logo
Piątek, 26 kwietnia 2024 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
VII Marszu Mężczyzn - w Jedności Zwycięstwo
 


23 października 2016 roku wrocławskimi ulicami przejdzie VII Marsz Mężczyzn pod hasłem "W jedności zwycięstwo". 
 
Inicjatywa świeckich katolickich mężczyzn co roku gromadzi kilkuset wrocławian na wspólnej, męskiej manifestacji wiary. 
 
Marsz przejdzie głównymi ulicami miasta i przez rynek. W trakcie prowadzone będą mini konferencje, wznoszone okrzyki, śpiewy i gra na bębnach. W rynku odbędzie się modlitwa za miasto, a pod pręgierzem orędzie. 
Hasło tegorocznego marszu nawiązuje do 333 rocznicy Odsieczy Wiedeńskiej i ewangelicznych wezwań do bycia jednością. Promuje jedność ducha i ścisłą współpracę wśród katolickich mężczyzn, co ma owocować siłą i zdolnością do walki o ewangeliczne standardy we współczesnym świecie.
 
Plan marszu:

13:30 Msza święta w kościele pw. św. Elżbiety (Kościół garnizonowy) pod przewodnictwem JE. bp. prof. Andrzeja Siemieniewskiego
15:00 Rozpoczęcie marszu ulicami Wrocławia
16:30 Zakończenie - na placu przy kościele św. Elżbiety
 
Jak Trójca
 
W logo VII Marszu Mężczyzn “w Jedności Zwycięstwo” wpisany jest symbol Trójcy Świętej - wzoru wspólnoty Osób oraz obrazu zwycięstwa. Znajduje ona bardzo wielu naśladowców na ziemi, a co więcej niesie dużo praktycznych i męskich wskazówek.
 
W Trójcy Świętej tym, który oddaje się cały, bez reszty, jest Bóg Ojciec. Syn Boży - Jezus Chrystus, przyjmuje całą tę godność, jest, aby następnie oddać wszystko z wzajemnością. Owocem tej wymiany jest Duch Święty. Nie jest on ani Synem ani Ojcem, ale jest Im równy co do godności. Jedność Trzech Osób Boskich jest tak ścisła, że stają się jednym Bytem - Trójjedynym Bogiem. Ten wzór miłosnego obdarowania osób płynie dla nas z obrazu Trójcy Świętej. Jak mężczyźni mogą go realizować w swoim życiu?
 
Pierwszą wspólnotą naśladującą Trójcę Świętą jest małżeństwo. O tym związku kobiety i mężczyzny czytamy w ewangelii św. Mateusza: “A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela.” (Mt 19, 6). Małżeństwo jest najgłębszą komunią ludzi, którą spotykamy na ziemi. Żeby było to możliwe każdy młodzieniec musi wpierw opuścić swój dom rodzinny (por. Mt 19, 5). Dzięki temu może poznać siebie, swoje ograniczenia oraz zdolności i nauczyć się lepiej służyć innym. Dopiero wtedy może połączyć się z żoną, a bez odejścia od rodziców relacja małżeńska będzie niepełna, tak jak niepełna będzie dojrzałość mężczyzny. Z kolei wezwanie aby człowiek nie rozłączał tego co Bóg połączył, pozwala wyzbyć się konsumpcyjnego myślenia o małżeństwie (“jak coś się psuje to pora wymienić na nowe”). Natomiast wzywa mężczyzn, aby podjęli wysiłek naprawiania tego co funkcjonuje źle - dbać o jedność w małżeństwie, pracować nad komunikacją, wsłuchiwać się w oczekiwania żony i zaspokajać te, które są rzeczywistymi potrzebami. Trójcę tą tworzą oboje małżonkowie włączając do swojego małżeństwa Boga.
 
