logo
Pi±tek, 26 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - 4 Niedziela Wielkanocna

Jezus - Dobry Pasterz
Ks. Mateusz Nowak 2006-05-07
Dz 4,8-12; 1 J 3,1-2; J 10,11-18
Ludzie drogi szukajÄ…, chodź przed wiekami zrobiona” –  tak pisaÅ‚ C. K. Norwid w wierszu „Bema pamiÄ™ci żaÅ‚obny rapsod”. SzukajÄ… i trudno jest im znaleźć. Potrzeba kogoÅ›, kto tÄ™ drogÄ™ zna i potrafi ukazać jÄ… ludziom. W roku jubileuszowym dwutysiÄ…clecia chrzeÅ›cijaÅ„stwa w jednej z galerii zorganizowano wernisaż poÅ›wiÄ™cony Chrystusowi. PoÅ›ród wielu wyobrażeÅ„ znajdowaÅ‚ siÄ™ tam również obraz, na którym miast Å›wiÄ™tego oblicza byÅ‚ tylko jego zarys. Zapytano autorkÄ™, dlaczego w ten sposób przedstawiÅ‚a Jezusa? Jej odpowiedź byÅ‚a prosta i szczera: „Po prostu Go nie znam. Wiem, że istniaÅ‚, ale jaki byÅ‚ – nie wiem, dlatego zamiast twarzy biaÅ‚a plama.” To byÅ‚o zdanie malarki, ale czy rzeczywiÅ›cie nie można poznać Chrystusa? Czy jest Bogiem, który jest daleki, nieznany? Na pewno nie! Owszem Jezus jest dla nas TajemnicÄ…, ale mamy przecież sposoby na poznanie Go, na spotkanie siÄ™ z Nim. Jest przecież Ewangelia, Å›wiadectwo spisane dla wierzÄ…cych, by mogli wÅ‚aÅ›nie poznać Chrystusa. I trzeba nam siÄ™ nieustannie w niÄ… wgÅ‚Ä™biać.
 
Dziś Ewangelia przedstawia nam Mistrza z Nazaretu jako Dobrego Pasterza. Któż z nas nie zna z obrazków czy wizerunków postaci Dobrego Pasterza, czy to na czele trzody owiec na rozległym pastwisku, czy też niosącego na ramionach owieczkę. Prócz tych wyobrażeń w starożytnych katakumbach znajdujemy np. pasterza grającego na piszczałce i tonami muzyki wabiącego i gromadzącego wokół siebie owieczki. Obraz ten jest dla wszystkich przystępny i zrozumiały, bo wzięty z życia pasterskiego. I Chrystus właśnie tak nauczał, by Go wszyscy ludzie dobrej woli rozumieli, brał bowiem swoje przykłady z codziennego życia, z czynności wykonywanych przez większość ludzi, żyjących w Jego czasach. Posługiwał się tymi obrazami i porównaniami, by nam pokazać swój stosunek do nas, byśmy Go mogli poznać, byśmy nie musieli przedstawiając Go nie zawierać Jego twarzy, ale byśmy mogli oglądać takim, jakim jest w jakimś stopniu już tu, na ziemi.
 
Jezus jest Wysłanym przez Ojca, który jest w niebie, po to, by być Pasterzem ludu. W Jego słowach, które dzisiaj słyszeliśmy odczuwamy pasterską troskę o owce, także, a może przede wszystkim, te zabłąkane.
*Dobry Pasterz życie swoje oddaje za owce. To jest powiedziane tak po prostu, jakby było rzeczą oczywistą, samą przez się rozumianą. Te słowa są jednak dowodem największej miłości.
*Dobry Pasterz broni swoich owiec przed wilkiem drapieżnym. Chrystus obronił nas przed szatanem, księciem ciemności, wyrwał nas z jego władzy.
*Nasz Dobry Pasterz zna swoje owieczki, każdą z osobna. Psalmista mówi: Przenikasz mnie Panie, Ty wiesz kiedy siedzę i wstaję. Zna nasze troski, bóle, słabości i chce wziąć nas na swoje ramiona, by poprowadzić do zdrojów wody żywej.
 
