logo
Piątek, 22 czerwca 2018 r.
imieniny:
Pauliny, Sabiny, Tomasza, Jana – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
”Światłość przychodzi w mroku nocy”. Dlaczego Boże Narodzenie 25 grudnia?
 


Dlaczego Boże Narodzenie obchodzimy 25 grudnia, jak je przeżywać, dlaczego świętowanie jest ważne w życiu człowieka? – w Domu Arcybiskupów Warszawskich zadano wiele pytań podczas prezentacji najnowszej książki ks. prof. Józefa Naumowicza pt. „Narodziny Bożego Narodzenia.
 
„To najlepsza data w roku wybrana na świętowanie przyjścia na świat Zbawiciela. Nie jest historyczna, ale najlepiej ilustruje symbolikę przyjścia tego, który jest Światłością”- tłumaczył ks. Naumowicz. Wyjaśniając początki świętowania Bożego Narodzenia, przypomniał, że zrodziło się ono w Betlejem w IV wieku i związane jest  budową Bazyliki Narodzenia Pańskiego.
 
Aneta Liberacka, redaktor naczelna Stacji 7 zwróciła uwagę, że powinniśmy walczyć  o chrześcijańskie święta. „Walczę o to, żeby w moim życiu to przygotowanie było jak narodziny dziecka, które całkowicie zmieniają świat. Chciałabym, żeby był to czas ogromnej zmiany”- dodała.
 
Zdaniem Szymona Hołowni, „potrzebujemy katolickiego Dana Browna, który tematykę wiary i religijności w atrakcyjny sposób przybliżyłby czytelnikom”. Z kolei kard. Kazimierz Nycz wyraził zaniepokojenie tym, że słabnie pielęgnowanie zwyczajów, jeśli wcześniej zgasła wiara.
 
Autor książki „Narodziny Bożego Narodzenia” dodał, że od zawsze walczono o Boże Narodzenie – na Kubie zabronione były obchody aż do wizyty Jana Pawła II. Podkreślił, że ta walka wciąż jest żywa, ale przede wszystkim skupia się na niezatracaniu wymowy tego święta.
 
Ks. prof. Józef Naumowicz urodził 25 lutego 1956 w Bakałarzewie. Jest cenionym wykładowcą Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz  Papieskiego Wydziału Teologicznego w Warszawie. Specjalizuje się w badaniu pism wczesnego chrześcijaństwa. Od 31 lat jest kapłanem Archidiecezji Warszawskiej.
 
js
fot. Wojciech Łączyński
 
 
www.archwwa.pl 
 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama