Wydawca: Hlondianum |
|
Prezentowana książka to skarbnica wiedzy dla przygotowujących homilie, moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich zainteresowanych Pismem Świętym. Czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, które czasem umykają w przekładach biblijnych, pozna zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii.
Ks. prof. Waldemar Chrostowski, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i przewodniczący Stowarzyszenia Biblistów Polskich, tak ocenił tę książkę:
"Głoszenie słowa Bożego podczas celebracji pociąga za sobą uznanie, że sam Chrystus jest obecny i mówi do nas, abyśmy Go przyjęli" - czytamy w posynodalnej adhortacji apostolskiej Verbum Domini o słowie Bożym w życiu i misji Kościoła Ojca Świętego Benedykta XVI. Czytanie, rozważanie i objaśnianie Pisma Świętego podczas celebrowania Eucharystii skutecznie sprawia obecność Chrystusa ukrytego pod postaciami chleba i wina, a także w słowie głoszonym w liturgii. To nadaje lekturze całej Biblii wyraźne ukierunkowanie chrystologiczne, a nawet chrystocentryczne, stawiając Jezusa Chrystusa w samym środku historii zbawienia oraz życia i wiary Jego wyznawców.
Komentarze biblijne do czytań na rok "C", autorstwa ks. dr. hab. Stanisława Ormantego TChr, znanego poznańskiego biblisty, wychodzą naprzeciw nauczaniu Magisterium Kościoła oraz najważniejszym potrzebom i wyzwaniom pastoralnym. Podkreślając jedność planu Bożego, ukazują i potwierdzają nierozerwalną więź, jaka istnieje między czytaniami ze Starego i Nowego Testamentu, a także kluczową rolę Ewangelii skoncentrowanej na Chrystusie i Misterium Paschalnym. Autor czyta i objaśnia poszczególne perykopy w świetle lektury kanonicznej, uwypuklającej jedność obydwu części Biblii oraz nieprzemijającą żywotność i aktualność ksiąg świętych, stanowiących trwałą normę wiary i pobożności chrześcijańskiej.
ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski
Dzisiejsza perykopa może zwrócić naszą uwagę na, między innymi, takie problemy jak pokusa wpływów czy kariery we wspólnotach religijnych, kościele a nawet grupach parafialnych. Daje też nam Jezusowe rozwiązanie, jak uniknąć takich pokus. Jest nim świadomość postawy służebnej, że mamy służyć, a nie żeby nam służono. Jeśli nie weźmiemy sobie jej do serca i nie zrealizujemy w naszym postępowaniu, to zawsze zmarnujemy swoje charyzmaty i rozproszymy „stado”...
Kiedy Maria zjawiła się u krewnej, Elżbieta była w szóstym miesiącu ciąży, prawdopodobnie jej brzuch był już dobrze widoczny. Mogły emanować z niej pokora i wewnętrzny spokój, bo oswoiła się już z tym, że będzie miała dziecko. Prawdopodobnie zauważała też zmiany zachodzące w jej ciele i cieszyła się z ruchów dziecka. Nie spodziewała się Marii w swoim domu. Kiedy młoda kobieta stanęła u progu domu Elżbiety, przywitała się z nią i pozdrowiła, miało miejsce kolejne wyjątkowe wydarzenie...
W Biblii znaleźć można fragmenty, które niekiedy ranią naszą współczesną wrażliwość i dotykają nasze poczucie sprawiedliwości. Rodzą one wątpliwości, które mogą być przeszkodą w świętej lekturze. By tak się nie stało, nasze czytanie Pisma, które na zawsze pozostanie aktualne – „żywe i skuteczne” (zob. Hbr 4,12) – winno uwzględniać kontekst świata i kultury, w którym Pismo powstało. Każde czytanie powinno być próbą dialogu z autorem czy redaktorem biblijnym.
___________________