logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
o. Joachim Badeni OP
Zobaczyć Boga. Wprowadzenie do kontemplacji
Wydawnictwo Esprit
 


Według ojca Joachima Badeniego kontemplacja jest "widzeniem Boga". Czy można zobaczyć Boga? Nie tylko można – trzeba zobaczyć, jeśli chcemy z Nim żyć!
 
Poza tym kontemplacja, jak mówi ojciec Joachim, jest zupełnie prosta. Do tego nie potrzeba matury, tylko wiary. Każdy człowiek jest zdolny do kontemplacji, do widzenia obecności Bożej…
 
 

Wydawca: Esprit
Rok wydania: 2013
ISBN: 978-83-63621-13-1
Format: 115x195
Stron: 120
Rodzaj okładki: Miękka

 
Kup tą książkę  
  
 

 
Biblia – jedno wielkie światło
 
Sobór Watykański II przypomniał w konstytucji o objawieniu Bożym, że Pismo Święte jest zwierciadłem, w którym człowiek pielgrzymujący po ziemi ogląda Boga. Czytając Biblię mogę zobaczyć Boga i także siebie. Sięgam więc po Księgę, która jest mi najbliższa – w sposób duchowy, ale nie przez wyobraźnię. Po pewnym czasie mogę rozpoznać przyciągający urok Boga w Jego Słowie, którym jest On sam. 
 
Aby wejść w kontakt z Bogiem, nie możemy skupiać się tylko na Księdze, co niekiedy zdarza się w niektórych zborach protestanckich. W odkrywaniu Boga istotna jest nie tylko Księga. Bóg nie wcielił się w Księgę, ale wcielił się w człowieka, w Syna Matki Najświętszej. Słowo stało się ciałem i zamieszkało wśród nas.
 
Wchodząc w Pismo Święte jestem poruszony prostotą uroku Boga. Ten urok odnajduję nie tylko we fragmentach, ale – co dziwne – w całym tekście Biblii. Duch Święty prowadzi nas w głąb lektury Pisma. Jestem w stanie dotknąć tajemnicy Słowa tylko w Duchu Świętym. W pewnym momencie Biblia może stać się jakby nudna, przestaje być pokarmem dla umysłu i wyobraźni, tylko chce wprost karmić mego ducha poprzez wszystkie obrazy, symbole, opisy. 
 
 
Zwykle na początku medytacji wybieramy sobie poszczególne ulubione teksty. Wraz z rozwojem modlitwy cała Biblia staje się jednym wielkim światłem, jednym wielkim Słowem. Medytacja przestaje być jałowa, jest jakby pływaniem w oceanie Słowa Bożego. Zanurzamy się i płyniemy w żywych wodach Ducha Świętego.  

Zobacz także
Monika Rogozińska
Rok 1980 przyniósł wyczyn, który zdaniem wielu przekraczał możliwości człowieka – nasi alpiniści zdobyli zimą Mount Everest. To pokazało, że Polacy zjednoczeni wspólnym celem mają dostateczną wyobraźnię, odwagę, siłę woli, wiedzę i wytrwałość, aby dokonać tego, co uchodzi za niemożliwe.
 
ks. Zbigniew Woźniak
"O północy rozległo się wołanie: Pan młody idzie, wyjdźcie mu na spotkanie" (Mt 25, 6). W środku nocy większość ludzi przewraca się raczej na drugi bok, niż reaguje na takie wezwania. A jednak Kościół bierze to ewangeliczne przynaglenie na serio. Postawa gotowości i oczekiwania kształtowała najstarsze, i niejako źródłowe dla innych liturgii, obchody Zmartwychwstania Pańskiego.
 
Anna Pudlarz

Dlaczego tak ważne jest, abyśmy trwali w naszym „tu i teraz”, a nie rozpamiętywali przeszłości lub nie uciekali do przyszłości? Ponieważ tylko „tu i teraz” mogę usłyszeć, co mówi do mnie Bóg, do czego zaprasza mnie dzisiaj w konkrecie mojego życia. Warto szukać Boga w teraźniejszości i pytać: „Panie, czego Ty dzisiaj dla mnie pragniesz?”.

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS