logo
Piątek, 19 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Alfa, Leonii, Tytusa, Elfega, Tymona, Adolfa – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Zmarł Ks. Marian Rajchel, pielgrzym Jasnogórski
 


We wtorek, 12 stycznia 2021 r., zmarł ks. prałat Marian Rajchel, egzorcysta archidiecezji przemyskiej, ceniony rekolekcjonista i twórca lokalnej rozgłośni radiowej Ave Maria. Miał 83 lata.

 

Ks. Marian Rajchel wielokrotnie brał udział w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę – na pątniczym szlaku można było go spotkać jeszcze kilka lat temu, gdy był już w sędziwym wieku.

 

W 2007 roku, podczas 27. Pieszej Pielgrzymki Przemyskiej, ks. Marian Rajchel przeżywał szczególny jubileusz pielgrzymkowy – 30. raz na wędrówce. „Cieszę się, że mogłem tak co roku pielgrzymować. Myślę, że gdybym raz to przerwał, to później byłoby trudno nadrobić. A tak naprawdę jest łatwo i tak się czeka, to już jest w programie, że ten czas jest zarezerwowany i jakoś się udaje. To jest taki relaks. Ja nie jeżdżę na wczasy, nie jeżdżę do sanatoriów, idę na pielgrzymkę. To mi daje o wiele więcej radości i siły jako forma wypoczynku” – mówił wówczas ks. Marian Rajchel w rozmowie w Biurze Prasowym Jasnej Góry.

 

Ks. prałat chętnie wspominał swoje pielgrzymowanie. „Pierwsza pielgrzymka chyba była najważniejsza. Jeszcze nie wiedzieliśmy, czy w ogóle dojdziemy, czy dopuszczą, to były czasy PRL-u – rok 1978 roku, rok trzech papieży. Wtedy wyszliśmy z Rzeszowa i dopiero 5 km za Rzeszowem formowaliśmy pielgrzymkę. Prywatnie wychodziliśmy, żeby nikt się nie zorientował. Milicja nas od granicy powiatu do granicy następnego prowadziła cały czas, przekazywani byliśmy, ale chwała Bogu, nie było jakiś interwencji. Kapitalne były przeżycia. Do dziś pamiętam babcię, która gdzieś na łące pasła krowę i mówiła: ‘Tyle lat tu mieszkam i nie wiedziałam, że ta droga do Częstochowy prowadzi’”.

 

Ks. Marian Rajchel szczególnie podkreślał także gościnność mieszkańców mijanych miejscowości: „To jest charakterystyczne świadectwo tych pielgrzymów, że pielgrzymki budzą dobro w ludziach. To jest potrzebne”.

Drogi i Czcigodny Księże Marianie, choć tyle lat minęło od naszej współpracy radiowej, to z wielką serdecznością wspominamy Twoją osobę, Twoje słowa i świadectwo życia, Twój przykład kapłańskiej służby.

Niech Maryja Jasnogórska, do której tak dzielnie pielgrzymowałeś, będzie Ci ukojeniem po trudach życia.

Odpoczywaj w światłości i pokoju!


Ks. Marian Rajchel urodził się 25 września 1937 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1961 r. Przez 22 lata był pierwszym proboszczem parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, w której doprowadził do budowy najpierw kościoła drewnianego, a potem murowanego. W nie mniejszym stopniu troszczył się o stronę duszpasterską parafii i miasta. Organizował wykłady biblijne, poradnictwo rodzinne, spotkania dla osób starszych, niepełnosprawnych i anonimowych alkoholików, założył świetlicę dla dzieci oraz kuchnię im. św. Brata Alberta. Z jego inicjatywy powstała księgarnia.

 

Jednym z jego większych dzieł jest rozgłośnia radiowa Ave Maria. Zorganizowana w salce parafialnej stała się zalążkiem archidiecezjalnej rozgłośni Radio Fara. Pierwszą audycją była 25 grudnia 1993 r. transmisja pasterki z kościoła NMP Królowej Polski w Jarosławiu. W kolejnych dniach codziennie transmitowana była Msza św., a z czasem dochodziły transmisje innych nabożeństw, codzienne modlitwy oraz tworzenie własnych programów. – Tak to się toczyło, że z kilkunastu minut transmisji doszło do 16 i pół godzin na dobę. Okazało się, że inicjatywa zyskała bardzo dużą sympatię – opowiadał w 2018 r., kiedy rozgłośnia przeżywała jubileusz 25-lecia. - Jestem do dziś wdzięczny ludziom, którzy to dzieło poparli. Były 3-4 osoby zatrudnione na pół albo ćwierć etatu, a większość to wolontariusze – zaznaczył. – Bogu dzięki, że to dzieło nie zostało zarzucone i okazało się bardzo przydatne – mówił ks. Rajchel w 2018 r.

 

Ks. Rajchel wykładał psychologię w seminariach duchownych w Przemyślu i w Gródku Jagiellońskim na Ukrainie.

Wielokrotnie brał udział w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę – na pątniczym szlaku można było go spotkać jeszcze kilka lat temu, gdy był już w sędziwym wieku.

 

Od kilkunastu lat mieszkał w Ośrodku Kultury i Formacji Chrześcijańskiej w Jarosławiu. Był cenionym egzorcystą oraz rekolekcjonistą. Jest autorem kilku książek, m.in.: „W tym znaku zwyciężysz”, „Z Bogiem albo…”, „ABC miłości według Prymasa Tysiąclecia” i „Rodzina oczami egzorcysty”. Otrzymał Złotą Odznakę „Za Zasługi dla Miasta Jarosławia” oraz nagrodę Zarządu Województwa Podkarpackiego.


www.jasnagora.com