logo
Poniedziałek, 16 lipca 2018 r.
imieniny:
Eustachego, Mariki, Mirelli, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Pierwsza całkowicie polska produkcja o życiu Św. Pawła
 


Już wkrótce pojawi się nowy film „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” w reżyserii Grzegorza Misiewicza, absolwenta Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przedstawi długi szlak życia apostoła na tle obrazów antycznej cywilizacji.

Pomysł na zrealizowanie dokumentalnej produkcji o tematyce religijnej zrodził się w związku z obchodami Roku Świętego Pawła celebrowanymi w Kościele Katolickim od czerwca 2008 do czerwca 2009 roku. Opowieść o życiu Pawła z Tarsu to prawie sześć godzin filmu, który został podzielony na dwanaście półgodzinnych odcinków.
Grzegorz Misiewicz - reżyser i jednocześnie scenarzysta serialu to absolwent Wydziału Teologii KUL. Jest związany z Międzynarodowym Katolickim Instytutem Ewangelizacji – ICPE Mission, w ramach którego wykonał wiele projektów ewangelizacyjnych. Jest również przewodnikiem wyjazdów pielgrzymkowych do Turcji i na Bliski Wschód. W związku z tym nie brakuje mu wiedzy na temat początków chrześcijaństwa i roli, jaką odegrał w nim Św. Paweł. Również doświadczenie Grzegorza Misiewicza w reżyserii i aktorstwie było kluczowe dla realizacji filmu.

Św. Paweł to postać, która z zagorzałego przeciwnika chrześcijaństwa przeszła duchową drogę stając się gorliwym zwolennikiem Kościoła Katolickiego. Film zrealizowany przez studio produkcji filmowej Framesound Production ma na celu ukazanie życia Apostoła Narodów poprzez podążanie jego śladami.

- To reporterska i w miarę możliwości dokumentalna rekonstrukcja wydarzeń związanych z Pawłem w historycznych miejscach jego pobytu i działalności - mówi Grzegorz Misiewicz.

Producenci filmu uznali za szczególnie warty podkreślenia fakt, że Paweł z Tarsu był osobą wyjątkową jak na realia w jakich żył. W czasach głębokich podziałów religijnych i społecznych głosił równość wszystkich ludzi. „Nie ma już różnicy między Żydem a Grekiem, wolnym a niewolnikiem, mężczyzną a kobietą – w Chrystusie jesteście wszyscy kimś jednym” – pisał w Liście do Galatów (3,28). Początkowo jako Szaweł sprzeciwiał się Jezusowi i potępiał jego zwolenników. Dzięki temu, kiedy nawrócił się na Chrześcijaństwo, mógł umiejętnie odpierać kontrargumenty znając racje drugiej strony.

- Paweł z Tarsu to jedna z tych postaci w dziejach ludzkości, które wpłynęły na zmianę biegu historii. Świat jaki zastali i jaki pozostawili po sobie – to dwa różne światy – twierdzi ks. prof. dr hab.  Waldemar Rakocy CM, znawca pism Św. Pawła i konsultant naukowy filmu.
Kolejne odcinki filmu przybliżą nam życie bohatera, którego działalność do tej pory ma wpływ na to kim jesteśmy. „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” jest bowiem serialem o początkach chrześcijaństwa i historii naszej cywilizacji. Widz będzie mógł poznać nie tylko głównego bohatera filmu, ale także miejsca, w których kształtował się jego charakter i sposób myślenia. Tematyka filmu wymagała realizacji zdjęć na terenie Turcji, Grecji, Syrii, Izraela, Malty, Cypru oraz Rzymu. Te punkty są również obecnie bardzo atrakcyjne turystycznie. Są celem licznych pielgrzymek i prywatnych wyjazdów wypoczynkowych. Dlatego „Paweł z Tarsu. Pojednanie Światów” to nie tylko podróż duchowa, ale też obraz miły dla oka pełen malowniczych pejzaży, pięknych krajobrazów i wyjątkowych pozostałości antycznego świata. Dla zapewnienia szczególnej atmosfery, muzyka w filmie została specjalnie skomponowana przez Krzysztofa Stanisławskiego. Ciepła nadają również znane głosy lektorów. W tej roli wystąpili bowiem między innymi Krystyna Czubówna i Krzysztof Kolberger.

Twórcy filmu musieli pokonać wiele przeszkód w czasie realizacji filmowego projektu. Duże nakłady finansowe, dalekie wyprawy na plan zdjęciowy, ciężar logistyczny przedsięwzięcia oraz trudy doświadczeń na obczyźnie nie zniechęciły ekipy filmowej. Wiara w powodzenie filmu, upór i wspólne wsparcie zaowocowały szczęśliwym zakończeniem produkcji. Czas pochwalić się nią przed publicznością. W październiku odbędzie się konferencja prasowa we wrocławskiej restauracji Itineris połączona z wystawą zdjęć oraz prezentacją pierwszego odcinka filmu. Również w październiku autorzy serialu spotkają się z dziennikarzami i przedstawicielami władz kościelnych w Sali Głównej Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie.

Więcej informacji i zdjęć znajdziecie Państwo na stronie www.paulusfilm.com.

Karolina Strzelecka

 
 

ISMCH

___________________
 
 reklama