logo
Czwartek, 26 kwietnia 2018 r.
imieniny:
Marii, Marzeny, Ryszarda, Aldy, Marcelina – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Facebook
 
Drukuj
A
A
A
 
Wspólnie w Klubach Inteligencji Katolickiej
 


Doroczna, 36. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej odbyła się w sobotę, 26 listopada na Jasnej Górze. 
 
Mszy św. w intencji członków Klubu przewodniczył bp Adam Wodarczyk, biskup pomocniczy arch. katowickiej. Mszę św. z bp. Wodarczykiem koncelebrowali kapelani KIK-u. W pielgrzymce wzięło udział blisko 200 członków Klubów z całej Polski, m.in. z Częstochowy, Płocka, Bydgoszczy, Torunia, Myślenic, Bielsko–Białej, Mielca, Katowic, Warszawy, Olsztyna, Wrocławia i Poznania. 
 
Ks. Mariusz Frukacz z Tygodnika Katolickiego „Niedziela” jest kapelanem Częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. „W 1980 roku była pierwsza pielgrzymka, wtedy zorganizował ją częstochowski KIK, którego założycielem był ks. Ireneusz Skubiś. On zdecydował, żeby Kluby z całej Polski pielgrzymowały do Matki Bożej” - wspomina ks. Frukacz. 
 
„Kluby Inteligencji Katolickiej, myślę nie tylko w Częstochowie, ale w całej Polsce, są zaangażowane w różne działania społeczne, formowanie młodego pokolenia, jeśli chodzi o postawę patriotyzmu, zaangażowanie chrześcijan w świecie współczesnym. To jest taki motyw działania Klubów. Wiem, że niektóre Kluby organizują sympozja naukowe, spotkania na temat bieżących dokumentów Kościoła. Nasz KIK opracował również własną monografię, którą przekazał czytelnikom. Myślę, że te Kluby mają ważne znaczenie, też trzeba pamiętać, że tu jest dużo ludzi starszych, a więc mających ogromne doświadczenie jeśli chodzi o obecność w Kościele i działalność na płaszczyźnie życia społecznego, więc Kluby są naprawdę potrzebne, do formowania, żeby zostawić pewne dziedzictwo młodemu pokoleniu” - podkreśla ks. Mariusz Frukacz. 
 
W homilii bp Adam Wodarczyk, nawiązując do hasła nowego roku liturgicznego „Idźcie i głoście” przypomniał, że „każdy dzień jest dla nas szansą, by dzielić się tajemnicą miłości Boga, szczególnie wobec tych, których serca są głęboko zanurzone w sprawach tego świata”. „Trzeba odkryć swoje miejsce w Sercu Boga. Jeśli czuwam, to idę, jestem w drodze, aby poprzez słowo i świadectwo Bóg znalazł przystęp do ludzkich serc” – powiedział bp Wodarczyk. 
 
Po Mszy św. w Kaplicy Różańcowej zaplanowano wykłady: „O nowej ewangelizacji” bpa Adama Wodarczyka oraz „Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016. Inspiracje i drogowskazy” redaktora Pawła Zuchniewicza. Pielgrzymi odprawili także Drogę Krzyżową na Wałach jasnogórskich, którą prowadzili członkowie KIK-u z Częstochowy. Po Drodze Krzyżowej uczestnicy pielgrzymki pod pomnikiem św. Jana Pawła II złożyli kwiaty i pomodlili się o beatyfikację sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. Po południu w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” ma odbyć się spotkanie prezesów i przedstawicieli Zarządów KIK. 
 
o. Stanisław Tomoń 
www.jasnagora.com