logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Adwentowe koncertowanie z prof. Andrzejem Białko
 


Recital organowy w wykonaniu prof. dr hab. Andrzeja Białko, profesora Akademii Muzycznej w Krakowie i prorektora ds. współpracy międzynarodowej tej uczelni zabrzmiał w bazylice jasnogórskiej w sobotę, 3 grudnia. Był to drugi koncert z cyklu XV Jasnogórskich Wieczorów Organowych. 
 
„W ramach tego koncertu zostanie zaprezentowanych dosyć dużo różnorodnych utworów – wyjaśniał przed koncertem prof. Andrzej Białko - Przede wszystkim wykorzystamy fakt, że można zagrać podczas jednego koncertu na dwóch różnych instrumentach. W pierwszej części koncertu na organach małych przedstawię utwory z najdawniejszych czasów muzyki organowej. Są to utwory z tabulatury Jana z Lublina. Potem będzie utwór Magnificat Dietricha Buxtehudego, kompozytora północno-niemieckiego, po niej dwie kompozycje Johanna Sebastiana Bacha: Chorał „Nun komm, der Heiden Heiland’ pasujący nam bardzo dobrze na pierwszą niedzielę Adwentu oraz Fuga na temat Magnificat. W drugiej części koncertu na wielkich organach bazyliki zagram najpierw Chorał h-moll Césara Francka pochodzący ze zbioru trzech chorałów napisanych w roku jego śmierci w 1890, można powiedzieć z najdojrzalszych jego kompozycji organowych. Później trzy kompozycje Franza Liszta, który większości kojarzy się z literaturą fortepianową lub z poematami symfonicznymi, niemniej jednak pisał on również dużo na organy”. 
 
Jak podkreśla prof. Białko utwory, które będą wykonane, związane są z okresem Adwentu, nawiązywać będą również do Najświętszej Maryi Panny oraz wprowadzać tematyką w okres Bożonarodzeniowy. 
 
„Chciałbym zagrać jak zwykle, to znaczy z pełnym zaangażowaniem dla ludzi, żeby odczuwali, że przyjechałem tu dla nich, a zaproszenie, które otrzymałem bardzo sobie cenię” – dodał prof. Andrzej Białko. 
 
Muzyczne spotkanie poprowadził o. Sebastian Matecki, który na zakończenie wszystkim podziękował za obecność: „Panie profesorze, proszę przyjąć naszą wielką wdzięczność za te cudowne chwile, jakie mogliśmy przeżyć w dzisiejszym Wieczorze Organowym, za obecność, tak twórczą, miłą i wspaniałą dla nas. Wam wspaniali goście również dziękuję za obecność i zapraszam na kolejne koncerty”. 
 
W programie koncertu: 
 
Tabulatura Jana z Lublina (1540): 
- Introitus de beata 
- Virgine Rorate Coeli 
- Ave Ierarchia 
- O przenaslawnyeysza Panno 
-Introitus Puer natus est nobis 
 
Dietrich Buxtehude (1637 -1707) 
- Magnificat primi toni BuxWV 203 
 
Johann Sebastian Bach (1685 -1750) 
- Chorał „Nun komm, der Heiden Heiland” BWV 659 
- Fuga sopra U Magnificat BWV 733 
 
César Franek (1822 -1890) 
- Chorał h-moll 
 
Franz Liszt (1811 -1886) 
- Tu es Petrus 
- Ave Maria (Arcadelt) 
- Preludium i fuga na temat B-A-C-H 
 
Andrzej Białko urodzony w Krakowie, ukończył Państwowe Liceum Muzyczne w klasie fortepianu. Naukę gry na organach rozpoczął prywatnie (1973) i kontynuował w Krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie prof. Joachima Grubicha. W roku 1981 zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Organowym w Rzymie, zaś w 1985 - I nagrodę (ex aequo) w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Organowego w Bydgoszczy - Gdańsku. Brał udział w większości krajowych festiwali organowych, koncertował w 20 krajach Europy oraz w Libanie i obu Amerykach. Współpracował z licznymi zespołami, min. z Chórem Polskiego Radia w Krakowie, Capellą Cracoviensis, także z Filharmonią Krakowską i Narodową. W roku 2000 wykonał w Krakowie i we Wrocławiu wszystkie organowe dzieła Johanna Sebastiana Bacha, zaś w sezonie 2001/2002 zaprezentował w Krakowie - w serii 20 koncertów pod nazwą „Ars organi” - antologię muzyki organowej XVI - XX wieku. 
 
W rozległym i stale powiększającym się repertuarze - obejmującym różne style muzyczne - Andrzej Białko posiada m.in. komplet dzieł organowych Buxtehudego, Bruhnsa, Mendelssohna, Francka, Liszta. Dokonał szeregu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia, ma też na swoim koncie 25 płyt CD. Artysta prowadzi klasę organów w Krakowskiej Akademii Muzycznej oraz tamtejszej Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego; posiada tytuł profesora zwyczajnego. W 2006 roku został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. 
 
W najbliższą sobotę, 10 grudnia w jasnogórskiej bazylice wystąpią: Julian Gembalski z Katowic – organy oraz Elżbieta Grodzka-Łopuszyńska – sopran. Wstęp wolny! 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com