logo
Czwartek, 02 lutego 2023 r.
imieniny:
Kornela, Marii, Mirosława – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Życzenia dla górników
 


Metropolita katowicki przesyła okolicznościowe życzenia dla górników z okazji Barbórki:

 

Drodzy Bracia Górnicy i Pracownicy branży wydobywczej wraz z Rodzinami!

 

Z okazji patronalnej uroczystości Świętej Barbary wszystkim Górnikom i Pracownikom zaangażowanym w szeroko pojęty przemysł wydobywczy składam życzenia wszelkiej pomyślności oraz wytrwałości w ciężkiej, niebezpiecznej, ale jakże koniecznej pracy.

 

Świętej Barbarze polecam w modlitwie wszystkich, którzy pracują w górnictwie, zwłaszcza pracujących pod ziemią! W trudnym dla branży górniczej okresie zmian i restrukturyzacji, a jednocześnie w obliczu narastającego kryzysu energetycznego i powszechnym wołaniu o węgiel, przekazuję Wam zapewnienie o duchowym wsparciu!

Nie zapominamy, że węgiel nie wydobywa się sam. Czyni to człowiek schodzący do czeluści ziemi, aby go wydobyć. W zaistniałej sytuacji – dla dobra społecznego – czynicie to również w dni wolne od pracy – w soboty i niedziele. To wyraz waszego patriotyzmu i solidarności ze społeczeństwem, zagrożonym ubóstwem energetycznym. Podejmując z poświeceniem nowe wyzwania, nie zapominajcie o sobie, o odpoczynku i szczególnej konieczności zachowania przepisów bezpieczeństwa pracy, kiedy nieraz pracujecie pod presją zwiększania wydobycia.

 

Przez ostatnie 200 lat kształtowało nas górnictwo. Ono stworzyło nas takimi, jacy jesteśmy: twardzi i solidarni, zaprawieni do nadludzkiego wysiłku i troskliwi o rzeczy kruche, jak rodzina, dom i gołębie. Przede wszystkim jednak górnictwo umocniło w nas szacunek do życia, do Boga i przywiązanie do Kościoła oraz do wartości jak rodzina i poczucie solidarnej więzi.

 

Drodzy Górnicy!

 

Życzę Wam, abyście we wszelakich trudnościach znajdowali zawsze schronienie w Bogu przez wstawiennictwo św. Barbary, Waszej patronki. Niech Wasz górniczy trud będzie doceniony przez rządzących i całe społeczeństwo. Dziękuję za niego słowami Bóg zapłać oraz Szczęść Boże – na pracę i znojny trud.

 

Dzień św. Barbary – świętujecie rodzinnie – we wspólnocie górniczej braci i w Waszych rodzinach. Dlatego wyrazy wdzięczności składam również waszym Małżonkom i Dzieciom, wspierających Was w codziennej pracy. Pozdrawiam Emerytów górniczych inwalidów pracy górniczej, którzy wykonując swoje obowiązki, stali się ofiarami katastrof czy wypadków.

 

Bożemu miłosierdziu polecam szczególnie ofiary ostatnich katastrof na kopalniach „Zofiówka” i „Pniówek” i wszystkich, którzy kiedykolwiek zginęli w zderzeniu z żywiołem, wykonując pracę górnika czy ratownika górniczego.

 

Pamiętamy również o Rodzinach górników, ofiar kwietniowych wypadków! Otulamy Was naszą modlitwą. Pragniemy okazać Wam naszą bliskość, solidarność w bólu i modlitwą powierzyć Was Bogu, który jest Miłością.

W tym szczególnie trudnym czasie śpiewajmy wspólnie:

 

„Kto się opiekę odda Panu swemu. A całym sercem szczerze ufa Jemu.


Śmiele rzec może mam obrońcę Boga. Nie przyjdzie na mnie żadna straszna trwoga!”.


Niech przyjdzie na Was w obfitość Boże błogosławieństwo bezpieczeństwa i pokoju.

 

Szczęść Boże!
† Wiktor Skworc
ARCYBISKUP METROPOLITA KATOWICKI
Katowice, 4 grudnia 2022 r., we wspomnienie Świętej Barbary, patronki Górników i Archidiecezji Katowickiej.

 

ks. T. Wojtal
fot. Henryk Przondziono / Foto Gość
www.archidiecezjakatowicka.pl