logo
Czwartek, 24 maja 2018 r.
imieniny:
Joanny, Zdenka, Zuzanny, Marii – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
W Kaliszu dziękowano za 25-lecie diecezji i 20. rocznicę wizyty Jana Pawła II
 


W sobotę, 3 czerwca miały miejsce główne obchody związane z 25. rocznicą powstania diecezji kaliskiej i 20. rocznicy wizyty Jana Pawła II w Kaliszu. W uroczystościach w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu wzięli udział przedstawiciele Konferencji Episkopatu Polski na czele z jej przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim.
 
Centralnym punktem uroczystości w Kaliszu była Msza Święta dziękczynna pod przewodnictwem kard. Stanisława Dziwisza, który wygłosił też homilię.
 
Arcybiskup Senior Archidiecezji Krakowskiej mówił, że kard. Karol Wojtyła wielokrotnie przybywał do kaliskiego sanktuarium. – Wizyta papieska niewątpliwie mogła się przyczynić i przyczyniła się do integracji młodego Kościoła kaliskiego, wymagała bowiem mobilizacji wszystkich sił i pozostawiła głęboki ślad w umysłach i sercach ludu Bożego – powiedział o wizycie Jana Pawła II sprzed 20 lat.  W homilii podkreślał, że miłość Papieża do Chrystusa wyrażała się w głębokiej modlitwie, w kontemplacji, w ścisłym zjednoczeniu z Bogiem i przyjmowała kształt służby Kościołowi i światu.
 
Cytując słowa św. Jana Pawła II kard. Dziwisz wskazywał na wartość rodziny, podkreślając, że o rodzinę cały czas trzeba walczyć.
 
W jubileuszu diecezji kaliskiej uczestniczyli też m.in. kard. Henryk Gulbinowicz, nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki i metropolita gdański abp Sławoj Leszek Głódź.
 
Po Komunii nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio odczytał słowa pozdrowienia od papieża Franciszka. – Ojciec Święty Franciszek przez moją pokorną obecność jest z Wami tutaj obecny, aby dodać Wam otuchy i odwagi. To dla mnie wielka radość móc Wam przekazać pozdrowienia i błogosławieństwo Ojca Świętego – powiedział abp Pennacchio.
 
Podczas uroczystości kard. Stanisław Dziwisz przekazał diecezji kaliskiej relikwie krwi św. Jana Pawła II. Po południu zaś poświęcił studio Telewizji Internetowej Diecezji Kaliskiej „Dom Józefa” im. św. Jana Pawła II. Mieści się ono w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Kaliszu.
 
***
 
Diecezja kaliska została ustanowiona 25 marca 1992 roku przez papieża Jana Pawła II bullą „Totus Tuus Poloniae populus”. Stolica diecezji jest Kalisz, a patronuje jej św. Józef, Oblubieniec Najświętszej Maryi Panny, Opiekun Zbawiciela.
 
www.episkopat.pl