logo
Środa, 17 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Anicety, Klary, Rudolfa, Stefana, Roberta – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Stanisław Ormanty TChr
Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne... Komentarze do czytań biblijnych na rok C
Wydawnictwo Hlondianum
 


Prezentowana książka to skarbnica wiedzy dla przygotowujących homilie, moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym. Czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, które czasem umykają w przekładach biblijnych, pozna zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii... 
 

Wydawca: Hlondianum
Rodzaj okładki: Miękka
Autor: ks. Stanisław Ormanty TChr
ISBN: 978-83-36295-944-0
Liczba stron: 704
Format okładki: B5
Rok wydania: 2013

 
 
 
 

 

Prezentowana książka to skarbnica wiedzy dla przygotowujących homilie, moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym. Czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, które czasem umykają w przekładach biblijnych, pozna zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii.

Ks. prof. Waldemar Chrostowski, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, tak ocenił tę książkę:
 

"Głoszenie słowa Bożego podczas celebracji pociąga za sobą uznanie, że sam Chrystus jest obecny i mówi do nas, abyśmy Go przyjęli" - czytamy w posynodalnej adhortacji apostolskiej Verbum Domini o słowie Bożym w życiu i misji Kościoła Ojca Świętego Benedykta XVI. Czytanie, rozważanie i objaśnianie Pisma Świętego podczas celebrowania Eucharystii skutecznie sprawia obecność Chrystusa ukrytego pod postaciami chleba i wina, a także w słowie głoszonym w liturgii. To nadaje lekturze całej Biblii wyraźne ukierunkowanie chrystologiczne, a nawet chrystocentryczne, stawiając Jezusa Chrystusa w samym środku historii zbawienia oraz życia i wiary Jego wyznawców.

Komentarze biblijne do czytań na rok "C", autorstwa ks. dr. hab. Stanisława Ormantego TChr, znanego poznańskiego biblisty, wychodzą naprzeciw nauczaniu Magisterium Kościoła oraz najważniejszym potrzebom i wyzwaniom pastoralnym. Podkreślając jedność planu Bożego, ukazują i potwierdzają nierozerwalną więź, jaka istnieje między czytaniami ze Starego i Nowego Testamentu, a także kluczową rolę Ewangelii skoncentrowanej na Chrystusie i Misterium Paschalnym. Autor czyta i objaśnia poszczególne perykopy w świetle lektury kanonicznej, uwypuklającej jedność obydwu części Biblii oraz nieprzemijającą żywotność i aktualność ksiąg świętych, stanowiących trwałą normę wiary i pobożności chrześcijańskiej.
 

ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski

 
Zobacz także
ks. Waldemar Kluz

W pysze i dobrostanie człowiek często ma wysoko uniesione oczy, a jednak nie widzi wystarczająco ostro i wyraźnie. W odwrotnym położeniu, bólu i nędzy, podnosi oczy i widzi jakby ostrzej, inaczej. Bogacz w Ewangelii nawet nie ma imienia, błyszczy przepychem - a bisior, jedna z droższych i najstarszych tkanin w kulturze śródziemnomorskiej, w świetle dnia, w jasnych promieniach słońca naprawdę ślicznie się mienił. Na pozór miał wszystko, a w rzeczywistości nie miał ani imienia, ani tożsamości, która by go integrowała wewnętrznie.

 
Elżbieta Wiater

Ostatni obraz, jaki podaje Lumen gentium, obecnie stał się wyjątkowo trudnym tematem. Po aferach wynikających z błędnie rozumianej mistyki oblubieńczej, które przetaczają się teraz przez Kościół, może rodzić się pokusa traktowania jej jak słonia w pokoju, i to przerośniętego. Tekst o Kościele jako Nowej Jerozolimie zakończyłam wskazaniem na ostatnie rozdziały Apokalipsy...

 
ks. Tomáš Halík

Nie jesteśmy od tego, aby poddawać się stereotypom większości i mówić to, co podoba się możnym. Musimy czasem mówić niepopularne rzeczy, bo są prawdą. Musimy nieść odpowiedzialność przed Chrystusem, a nie przed tymi, którzy nas za lojalność wynagrodzą. Owszem, oczekiwania Chrystusa są bardzo wymagające. Słyszeliśmy o tym w dzisiejszej Ewangelii (Mt 10,37-42). Trzeba w tym trudnym świecie brać krzyż na siebie, jak również pomagać tym, którzy pod ciężarem krzyża upadają. Musimy dostrzegać Chrystusa w tych, którzy są prześladowani, pozbawiani domu, musimy mieć dla nich otwarte serce. 

 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS