logo
Wtorek, 21 września 2021 r.
imieniny:
Darii, Mateusza, Wawrzyńca, Hipolita – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
ks. Stanisław Ormanty SChr
Żywe jest bowiem słowo Boże, skuteczne...
Wydawnictwo Hlondianum
 


 
Format: B5
Objętość: 448 stron
Cena: 33,00 zł/egz.
 
Wydawnictwo Towarzystwa Chrystusowego Hlondianum
www.hlondianum.pl

 
WIGILIA PASCHALNA W WIELKĄ NOC
 
I czytanie: Rdz 1,1-2,2
 
Stworzenie świata
 
Pierwsze czytanie, które za chwilę usłyszymy, to wspaniały poemat o stworzeniu świata. Można zauważyć związek pomiędzy stworzeniem świata a Chrystusem zmartwychwstałym. Stworzenie świata dokonało się przez Słowo („Bóg rzekł i stało się”). Wiemy z pełni Bożego objawienia, że tym Słowem Boga jest sam Chrystus. Jan Ewangelista w słynnym hymnie o Logosie – Słowie pisze: „Ono było na początku u Boga. Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało”. Usłyszymy także w pierwszym czytaniu, że Bóg stworzył światłość. Jezus o Sobie powiedział: „Ja jestem światłością świata” (J 8,12). To On jest prawdziwą światłością i prawdziwym oświeceniem. On rozprasza ciemność zła i grzechu tak jak w dziele stworzenia światłość rozproszyła ciemność pierwotnego bezładu i pustkowia. Jest też mowa w poemacie o stworzeniu o wodzie. Woda jest symbolem życia; bez wody nie ma życia. Z przebitego boku Chrystusa wypłynęła krew i woda; woda jako symbol nowego – nadprzyrodzonego życia. Jezus powiedział do Samarytanki: „Woda, którą Ja mu dam, stanie się w nim źródłem tryskającym ku życiu wiecznemu” (J 4,14). Kolejna ważna wzmianka w hymnie o stworzeniu dotyczy człowieka, że „Bóg stworzył człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył”. A Bóg jest miłością; czyli człowiek wtedy odbija w sobie obraz Boga, kiedy kocha tak jak Bóg, kiedy daje przykład. Oczywiście własną mocą nie jest zdolny tak kochać, ale dzięki Jezusowi, który zbawił i odkupił człowieka, obdarzył go nową naturą (czyli dał mu nową jakość życia) ma taką zdolność kochania.

Zobacz także
ks. Tomasz Jelonek
Przyglądając się postaci Mojżesza, warto zastanowić się nad własnym życiem, trzeba popatrzeć na te wszystkie, może drobne, wydarzenia, które były wyrazem prowadzenia nas przez Boga. Wszystko, co wydaje się nawet przypadkowe, u Boga jest tak zaplanowane, aby człowiek mógł dojść do podjęcia swego powołania...
 
O. Rufus
Przeczytałem ostatnio w jakieś gazecie artykuł o młodzieży. Kiedy skończyłem, byłem nieźle "wkurzony". Wynikało z niego, że wszyscy młodzi ludzie są do niczego i cała odpowiedzialność za wszelkie zło, które obserwujemy wokół siebie: w życiu społecznym, gospodarczym czy politycznym, to nie wina kogo innego, ale właśnie młodzieży. A w ogóle, to nawet koniec świata, też przez nich będzie zawiniony.
 
o. Marie Jacques de Belsunce
o. Marie Jacques de Belsunce należy do Wspólnoty św. Jana Apostoła z Francji.
 
___________________
 
 reklama