logo
Wtorek, 14 maja 2024 r.
imieniny:
Bonifacego, Julity, Macieja – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ks. Stanisław Ormanty TChr
Żywe bowiem jest słowo Boże, skuteczne… Komentarze do czytań biblijnych na rok B
Wydawnictwo Hlondianum
 


Kolejny tom komentarzy do czytań mszalnych, tym razem na rok „B”, a w nim: Obszerne komentarze do I i II czytania oraz do Ewangelii na każdą niedzielę I uroczystość roku liturgicznego B: część I (1016 stron) – Adwent, Narodzenie Pańskie, Wielki Post, Triduum Paschalne i Wielkanoc, uroczystości i niektóre święta; część II (776 stron) – okres w ciągu roku.
 
 

Wydawca: Hlondianum
Rok wydania: 2018
2 tomy
Format: 165x235
Stron: 1792
Rodzaj okładki: Miękka

 
  
    

 
Kolejny tom komentarzy do czytań mszalnych, tym razem na rok „B”, a w nim: Obszerne komentarze do I i II czytania oraz do Ewangelii na każdą niedzielę I uroczystość roku liturgicznego B: część I (1016 stron) – Adwent, Narodzenie Pańskie, Wielki Post, Triduum Paschalne i Wielkanoc, uroczystości i niektóre święta; część II (776 stron) – okres w ciągu roku.
Uwzględniono nowe czytania według II polskiego wydania lekcjonarza mszalnego (2015).
 
Skarbnica wiedzy dla przygotowujących homilie, moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich zainteresowanych pismem Świętym.
 
Czytelnik znajdzie tu wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, poznasz zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii.
 
Książka stanowi trzecią część komentarzy do czytań biblijnych po wydanych wcześniej przez tego autora „Komentarzach” na rok liturgiczny A (2007) i „Komentarzach” na rok liturgiczny C (2013), w ten sposób czytelnik otrzymuje komplet komentarzy na każdy rok liturgiczny. Podobnie jak wcześniejsze części obecnie wydany tom na rok B zawiera komentarze do I i II czytania mszalnego, niekiedy do psalmu responsoryjnego oraz do Ewangelii na każdą niedzielę, uroczystość i niektóre święta całego roku liturgicznego. W tym obecnym opracowaniu uwzględniono nowe czytania według drugiego polskiego wydania lekcjonarza mszalnego (2015). Dodano również indeks komentowanych fragmentów biblijnych, a tekst złożono dużą, wyraźną czcionką.
 
„Komentarze” na rok B zawierają ten sam układ tekstów jak poprzednie tomy, zgodny z chronologią poszczególnych okresów roku liturgicznego, ale są znacznie obszerniejsze, dlatego pomieszczono je w dwóch częściach. Część I obejmuje: Adwent, Narodzenie Pańskie, wielki Post, Triduum Paschalne i Wielkanoc, uroczystości i niektóre święta (łącznie 1016 ss.), zaś część II obejmuje okres per annum – w ciągu roku (łącznie 776 ss.).
 
Autor „Komentarzy” jest biblistą, wykładowcą biblistyki, z wielką pasją dzieli się swoją wiedzą. Jednak w swych przemyśleniach nie poprzestaje na zwyklej egzegezie biblijnej perykop mszalnych, ale często wnika głębiej w ich sens teologiczny, nawet buduje na nich swego rodzaju sugestie homiletyczne, pastoralne, co stanowi o wyjątkowości tej pozycji wydawniczej. Wymagający czytelnik znajdzie tu więc wyjaśnienie wielu oryginalnych pojęć i kontekstów, które czasem umykają w przekładach biblijnych, pozna zwyczaje, zasady i prawa, według których żyli ludzie przywoływani na kartach Biblii. Dzięki temu biblijne postacie i zdarzenia stają się czytelnikowi bliższe, a przedstawiana i przeżywana w liturgii ekonomia zbawcza ciągle w wierzących jest aktualizowana. Stąd kolejny tom „Komentarzy” ks. Stanisława Ormantego może stanowić doskonałą inspirację nie tylko dla duszpasterzy przygotowujących homilie, ale także stanowi obszerne źródło materiałów dla moderatorów grup biblijnych i modlitewnych, katechetów i wszystkich, którzy interesują się światem Biblii.
 
Warto też odnotować, że wszystkie tomy „Komentarzy” spotkały się z uznaniem i dobrym odbiorem autorytetów wśród polskich biblistów, podkreślających niezwykły wysiłek i wielką intelektualną pracę autora. Praca ks. Stanisława Ormantego ukazuje jedność planu Bożego objawionego i przybliżanego przez czytania mszalne zaczerpnięte ze Starego Testamentu, a wypełniającego się w Nowym Przymierzu. Tak autor objaśnia poszczególne perykopy w świetle lektury kanonicznej, uwypuklającej jedność Starego i Nowego Testamentu oraz nieprzemijającą żywotność i aktualność ksiąg świętych stanowiących normę wiary i pobożności chrześcijańskiej.
 
Zobacz także
ks. Edward Staniek
Można spotkać człowieka promieniującego pokojem. Jego mieszkanie jest oazą pokoju. Inni przychodzą do niego, by odzyskać równowagę ducha, uspokoić się, odpocząć. Wystarczy godzinne spotkanie z takim człowiekiem, by nastąpiła renowacja naszego ducha. 
 
ks. Edward Staniek
I znów na pierwszy rzut oka wydaje się, że Jezus chce nam zaserwować kolejną poradę z zakresu dobrego wychowania i towarzyskiej ogłady: pamiętaj o wdzięczności! Niewątpliwie ma rację. Poczucie wdzięczności jest wyrazem nie tylko dobrych manier, ale i wielkości człowieka, jego bezinteresowności i szlachetności. Wdzięczność jest człowiekowi niezbędna – bez niej grozi nam kompletne zdziczenie i skomercjalizowanie wszystkich dziedzin życia. 
 
Magdalena Węglewska
Kim jest mężczyzna w Kościele? Jakie powołania, drogi stoją przed nim? Jaka duchowość wyraża jego drogę, jego specyfikę? Jakie pieśni, rytuały, gesty odpowiadają i wyrażają duchowość męską? Jako kobieta mogę tylko zadawać pytania, które najprawdopodobniej nie dotykają jeszcze wcale istoty problemu. Przez dwa tysiące lat o kobietach pisali głównie mężczyźni, więc być może o dyskusję na temat roli i miejsca mężczyzny w Kościele może prosić także kobieta...
 

___________________

 reklama
Działanie dobrych i złych duchów
Działanie dobrych i złych duchów
Krzysztof Wons SDS