logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
35. Piesza Pielgrzymka Góralska
 


Jubileuszowa 35. Piesza Pielgrzymka Góralska przybyła w sobotę, 9 lipca na Jasną Górę. W tym roku pątnicy rozważali hasło pielgrzymkowe: „Błogosławieni miłosierni, albowiem oni miłosierdzia dostąpią”. W pielgrzymce uczestniczyło blisko 700 osób. 
 
Na Jasną Górę górale tradycyjnie weszli w strojach regionalnych i z pieśnią góralską na ustach ok. godz. 14.30. 
 
W tym roku pielgrzymka dotarła już na początku lipca na Jasną Górę, choć corocznie była dopiero na końcu lipca, związane jest to jednak ze Światowymi Dniami Młodzieży, gdyż spora część pątników wybiera się na to wydarzenie i dlatego pielgrzymka została przełożona. 
 
Pielgrzymka górali na Jasną Górę zawsze jest podzielona na cztery grupy. Jako pierwsza na pątniczy szlak wyszła grupa nowotarska i z Bachledówki, następnie dzień później na pielgrzymi szlak wyszły osoby z Rabki i Orawy. Wszyscy spotkają się w Makowie Podhalańskim. 
 
W czasie 9 dni pokonano 245 km. Przewodnikiem całej pielgrzymki był o. Marcin Miłek, paulin z Bachledówki. 
 
Ks. Marek Poznański, wikariusz w Lipnicy Małej, przyprowadził na Jasną Górę 170-cio osobową grupę z Orawy: „Wiara u górali jest związana z tradycją, jak tutaj widzimy ludzie przyszli w strojach regionalnych aby zaakcentować to, że ta tradycja religijna jest bardzo mocno związana ze zwyczajami, obyczajami jakie są na Orawie i się w tym wyraża też w jakiś sposób, w muzyce, w śpiewie, w strojach”. 
 
„W tym szczególnym roku pielgrzymujemy z prośbą o to, aby te Światowe Dni Młodzieży w Polsce przebiegły tak, aby wydały owoce. Pielgrzymujemy również w takim szczególnym roku 1050-lecia Chrztu Polski, więc także dziękujemy za ten dar, który dokonał się 1050 lat temu w Polsce, że Polska przyjęła chrzest św.” - mówi o intencjach pielgrzymowania górali ks. Poznański. 
 
Bogdan Walkosz-Kleta porządkowy, już od 18 lat pielgrzymuje z grupą Orawską: „Co do prowadzenia grupy to już są lata doświadczenia, jesteśmy bardzo zgraną ekipą, co roku ten sam skład, ci sami porządkowi, trasę znamy, kierować ruchem juz się nauczyliśmy przez te lata, tak, że nie ma żadnych problemów nigdy nie mieliśmy, dzięki Bogu żadnych wypadków, jest super i za rok na pewno się wybieramy”. 
 
„Potrzeba takiego myślenia o sobie i o innych, żeby uważać, to jest jednak droga, ruch, to już nie są te czasy, jak 20 lat temu, że przejechał jeden samochód na dzień, jest bardzo duży ruch teraz, trzeba uważać, pilnować siebie i innych” - zwraca uwagę porządkowy grupy orawskiej. 
 
O godz. 15.00 w Bazylice została odprawiona dla pielgrzymów Msza Święta, której przewodniczył bp Jan Szkodoń, biskup pomocniczy arch. krakowskiej. 
 
Słowa powitania w imieniu Jasnej Góry wypowiedział o. Jan Poteralski, podprzeor sanktuarium. Mówił: „Wasza pielgrzymka wpisuje się w te wielkie historyczne wydarzenia. Jakże jesteście wielkimi bohaterami XXI wieku, bo przecież wy, górale idąc przez polskie wsie, miasta, lasy, pola, łąki, idąc z różańcem w ręku, za krzyżem, z tym pięknym śpiewem, byliście czytelnym znakiem waszej wiary”. 
 
„Szczególnie pozdrawiam was, którzy tą Mszą św. kończą pielgrzymkę spod Tatr i Babiej Góry, spod Turbacza, was, którzy wyszliście z Bachledówki, i was, którzy wyszliście z Nowego Targu i was, którzy wyszliście z Rabki, was, którzy wyszliście z Orawy. A mogłem wam błogosławić z Zubrzycy Górnej. Was pozdrawiam, za was dziękuję i dziękuje wszystkim, którzy po drodze was wspierali. Dziękuję wszystkim, którzy wspierali was swoją modlitwą, ja też starałem się to czynić. Dziękuję wam, za to, że nieśliście nie tylko swoje sprawy, swoje radości, smutki, rozterki, zwątpienia, ale że nieśliście trudne sprawy wielu ludzi i podejmowaliście w swojej modlitwie trudne sprawy Ojczyzny i Europy, i Kościoła – podkreślał w homilii bp Jan Szkodoń – Ta pielgrzymka jest szczególnym przygotowaniem do Światowych Dni Młodzieży w Roku Miłosierdzia, w roku 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przeżywamy wielki dar. Światowe Dni Młodzieży jest to łaska i trudne zadanie dla Kościoła krakowskiego. Wspierajcie drodzy bracia i siostry wszystkich, którzy od wielu miesięcy przygotowują tę pielgrzymkę”. 
 
Biskup Szkodoń nawiązując również w homilii do Światowych Dni Młodzieży, mówił: „Drodzy bracia i siostry ta pielgrzymka była ważnym darem waszym, tych, których reprezentujecie, ważnym darem dla Kościoła w Polsce, a szczególnie ważnym darem i ważnym przygotowaniem przed Światowymi Dniami Młodzieży. Przybędzie ok. 900 biskupów, ok. 10 tys. kapłanów, setki tysięcy młodzieży ze 170 krajów, zgłosiło już ostatecznie swoją gotowość przybycia do Polski. Nie wiemy, ile w końcu będzie uczestniczyć, szczególnie w niedziele, najważniejszym dniu tych Dni. Ale modlimy się, aby te dni przeżyte były w bezpieczeństwie, atmosferze modlitwy, w atmosferze miłości i braterstwa, Ufamy, że, tak jak to było w poprzednich Światowych Dniach Młodzieży, że te dni przyniosą wiele dobrych owoców, tylko Bóg zna owoce Dni Młodzieży. Tak jak tylko Bóg zna te owoce, które przyniosła już i przyniesie w przyszłości ta pielgrzymka, którą dzisiaj z pokorą i wdzięcznością kończymy”. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com