logo
Sobota, 11 maja 2024 r.
imieniny:
Igi, Mamerta, Miry, Franciszka – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Warszawscy pątnicy na wspólnej Eucharystii
 


Msza św. z udziałem pieszych pielgrzymek warszawskich tradycyjnie odprawiona została w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dnia 15 sierpnia o godz. 8.00 na jasnogórskim Szczycie. Eucharystii przewodniczył kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski, a homilię wygłosił o. Marian Waligóra, przeor Jasnej Góry. 
 
Rozpoczynając Mszę św. głos zabrał o. Marek Tomczyk, przeor klasztoru OO. Paulinów w Warszawie i przewodnik 307. Warszawskiej Pieszej Pielgrzymki, mówił: „Dzisiaj przeżywamy Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, Maryja jako pierwsza z ludzi ma udział w tajemnicy Misterium Paschalnego. Uroczystość ta pozwala nam spojrzeć w niebo z nadzieją i ucieszyć się, że zostaliśmy tam zaproszeni i stąd wynika ogromna nadzieja, że wiara ma przyszłość, że zawierzenie siebie Matce Bożej ma przyszłość i dodaje nam to otuchy. W ostatnich dniach na Jasną Górę przybywali pielgrzymi ze wszystkich zakątków naszej Ojczyzny, nasze drogi stały się wielkim mrowiskiem pątników zmierzających do Matki i Królowej na Jasną Górę”. 
 
„W darze na dzisiejszą uroczystość Matce Bożej Zielnej przynosimy piękny bukiet składający się z najpiękniejszych kwiatów, do których zaliczamy: modlitwę, ofiarę, pokutę i zawierzenie. Maryjo, nasza Pani i Królowo pokornie prosimy o przyjęcie owoców tegorocznego pielgrzymowania” – podkreślał o. Marek Tomczyk. 
 
„Dziś jak co roku umęczone stopy pielgrzymów pieszych opasały Jasną Górę modlitwą, żywym obronnym murem serc oddanym Bogu. Przychodzimy tu do Matki słuchać co Ona, Maryja, mówi do nas, a stając w Kaplicy Cudownego Obrazu u kresu pątniczego szlaku wszyscy mogliśmy odkryć, jak dyskretnie i troskliwie spogląda na nas Ona i prowadzi nas do Chrystusa, dyskretnie wskazuje na Niego” – mówił podczas homilii o. Marian Waligóra. 
 
„Uroczystość Wniebowzięcia Maryi to zaproszenie do spontanicznego dziękowania za to wszystko, co otrzymujemy od Boga przez Jej wstawiennictwo. Ona wyniesiona do niebieskiej chwały oręduje za nami – podkreślał o. Waligóra - To fakt, że nasze ziemskie życie ma w sobie wiele ciemnych zaułków, dotykają nas trudy i cierpienia doczesności, ale poprzez tajemnicę Wniebowzięcia widzimy oczyma wiary, że i my na podobieństwo Maryi możemy tak jak Ona zamieszkać w Bogu. To jest wielka nadzieja serca człowieka wierzącego, serca, które kontempluje wyniesienie Maryi i widzi w Niej jasny znak z Nieba. To jest wielka też nadzieja serca pielgrzyma, który przychodzi tutaj do Maryi, by doświadczyć bliskości Nieba, by tym Niebem dzielić się z braćmi”. 
 
„Spójrzmy na samych siebie i zastanówmy się nad tym, co stało się z nami w czasie tych minionych dni pieszego pielgrzymowania, tyle wypowiedzianych modlitw, radosnych śpiewów, tyle wysłuchanych konferencji, kazań, tyle życzliwości okazywanej i otrzymywanej, na ile to otworzyło moje serce na Boga? – pytał przeor Jasnej Góry - Na pewno to nasze pielgrzymowanie wyda dobre owoce”. 
 
„W roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości wyrażamy mocniej niż w innym czasie naszą troskę o Ojczyznę, o Polskę. Na różne sposoby, poprzez różne inicjatywy zewnętrzne dajemy temu wyraz, również w tegorocznym biało-czerwonym pieszym pielgrzymowaniu jasnogórskim, ale do tego wszystkiego trzeba dołożyć to jedno bardzo ważne staranie, aby Polska, którą kocham, szanuję, za której niepodległość dziękuję, stała się faktycznie mieszkaniem Boga, staranie, by Polska konkretnie przeze mnie, stała się mieszkaniem Boga, nie przez puste slogany, ale poprzez moją osobistą przemianę” – zaznaczył o. Waligóra. 
 
Na zakończenie Mszy św. kard. Kazimierz Nycz podziękował pielgrzymom: „Dziękuje wam za podjęcie tego radosnego trudu pielgrzymowania, który podejmujecie co roku i także w tym roku, idąc w kilkunastu, a właściwie w kilkudziesięciu grupach pielgrzymki paulińskiej z Warszawy na Jasną Górę. Dziękuje wam za modlitwę, dziękuje wam za świadectwo dawane po drodze, dziękuje wam za ofiarowanie swojego trudu i za położenie tego wszystkiego tutaj na Jasnej Górze, na ołtarzu Eucharystii, aby dobry Bóg przyjął i dobry Bóg wspierał wasze życie pielgrzymie”. 
 
W pięciu pieszych pielgrzymkach z samej tylko Warszawy przyszło na Jasną Górę w sumie 12 tys. 570 osób 
Były to: 
- 307. Warszawska Pielgrzymka Piesza – ponad 6 tys. osób 
- 38. Warszawska Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna – 3 tys. 950 osób 
- Grupy „17-ste” Warszawskiej Pielgrzymki Pieszej – 1 tys. 600 osób 
- 27. Pielgrzymka Niepełnosprawnych – 620 osób 
- 35. Praska Pielgrzymka Rodzin – 400 osób. 
 
Stanisław Tomoń
www.jasnagora.com