logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Błogosławiona Karolina jak 'lilia'
 


„Lilia” – to najnowsza płyta prezentująca utwory autorstwa Marii Bober nawiązująca do postaci bł. Karoliny Kózkówny, której relikwiarze są w kształcie lilii, bowiem jest to symbol czystości. Płyta była poprzedzona teledyskiem umieszczonym na portalu YouTube.

W ten sposób Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży jako wydawca chce popularyzować swoją patronkę nie tylko wśród młodego pokolenia. Płyta została wydana z  racji zbliżającej się setnej rocznicy męczeńskiej śmierci bł. Karoliny.

- Zadajemy sobie pytanie jak opowiadać o świętych? Jak docierać z przesłaniem, które przekazuje nam Bóg do innych ludzi. Pewnego razu będąc w Rzymie w jednym z kościołów, znalazłem się przypadkowo na koncercie. Wtedy przyszedł mi pomysł dotyczący recitalu. Podszedłem do artystki i zacząłem rozmawiać z nią o bł. Karolinie – opowiada ks. Zbigniew Kucharski, asystent generalny KSM. – Spotkana wtedy pani Maria Bober po dwóch latach stworzyła recital. Najpierw dokładnie zapoznała się z postacią błogosławionej i przeżyła rekolekcje w Sanktuarium Bł. Karoliny Kózkówny w Zabawie, a następnie napisała teksty, skomponowała muzykę. Poszukiwania muzyków do recitalu też trwały długo, ale ostatecznie powstało trio wykonujące recital. 

W ostatnim czasie Polsce i nie tylko odbyło się ok. 50 recitali. – To pewien fenomen w kościelnej przestrzeni. Dzięki płycie przekaz dotrze do większej ilości odbiorców – Ludzie wciąż mało znają tą wyjątkową błogosławioną myśląc, że Karolina została beatyfikowana tylko dlatego, że zginęła w obronie czystości. Beatyfikacja była ukoronowaniem jej pięknego życia apostolskiego. Ona jest niesamowitym przykładem młodej dziewczyny, która mimo młodego wieku, w sposób mądry i przemyślany angażowała się w życie parafialne. Temat bł. Karoliny z punktu widzenia duszpasterstwa młodzieży uważam za priorytetowy. Oparcie formacji młodzieży o postać Karoliny będzie wtedy przynosiło efekty– zauważa ks. Kucharski.

- Płyta skierowana jest do ludzi w każdym wieku. Mimo, że młodzież mówi coraz częściej, że nie chce i nie potrzebuje autorytetów, to w bł. Karolinie może odnaleźć prawdziwy i autentyczny wzorzec godny naśladowania – zauważa Łukasz Brodzik z prezydium krajowego KSM – To niesamowity i inspirujący przykład pod warunkiem, że dobrze poznamy jej życie i przesłanie. Jak to zrobimy, to zobaczymy, że bł. Karolina była taka jak my, zwyczajna, normalna i wcale nie zdewociała. Po prostu chrześcijańskie zasady świadomie wcielała w życie – dodaje.

Muzyczne trio wykonujące recital obok Marii Bober to Piotr Niedojadło - fortepian, Grzegorz Pęcak - saksofon. – Zawsze śpiewałam na chwałę Boga. Jednak recital i spotkanie z bł. Karoliną pozwoliło mi jeszcze bardziej przybliżyć się do pięknego Boga za Jej przyczyną. Utwory, które zrodziły się w moim sercu nie są niczym innym jak moją osobistą modlitwą, którą dzielę się na koncertach. To również moje świadectwo, gdzie opowiadam o mojej przyjaźni z Karoliną, która poprzez swoje życie pokazuje jaką droga mamy iść, aby osiągnąć życie wieczne – zauważyła w rozmowie z KAI wokalistka Maria Bober.

Bł. Karolina Kózkówna urodziła się 2 sierpnia 1898 roku w miejscowości Wał-Ruda. Wychowała się w wielodzietnej i religijnej rodzinie. 18 listopada w 1914 roku broniąc się przed gwałtem zginęła w lesie z rąk carskiego żołnierza. Jan Paweł II ogłosił ją błogosławioną podczas wizyty w Tarnowie w 1987 roku. Jest patronką m.in. Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Ruchu Czystych Serc i szkolnych kół Caritas, szkół.

Krzysztof Król