Kolejnym obrazem Trójcy na ziemi jest Rodzina. To w niej ojciec oddaje się cały swojej żonie, niczym Bóg Ojciec. Matka oddaje się cała z wzajemnością mężowi. Naśladuje w tym Jezusa Chrystusa. Owocem tej miłosnej wymiany są dzieci, które nie są ani ojcem, ani matką, jednak są im równe co do godności. Daje to cenne rady wychowawcze - małżonkowie, dbając o swoją więź, zapewniają dzieciom sposobność do zaistnienia i wzrostu. Przekazują najważniejsze wartości i pomagają dzieciom wejść w dorosłe życie. Ponadto niesie naukę, że dzieci nie są rodzicami - wymagają innego traktowania - ale jednocześnie zasługują od początku na pełen szacunek osoby ludzkiej. Pozwala to uniknąć patologi, gdy rodzice starają się wymusić na dzieciach konkretne postępowanie, np. starają się wybrać im ścieżkę zawodową, czy narzucić małżonkę. Pomaga tak wychowywać, aby w przyszłości wypuścić silne i zdolne dzieci, potrafiące przeciwstawić się trudnościom jakie niesie życie.
 
Trójca Święta znajduje również odzwierciedlenie w Kościele. Widać to, kiedy Jezus wstawia się za Nim, aby Bóg Ojciec zesłał Mu Ducha Świętego (por. J 14, 16). Owocuje to jednością w Kościele mimo prześladowań, tak jak opisano w Dziejach Apostolskich w czwartym rozdziale. Arcykapłani próbowali powstrzymać apostołów przed głoszeniem dobrej nowiny o zmartwychwstaniu Jezusa. W tym celu postawili ich pod sądem. Podczas przesłuchania Duch Święty przemawiał przez Piotra z taką mądrością, tak że arcykapłani nie mogli znaleźć powodu do skazania apostołów. Po przesłuchaniu apostołów Kościół zbiera się i słucha co się wydarzyło. Następnie wierni “podnieśli jednomyślnie głos do Boga” aby uwielbiać Boga. Dalej czytamy: “Po tej modlitwie zadrżało miejsce, na którym byli zebrani, wszyscy zostali napełnieni Duchem Świętym i głosili odważnie słowo Boże”. Jest to przykładem dla współczesnych mężczyzn, aby jak święty Piotr otwierali się na działanie Ducha Świętego dla Bożej chwały. Gdy towarzyszy temu jedność, całe wspólnoty nieprzejednanie i z mocą głoszą Prawdę. Jedność dodaje odwagi i prowadzi do zwycięstwa nad biernością. Przez to pozwala zmieniać otoczenie, tak jak za czasów pierwszego Kościoła, kiedy Dobra Nowina szerzyła się na wszystkie narody.
 
Naśladując Trójcę Świętą, mężczyźni mogą odnosić zwycięstwa we współczesnym świecie. Ów wzór jedności uczy nas jak stworzyć trwałe małżeństwo, dobrze wychować dzieci i przemieniać otoczenie tak, aby było coraz bliższe Królestwu Niebieskiemu. Obyśmy i my podjęli trud tworzenia jedności dla Bożej chwały. Zgromadźmy się licznie na VII Marszu Mężczyzn “w Jedności Zwycięstwo” już 23.10.2016 r. we Wrocławiu i przemieńmy świat na lepsze!
 
W jedności zwycięstwo!
 
Kończąc Rok Miłosierdzia wspominamy 333 rocznicę Wiktorii Wiedeńskiej. Katoliccy mężczyźni, z Bożą pomocą i łaską, odparli atak cywilizacji islamskiej na Europę. Zwycięstwo to do dziś wspominane jest z wielką chlubą. Dla nas współczesnych wierzących mężczyzn pielgrzymujących przez życie, maszerujących przez miasta, płyną z tej rocznicy wnioski i wyzwania.
 