Zapytajmy samych siebie w tajnikach duszy, czy mam zaufanie do Pasterza, Jezusa Chrystusa? Czy Go znam, czy usiÅ‚ujÄ™ coraz bardziej poznać? Poznanie może dokonywać siÄ™ przez miÅ‚ość. A co jest w moim sercu? Zwróćmy uwagÄ™ na Krzyż, na którym Dobry Pasterz życie swe zÅ‚ożyÅ‚ w ofierze. RÄ™ce i nogi przybite, gÅ‚owa cierniem ukoronowana, poranione ciaÅ‚o. MiÅ‚ość pasterska trwa aż do Å›mierci. Jezus – Dobry Pasterz.
 
I dziÅ›, w IV niedzielÄ™ wielkanocnÄ…, w niedzielÄ™ Dobrego Pasterza, KoÅ›ciół katolicki szczególnie modli siÄ™ o liczne powoÅ‚ania, bowiem rozpoczyna siÄ™ 42 TydzieÅ„ Modlitw o PowoÅ‚ania KapÅ‚aÅ„skie i Zakonne pod hasÅ‚em „Wezwani do wypÅ‚yniÄ™cia na gÅ‚Ä™biÄ™”. Wiemy, że tak jak wszystkim, co Jezus uczyniÅ‚ dla czÅ‚owieka, tak i swoim pasterzowaniem chce siÄ™ z czÅ‚owiekiem dzielić. Wzywa wiÄ™c tych, których sam wybiera, i stawia ich na czele swojej Owczarni, w nadziei, że pomogÄ… Mu w poszerzaniu jej i w prowadzeniu jej do jedynego celu godnego czÅ‚owieka - do wiecznego szczęścia w domu Ojca.
 
Bóg powoÅ‚uje każdego czÅ‚owieka przede wszystkim do Å›wiÄ™toÅ›ci. Jest to podstawowe powoÅ‚anie każdego z nas. ÅšwiÄ™tość, jak nauczaÅ‚ Jan PaweÅ‚ II w OrÄ™dziu na 39 Åšwiatowy DzieÅ„ Modlitw o PowoÅ‚ania, „polega na wielbieniu imienia Ojca i peÅ‚nieniu Jego woli, na zjednoczeniu z Bogiem i naÅ›ladowaniu Chrystusa”. Dróg i sposobów prowadzÄ…cych do Å›wiÄ™toÅ›ci jest tyle – ilu jest ludzi. Szczególnymi powoÅ‚aniami na tej drodze sÄ… powoÅ‚ania do kapÅ‚aÅ„stwa i życia konsekrowanego – tak bardzo istotne, nie tylko dla Å›wiÄ™toÅ›ci życia indywidualnego, powoÅ‚anego do sÅ‚użby Bożej czÅ‚owieka, ale dla Å›wiÄ™toÅ›ci życia caÅ‚ego ludu Bożego. Jan PaweÅ‚ II w książce, wydanej z okazji 50 rocznicy Jego Å›wiÄ™ceÅ„ kapÅ‚aÅ„skich, zatytuÅ‚owanej: Dar i tajemnica, pisze iż „każde powoÅ‚anie kapÅ‚aÅ„skie w swej najgÅ‚Ä™bszej warstwie jest wielkÄ… tajemnicÄ…, jest darem, który nieskoÅ„czenie przerasta czÅ‚owieka. Każdy z kapÅ‚anów doÅ›wiadcza tego bardzo wyraźnie w caÅ‚ym swym życiu. Wobec wielkoÅ›ci tego daru czujemy – pisze papież – jak bardzo do niego nie dorastamy”. 
 
