logo
Czwartek, 25 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Jarosława, Marka, Wiki – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Stanisław Ormanty SChr
Żywe jest bowiem słowo Boże, skuteczne...
Wydawnictwo Hlondianum
 


 
Format: B5
Objętość: 448 stron
Cena: 33,00 zł/egz.
 
Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego Hlondianum
www.hlondianum.pl

 
V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU
 
I czytanie: Ez 37,12-14
 
Udzielę wam Mego ducha, byście ożyli
 
Pierwsze czytanie przedstawia nam wizję wyschniętych szkieletów ludzkich, które symbolizują śmierć, czyli takie sytuacje i stany, kiedy czujemy, że nie ma w nas prawdziwego życia.
 
Zdziesiątkowany i uprowadzony do niewoli babilońskiej lud Izraela nie wierzył, że jego życie pod niewolą może się odmienić, ponieważ stanowił liczebnie bardzo małą grupę ludzi. Właśnie wizja wyschniętych kości miała temu ludowi, nie widzącemu swej przyszłości, uświadomić, uzmysłowić i dodać pewności, że wielkie plany i zapowiedzi Boże mają moc się urzeczywistnić. U Boga nie ma rzeczy niemożliwych. On ze stanu śmierci potrafi wyprowadzić do nowego życia.
 
Wyczuwamy w tych słowach, ujętych przez proroka Ezechiela, że nie chodzi o ostateczne zmartwychwstanie ciał, ale wskrzeszenie serc do nadziei. Bo można być martwym, zanim się fizycznie umrze; życie bowiem pozbawione nadziei i chęci walki o to, co wartościowsze, życie, w którym nic się na lepsze nie zmienia, życie pozbawione miłości – to życie zamarłe jak w grobowcu. Misją Ezechiela w czasie niewoli babilońskiej było głoszenie, że Bóg jest zawsze gotów zbawić swój naród, jak to było kiedyś, w czasie wyjścia z niewoli egipskiej. Oznacza to, że Bóg jest gotów zawsze uwolnić go od wszystkiego, co mu przeszkadza w drodze do Ziemi Obiecanej. Izraelitom opłakującym swoją przeszłość nad rzekami Babilonu Bóg mówi przez proroka, że ich wyprowadzi, wydobędzie – niczym martwe kości ożyją, wyjdą z grobu. Bóg objawia, że może przywrócić życie unicestwionemu narodowi – człowiekowi; może przywrócić utracone mu miejsce wśród innych narodów. Bóg naprawdę może otwierać groby naszego egoizmu, głupoty, tego wszystkiego, co nie pozwala nam żyć prawdziwym życiem.

Zobacz także
Dariusz Piórkowski SJ
Spotkanie Zmartwychwstałego Pana z uczniami nad Morzem Tyberiadzkim w Ewangelii św. Jana pozwala się zinterpretować na wiele sposobów. Na przykład, można na nie spojrzeć od strony wysiłków, jakie Jezus musiał podjąć, aby przywrócić wiarę i nadzieję w swoich uczniach. Albo za pomocą jakich znaków apostołowie rozpoznali swego Mistrza. W końcu ta poruszająca scena dyskretnie odsłania dwie istotne cechy ucznia Chrystusa ucieleśnione w Piotrze i w Umiłowanym Uczniu.
 
ks. Jan Sochoń
Bogactwem nigdy nie można się nasycić. W ludzkim doświadczeniu przybiera ono wymiar wciąż rozszerzającego się pola, pozbawionego widocznego horyzontu. Kto choć raz posmakował luksusu, z trudem z niego rezygnuje. W takiej perspektywie dążenie do osiągania wszelkich dóbr zamyka drogę do zbawienia. Czyżby Jezus słusznie przepowiadał, że „bogaty z trudnością wejdzie do królestwa niebieskiego”? Jakie racje mogłyby przemawiać za tego typu przekonaniem? 
 
Przemysław Radzyński
Elena Isachenko urodziła się w 1981 roku. Nie znała Boga przez dwadzieścia dwa lata swojego życia. Mimo, że w Rosji już na początku lat 90. odradzał się Kościół katolicki, nigdy nie spotkała żadnego księdza ani siostry zakonnej, ani nawet praktykującego świeckiego. Polakowi trudno to sobie wyobrazić, ale na Syberii, po Rewolucji Październikowej i czasach ZSRR, to sytuacja zwyczajna...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS