logo
Pi±tek, 26 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 2 niedziela zwykła

Odpowiedź na budzące się pragnienia
Ks. Leszek Skaliński SDS 2006-01-15
1 Sm 3,3-10.19; 1 Kor 6,13-15.17-20; J 1,35-42
Dzisiejsza Ewangelia opowiada krótko o osobistym spotkania Jezusa z trzema pierwszymi apostołami. Za nim stali się uczniami Chrystusa, byli uczniami Jana Chrzcielna.
Jan staÅ‚ z dwoma uczniami, zobaczywszy przechodzÄ…cego Pana Jezusa wskazujÄ…c zawoÅ‚aÅ‚: „Oto Baranek Boży”. On jest Barankiem Bożym, czyli samÄ… niewinnoÅ›ciÄ…. W taki oto sposób, jako niewinny Baranek Bóg objawia siÄ™ czÅ‚owiekowi. W Starym Testamencie nie można byÅ‚o zobaczyć oblicza Boga, a w Nowym Testamencie jest inaczej. Dokonuje siÄ™ niesamowita przemiana, bo w Jezusie Bóg ukazuje swoje oblicze, swojÄ… twarz. Co wiÄ™cej jest otwarty na spotkanie, na przyjaźń z czÅ‚owiekiem.
 
Osoba Jezusa i świadectwo Jana spowodowało, że uczniowie poszli za nim... chyba najpierw z ciekawości, a potem jakby zwabieni pytali o Jego mieszkanie. Poszli, zobaczyli i już pozostali przy Nim. Byli to Jan, Andrzej i Szymon, któremu Pan właśnie wtedy zmienił imię na Piotr czyli Kefas, Skala, Opoka. Tak się wtedy zaczęło!
 
To spotkanie przemieniÅ‚o ich życie, odeszli od ojca, od sieci i morza – poszli za Nim. Nie zdawali sobie jeszcze sprawy, co ich czeka... szeroki Å›wiat... Rzym i mÄ™czeÅ„stwo. A jednak posÅ‚uchali wezwania, pozostali Mu wierni do koÅ„ca. Mocni Chrystusem i Jego orÄ™dziem weszli na wyznaczonÄ… dla nich drogÄ™. PoczÄ…tkowe zaciekawienie nieÅ›li przekonywujÄ…co innym. KsztaÅ‚towaÅ‚a siÄ™ wiara, umacniaÅ‚a miÅ‚ość, w sercu rodziÅ‚a siÄ™ nadzieja. A wszystko zaczęło siÄ™ tak niewinnie.
 
Ich zaciekawienie zostaÅ‚o sprawdzone, a zarazem wzmocnione pytaniem Jezusa: „Czego szukacie?”. To byÅ‚ bardzo ważny moment. W życiu każdego czÅ‚owieka pragnienie, które siÄ™ rodzi, odpowiednie ksztaÅ‚towanie i ostateczna odpowiedź odgrywajÄ… bardzo ważnÄ… rolÄ™. Dzisiaj ludzie żyjÄ… jakby bez wielkich i wzniosÅ‚ych pragnieÅ„. Sporo w tej dziedzinie zrobiÅ‚ dzisiejszy system, bo z jednej strony żyje siÄ™ w lÄ™ku i trwodze o byt jutrzejszy, albo z przesytem i wymyÅ›laniem czego to jeszcze by nie posiadać z rzeczy materialnych, by pokazać siÄ™ ludziom, by poprzez chorÄ… ambicje pokazać sÄ…siadce, że ja mogÄ™ posiadać lepszÄ… rzecz od niej. Nasze pragnienia odkrywajÄ… kim jesteÅ›my, jakie sÄ… nasze oczekiwania, jaka jest hojność naszego serca, jak gÅ‚Ä™bokie jest w nas pragnienie Boga. Jezus, stawiajÄ…c pytanie przyszÅ‚ym swoim uczniom, stawia je również nam: „czego szukacie?” Za czym w swoim życiu dążę? Gdzie w nim i na jakim miejscu jest Bóg? Uczniowie na pytanie Jezusa zapytali o Jego zamieszkanie. Dom, obok stroju, bardzo dużo mówi o czÅ‚owieku. Kiedy zapraszam kogoÅ› do swojego domu, to tak jakbym chciaÅ‚ stworzyć z tym czÅ‚owiekiem szczególnÄ… wspólnotÄ™. I Chrystus odpowiada na ich pragnienie, zaprasza ich do zobaczenia gdzie mieszka. Czyli odkrywa dla nich caÅ‚y swój Å›wiat, objawia im siebie takim, jakim jest. Ostatecznie to sprawi, że pozostanÄ… przy Nim. I my musimy pójść za gÅ‚Ä™bokim pragnieniami, które zapoczÄ…tkowaÅ‚ w nas Bóg, jako pragnienie wzniosÅ‚e i dobre.
 