TydzieÅ„ Modlitw o PowoÅ‚ania jest wezwaniem skierowanym do nas wszystkich, byÅ›my prosili o nowe powoÅ‚ania kapÅ‚aÅ„skie, zakonne i misyjne. Jest to również okazja, by podziÄ™kować za tych ludzi, którzy posÅ‚uszni Jezusowemu wezwaniu, pragnÄ…c Go naÅ›ladować, sÄ… naszymi pasterzami na trudnych drogach życia. KoÅ›ciół, poprzez TydzieÅ„ Modlitw o PowoÅ‚ania, zaprasza nas, abyÅ›my wÅ‚Ä…czyli siÄ™ z troskÄ… w modlitwÄ™ o dzieÅ‚o powoÅ‚aÅ„ oraz o tych, którzy sÄ… przez Boga Ojca powoÅ‚ani, by wiernie naÅ›ladować Jego Syna Jezusa Chrystusa – Dobrego Pasterza i Zbawiciela. Zaproszenie to jest skierowane do nas wszystkich: kapÅ‚anów, kleryków, osób zakonnych, rodziców, nauczycieli, dzieci, mÅ‚odzieży, dorosÅ‚ych. Na zaproszenie to odpowiedziaÅ‚o także nasze diecezjalne Seminarium Duchowne. Klerycy naszego seminarium w dzisiejszÄ… niedzielÄ™ udali siÄ™ do wszystkich bydgoskich parafii, by dzielić siÄ™ sobÄ… – swoim życiem w seminarium, powoÅ‚aniem. Ja od wrzeÅ›nia mogÅ‚em praktycznie co tydzieÅ„ przychodzić do parafii ÅšwiÄ™tej Trójcy, gdyż odbywaÅ‚em tutaj swoje praktyki. Dlatego też w niedzielÄ™ Dobrego Pasterza przyszedÅ‚em także tutaj, by podziÄ™kować caÅ‚ej parafii, czyli wam za wszelkie dobro, którego tutaj doÅ›wiadczyÅ‚em. StajÄ™ w tym miejscu jako seminarzysta po raz ostatni, gdyż już za 2 tygodnie otrzymam z rÄ…k naszego biskupa Jana Tyrawy Å›wiÄ™cenia kapÅ‚aÅ„skie. Åšwiadom jak wielkiego dostÄ…piÄ™ daru, a jednoczeÅ›nie zwiÄ…zanych z nim zobowiÄ…zaÅ„, z radoÅ›ciÄ…, ale i też z drżeniem wyciÄ…gnÄ™ po niego swoje dÅ‚onie. Jestem Å›wiadomy swojej sÅ‚aboÅ›ci i grzesznoÅ›ci, ale wiem, że Dobry Pasterz jest przy mnie. On mnie powoÅ‚aÅ‚ i wypowiada sÅ‚owa: Nie bój siÄ™ – Ja jestem z tobÄ….  „Choć jesteÅ›my niegodni – mówiÅ‚a Matka Teresa z Kalkuty – Bóg posÅ‚uguje siÄ™ nami, by Å›wiat, który o Nim zapomniaÅ‚, dowiedziaÅ‚ siÄ™ o Nim i pokochaÅ‚ Go”. Bóg nie ma wzglÄ™du na osoby – czÄ™sto powoÅ‚uje ludzi, którzy wydawaÅ‚oby siÄ™, że najmniej siÄ™ do tego nadajÄ…. Lecz to On jest ŹródÅ‚em tego powoÅ‚ania i to On ma plan wobec każdego czÅ‚owieka, wobec każdego z nas.
 
Drodzy Bracia i Siostry, każdy z nas został przez Boga powołany najpierw do tego, by kochać i być kochanym. Wezwanie to pozostaje aktualnym także wówczas, gdy owa miłość okaże się bardzo trudną i wymagającą. Módlmy się dzisiaj o dar wielkodusznej miłości szczególnie dla tych, którzy zostali przez Boga powołanymi do kapłaństwa i życia konsekrowanego, za tych, którzy odpowiedzieli na Boże zaproszenie i którzy ukazują nam prawdziwą twarz Jezusa. Czyńmy to za wstawiennictwem Matki Pięknej Miłości:
 
„Matko Jezusa Chrystusa,
byłaś z Nim u początków Jego życia i Jego misji,
szukałaś Go wśród tłumów, gdy nauczał,
stałaś przy Nim, gdy został wywyższony ponad ziemię,
wyniszczony przez jedynÄ… i wiecznÄ… ofiarÄ™,
a towarzyszył ci Jan jako Twój syn
przynaglaj powołanych,
osłaniaj od początku ich wzrastanie,
wspomagaj w życiu i w posłudze Twoich synów,
Matko kapÅ‚anów. Amen”.
 
ks. Mateusz Nowak
Par. Świętej Trójcy Bydgoszcz (07.05.2006)