logo
Sobota, 27 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Sergiusza, Teofila, Zyty, Felicji – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Ogrodnicy Matki Bożej
 


Na Jasnej Górze odbyła się 34. Ogólnopolska Pielgrzymka Ogrodników. Przybyli ogrodnicy, sadownicy, a także rolnicy wraz z rodzinami, przedstawiciele organizacji ogrodniczych, instytucji i firm związanych z ogrodnictwem i sadownictwem, prezesi związków ogrodniczych oraz sympatycy ogrodnictwa. Doroczna modlitwa w niedzielę, 10 czerwca, zgromadziła ok. 1 tys. osób. 
 
„Ta pielgrzymka jest dla naszego środowiska tradycją. Ogrodnicy byli zawsze ludźmi głęboko wierzącymi, zawsze wszystkie swoje kłopoty i troski zawierzamy Matce Jasnogórskiej, i ciągle z tą myślą tu przyjeżdżamy, aby się modlić, prosić, i błagać o łaskę Bożej Opatrzności” – wyjaśnia Jerzy Wizner z Zarządu Głównego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Ogrodnictwa w Skierniewicach. 
 
„To, że te pielgrzymki nam się udają, i że taka ilość ogrodników i rolników jest na tej pielgrzymce, to tylko zasługa Matki Boskiej Częstochowskiej, która ma nas w opiece, i Ona czuwa nad naszymi plonami, nad naszą wiarą i nad naszą rodziną – zaznacza Bogdan Biadała, prezes Polskiego Związku Ogrodniczego oraz prezes Wielkopolskiego Związku Ogrodniczego – Dziś zwracamy się do Ducha Świętego, aby z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości opiekował się naszymi rodzinami i naszym bractwem ogrodniczym i rolniczym”. 
 
„Opinia w mediach jest w tym momencie taka, że z powodu suszy plony będą niskie. Ja myślę, że my wypraszamy u Matki Boskiej, żeby one nie były takie niskie, i one zawsze się udają. Jak się w jednym rejonie nie uda, to w drugim uda się podwójnie. W tym roku nie będzie gorzej jak w innych latach” – stwierdza Bogdan Biadała. 
 
Pielgrzymka Ogrodników rozpoczęła się w Sali o. Kordeckiego o godz. 10.00. Stąd wierni uroczyście przeszli ze sztandarami do Kaplicy Matki Bożej, gdzie złożyli Akt Zawierzenia Maryi Polskich Ogrodników. Centralnym punktem pielgrzymki była Msza św. odprawiona w bazylice o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. kan. Wojciecha Kołakowskiego, krajowego duszpasterza ogrodników. Słowa powitania skierował o. Michał Legan, paulin. 
 
W homilii ks. kan. Kołakowski nawiązał do obchodzonego w tym roku jubileuszu 100-lecia Odzyskania Niepodległości: „Trwając w duchu wdzięczności za odzyskaną niepodległość przywołujemy drogi, którymi Boża opatrzność prowadziła dzieje naszej Ojczyzny. W ciągu ponad tysiąclecia historii Polski doświadczaliśmy wielu dramatów, wielu wojen, rozbiorów, poniżenia. Bóg nie poskąpił nam również wielkich darów, zwycięstw, znaków męstwa i powodów do dumy. Nasz wielki rodak Prymas Tysiąclecia czcigodny Sługa Boży Kard. Stefan Wyszyński mówił: nie myślcie, najmilsze dzieci Boże, że wolność spadała nam z nieba bez wysiłku, bez udziału całego Narodu. Naród w niewoli nie przestał wierzyć w Bożą sprawiedliwość, wołał nieustannie, cierpliwie i wytrwale: ‘przed Twe ołtarze zanosim wołanie, Ojczyznę wolną racz nam wrócić Panie’. Ten śpiew, często ten krzyk rozpaczy, krzyk nadziei i wiary przebijał niebiosa, mobilizował całą Polskę, rozlegał się w kraju ojczystym i na wygnaniu, w więzieniach i kopalniach, zewsząd podnosił się w niebo wielki, potężny głos narodu, głos, który nie chce i nie może umrzeć, bo mu nie wolno, bo nie ma takiego prawa”. 
 
Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa odprawiona na jasnogórskich Wałach o godz. 12.15. 

o. Stanisław Tomoń 
BPJG/es