To zdecydowane wejÅ›cie w Å›wiat chrystusowej wiary, spowoduje, że poznamy i doÅ›wiadczymy wiary prawdziwej. Nigdy nie poznamy niczego, a zwÅ‚aszcza wiary, bÄ™dÄ…c zimnymi obserwatorami z zewnÄ…trz, traktujÄ…c wiarÄ™ wraz z nieskazitelnoÅ›ciÄ… PrzykazaÅ„, przesÅ‚aniem Ewangelii, gÅ‚Ä™biÄ… sakramentów, nauczaniem KoÅ›cioÅ‚a w sposób fragmentaryczny i dla nas tylko wygodny. Nas samych i innych nie przekonuje chrzeÅ›cijaÅ„stwo z „metryki”, czy intelektualnych dyskusji.
 
Aby poznać Chrystusa i Jego caÅ‚Ä… dobroć dla każdego z nas, musimy bardzo zaufać i zaryzykować, by zobaczyć jak On „mieszka” wÅ‚aÅ›nie w tym przesÅ‚aniu PrzykazaÅ„, Ewangelii, Sakramentów, nauczania KoÅ›cioÅ‚a. Musimy odpowiadać na pragnienie, które budzi siÄ™ w nas do wspólnoty z Bogiem poprzez szczerÄ… modlitwÄ™, peÅ‚nÄ… i ufnÄ… miÅ‚ość do Boga i drugiego czÅ‚owieka. Czyli musimy, mimo pojawiajÄ…cych siÄ™ trudnoÅ›ci, wejść w gÅ‚Ä™biÄ™. Chrystus nas zaprasza, tak jak uczniów Jana sÅ‚owami : „Chodźcie!”. Każdy jest zaproszony przez Chrystusa Pana, żeby sÅ‚uchać i dalej przekazywać Jego naukÄ™. Bo daru Å‚aski nie można blokować. NaturalnÄ… rzeczÄ… jest podzielenie siÄ™ tym, co pierwsze, dobrym pragnieniem w moim życiu. Tak jak Andrzej, który spotkaÅ‚ swojego brata i podzieliÅ‚ siÄ™ z nim tym, czego doÅ›wiadczyÅ‚ po spotkaniu z Jezusem, a co swój poczÄ…tek wzięło od dobrego pragnienia.
 
Możemy i powinniśmy przekazywać innym nasze doświadczenie zapoczątkowane przez dobre pragnienie i umocnione przez wierne i konsekwentne podążanie za Jezusem. Natomiast nie powinniśmy oczekiwać, aby inni powielali ten sam sposób, aby szli tą samą drogą. Każdy doświadcza sam niepowtarzalnej drogi, bo różnorodność pragnień jest wielka i inna dla każdego człowieka. Nasze doświadczenie może być zachętą i rozbudzeniem dobrego pragnienia w innych. W ten sposób dobre pragnienia o Bożym życiu w nas i wokół nas rozszerzają się.
 
Czy w swoim życiu nie zaprzepaszczamy dobrych pragnieÅ„? Uczniowie Jezusa pozostali wierni swemu pragnieniu…
 
Ks. Leszek Skaliński SDS