logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Kolędnicy Misyjni 2014 - dzieciom w Indiach
 


- Pragniemy być bliżej dzieci żyjących w Indiach i wspierać je naszą modlitwą i darem materialnym. Chcemy dzielić się z nimi radością, pokojem i nadzieją, jaką pokładamy w Jezusie – mówi ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. W święta kolędnicy misyjni wyruszą z Dobrą Nowiną do rodzin w swoich parafiach. W tym roku będą kolędować na rzecz dzieci w Indiach.  
 
Kolędnicy misyjni to dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego, które pomagają swoim rówieśnikom w krajach misyjnych i modlą się za nich. Goszcząc u rodzin swoich parafii, zbierają ofiary i mówią o trudnej sytuacji rówieśników w krajach misyjnych – w te święta zwracają szczególną uwagę na sytuację w Indiach.
 
Indie są jednym z najludniejszych i najbiedniejszych krajów świata. Liczba ludności wynosi ponad 1,2 mld (1.210,193,422). Chrześcijanie stanowią 2% ludności. Ubóstwo obejmuje aż 35% społeczeństwa. Ponad 55 mln dzieci, które nie ukończyły jeszcze 14. roku życia musi ciężko pracować bądź świadczyć niewolnicze usługi u ludzi bogatych. Ich średni czas pracy wynosi 13 godzin na dobę, a ich dniówka w przeliczeniu wynosi 1 złoty. Pracujące dzieci często są głodzone, zastraszane i bite. Około 200 milionów Hindusów cierpi głód. Ponad połowa dzieci do 5. roku życia jest niedożywiona, a nieco mniej niż 50% pięciolatków ma dużą niedowagę.
 
Znaczna część indyjskich dzieci to nosiciele wirusa HIV, a ponad milion straciło jedno lub dwoje rodziców z powodu tej choroby. Dzieci te są napiętnowane -  wyrzuca się je ze szkół lub separuje od zdrowych uczniów. Nikt im nie pomaga. Traktowane są jak margines społeczny. Opieka zdrowotna w Indiach ma bardzo niski poziom. Na jednego lekarza przypada ponad 2 tys. pacjentów. Dotkliwym problemem jest też jakość wody pitnej. Jest ona bardzo zanieczyszczona i powoduje choroby, szczególnie wśród dzieci.
 
Na ulicach New Dehli - stolicy Indii - żyje ok. 50 tys. bezdomnych dzieci. - Pragniemy, na ile potrafimy, wspierać ich duchowy i intelektualny rozwój oraz przyczyniać się do tego, aby ich szara codzienność była choć trochę łatwiejsza i bardziej kolorowa. Zapraszam zatem do włączenia się z wiarą i entuzjazmem w tegoroczną akcję Kolędników Misyjnych. Niech nasza modlitwa obejmie wszystkie dzieci Indii, a nasze ofiary niech pozwolą im rozwijać się, kształcić i być radością swoich rodziców oraz tamtejszych uczniów Chrystusa – apeluje ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
 
W roku 2013 polskie dzieci należące do Papieskiego Dzieła Misyjnego zebrały blisko 1,8 mln zł (dokładnie: 1 783 805, 36 zł)  na rzecz misji. Są to ofiary z kolędy misyjnej, I Komunii Świętej oraz z osobistych wyrzeczeń. Zostały one przekazane na 60 projektów wskazanych przez Sekretariat Generalny Papieskich Dzieł Misyjnych w Rzymie. Trafiły do Republiki Konga (7 projektów), Demokratycznej Republiki Konga (17 projektów), Sudanu (9 projektów), Ugandy (3 projekty), Ekwadoru (4 projekty), Filipin (3 projekty), Indii (11 projektów), Tajlandii (6 projektów).
 
 ***
 
Zwyczaj kolędowania misyjnego narodził się w krajach niemieckojęzycznych, gdzie kolęduje się z okazji uroczystości Trzech Króli. W Polsce kolędnicy misyjni wyruszyli po raz pierwszy w 1993 r. Do udziału w misyjnej kolędzie dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego zapraszają wszystkich – koleżanki i kolegów zrzeszonych w różnych grupach w szkole i w parafii. Pomagają im w tym katecheci, wychowawcy, nauczyciele, rodzice oraz młodzież i dorośli z parafialnych grup i stowarzyszeń.
 
W wybrany dzień (najczęściej w drugi dzień świąt), podczas Mszy św. ksiądz uroczyście posyła kolędników misyjnych. W ten sposób informuje parafian o idei i celu tej kolędy oraz zapowiada jej datę. Tego dnia dzieci przebrane w stroje w pięcioosobowych grupach z dorosłym opiekunem udają się do rodzin swojej parafii. „Pukając od drzwi do drzwi”, głoszą im radość z narodzenia Pana Jezusa. Śpiewają kolędę i przedstawiają przygotowaną wcześniej krótką scenkę kolędniczą. Składają życzenia, a na drzwiach umieszczają błogosławieństwo: C+M+B co znaczy Christus mansionem benedicat = niech Chrystus błogosławi temu domowi. Mówią też o trudnej sytuacji swoich rówieśników w jednym z krajów misyjnych, przedstawiają scenkę kolędniczą.
 
 
Pomocą w przygotowaniu misyjnej kolędy są materiały liturgiczne pt. „Kolędnicy Misyjni 2014”. Do publikacji dołączona jest płyta CD ze spotem i prezentacjami multimedialnymi.