasną Górę ks. Sebastian Mazur, neoprezbiter, który kapłanem jest od 21 maja. „Pielgrzymka jak zawsze pobożna, bez większych problemów, była atmosfera radości, bo to 25. jubileuszowa pielgrzymka, w związku z czym mieliśmy okazję uczestniczyć w różnych atrakcjach, niespodziankach na trasie i też później na postojach, więc ludzie naprawdę zapamiętają to wydarzenie chyba do końca swojego życia” – opowiada ks. Mazur. 
 
Opisując 120-kilometrową trasę ks. Sebastian stwierdził z uśmiechem, że „brakowało tylko mrozu i śniegu. Wychodząc z Pszczyny mieliśmy piękną pogodę, w Rudzie Śląskiej zastała nas burza, więc troszeczkę zmokliśmy, chodziliśmy po kostki w wodzie, dochodząc do Radzionkowa znowu było pięknie, więc wychodziliśmy stamtąd niby deszczowo, ale już w promieniach słońca, a od Lubszy do Częstochowy szliśmy w pełnych promieniach słońca, więc nas opaliło na koniec, było coś dla ducha, coś dla ciała, więc każdy był zadowolony”. 
 
„Zawsze jest za co przepraszać, jest za co dziękować, jest o co prosić, więc te odciski, które na nogach mamy, te blazy, jak to się mówi u nas, to jest taki wyraz tych naszych utrudzeń różnych, w ciągu całego roku, no i to też Panu Bogu poświęcamy, że mimo tego, że mamy ciężko w życiu, to idziemy, chcemy iść, chcemy się polecać, a te blazy są tego symbolem” – mówi ks. Sebastian Mazur 
 
Także 29 czerwca modlili się na Jasnej Górze piesi pielgrzymi z Lasowic. 
 
Z 22-osobową grupą z par. pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej wędrował Michał Brzezina, kleryk II roku WMS w Opolu. „Każdy ma dużo swoich własnych intencji i też modlimy się za naszą parafię, za naszą diecezję – mówi kleryk Michał, który na Jasną Górę przybył pieszo po raz 5. – Czuję się tu zawsze bardzo dobrze, niczym w domu, u Matki”. 
 
 
W czerwcu do jasnogórskiego sanktuarium przybywają przede wszystkim małe grupy zorganizowane w ramach parafii. Duża ich część wyrusza z rodzimych parafii ze Śląska. W czerwcu jasnogórskie sanktuarium odnotowało m.in. obecność pieszych pielgrzymek z następujących miejscowości: 
- Borki Wielkie 
- Miasteczko Śląskie 
- Chorzów-Batory 
- Miedźno 
- Zrębice 
- Gidle 
- Strzebiń 
- Ruda Śląska 
- Świętochłowice-Piaśniki 
- Tychy, par. błog. Karoliny Kózkówny 
- Wodzisław Śląski, par. św. Marii Magdaleny 
- Paniówki 
- Michałkowice 
- Radzionków 
- Tarnowskie Góry 
- Grojce 
- Ostrów n/Okrzą 
- Stare Tarnowice, par. Św. Marcina 
- Mysłowice 
- Radoszowy 
- Borowa Wieś 
- Jedłownik-Wodzisław Śl. 
 
pielgrzymki rowerowe: 
- Miasteczko Krajeńskie 
- Lubicz Górny 
- Zakrzew 
- Radom 
- Pielgrzymka Rowerowa diec. Sosnowieckiej 
- IV Pielgrzymka Rowerowa Policji Lubelszczyzny 
- Pielgrzymka Rowerowa Białoruś 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com