Zanim zastanowimy się jakie, spójrzmy kto zdecydował, że udało się ocalić oblężony Wiedeń. Można zaryzykować twierdzenie, że nie doszłoby do tego zwycięstwa gdyby nie husaria. Owa ciężka jazda oprócz tego, że charakteryzowała się bardzo wysokim morale, regularnie doskonaliła się w ścisłej współpracy. Kto zapoznał się z techniką szarży husarskiej ten wie o czym mowa. Siłą decydującą był nie impet pojedynczego husarza, ale doskonałe zgranie całej chorągwi i wspólne uderzenie. Dać z siebie wszystko, ale nie osobno, tylko razem z pancernymi towarzyszami – taką wiadomość zdaje się przesyłają nam współczesnym husarze spod Wiednia.
 
Ponieważ to połączenie siły i wiary miało tak ogromny wpływ na losy naszego kraju i kontynentu, to trzeba ten fakt wziąć na warsztat, rozłożyć na czynniki pierwsze i odnieść do współczesności.
 
Jakie cechy i postawy kryją się za tym połączeniem siły i wiary? Z pewnością są nimi: umiejętność podporządkowania się, rozpoznawanie swojego miejsca w szeregu, poczucie obowiązku, świadomość zadań osobistych oraz wspólnego celu, a także szacunek dla porządku i miłość Ojczyzny. Do tego dochodzi niesamowita umiejętność współpracy i zaufania osobie stojącej z lewej i prawej strony. To wszystko składało się na budowę wyjątkowego szyku w przeszłości, jednocześnie jest świetną wskazówką dzisiaj dla nas. Wystarczy odrzucić z tego obrazu konie, zbroje, potężną tężyznę fizyczną i doskonałe zdrowie. Dziś nie mieczem z żelaza lecz mieczem Słowa przychodzi nam wojować.
 
Odbudujmy więc ten piękny etos współczesnymi metodami, aby stoczyć teraźniejsze boje. Niech góry naszego lenistwa, braku odwagi, narzekania i słabej mentalności zostaną usunięte przez naszą wiarę.
 
Wierzący mężczyźni Wrocławia, stańmy razem 7-my raz i dajmy świadectwo. Pokażmy siłę i wiarę. Na co dzień chodzimy swoim ścieżkami i toczymy osobiste boje. Jednak przychodzi moment, gdy musimy podjąć wspólnie szarżę. Szarżę na miasto Wrocław. Od naszej liczby, siły, odwagi i wiary zależy ilu wrogów odeprzemy. Jaką atmosferę wywalczymy naszemu miastu. Jakie informacje o naszym mieście będą płynęły ze środków masowego przekazu. To wszystko zaś możemy uczynić tylko z Bożą pomocą, której możemy być pewni.
 
Idea Marszów Mężczyzn
 
Marsz Mężczyzn ma na celu jednoczenie i aktywowanie mężczyzn w Kościele Katolickim wokół żywego Jezusa. Misją Marszu jest opowiedzenie się w kluczowych kwestiach życia społecznego w zgodzie z fundamentalnymi dla chrześcijaństwa prawdami moralnymi. Inicjatywa przybrała formę marszu, co dobrze odpowiada męskim potrzebom działania. Marsz ten idzie ulicami Wrocławia, w tym przez Rynek, jako wyraz przekonania, że głoszone poglądy powinny być widoczne w przestrzeni publicznej.
 
W danym roku podnosimy konkretną kwestię, jasno przedstawioną w Ewangelii, a która często jest kłamliwie przedstawiana w dzisiejszym świecie. Chcemy pokazać, a jednocześnie umocnić się nawzajem, że jest nas wielu, którzy staramy się żyć zgodnie z naukami Jezusa, zarówno w życiu osobistym, zawodowym, jak i publicznym. Trzeba wyraźnie stwierdzić, że źródłem naszej siły nie jesteśmy my sami, ale żywa relacja z Jezusem – naszym Panem i Zbawcą.
 
 
Więcej informacji na stronie: www.marszmezczyzn.pl