logo
Pi±tek, 26 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok A - 28 niedziela zwykła

Zaproszenie i odpowiedź
O. Andrzej Prugar OFMConv 2008-10-12
Iz 25, 6-10; Flp 4,12-14.19-20; Mt 22,1-14
Jak przemówić do naszej wyobraźni, aby zaczęła się interesować Dobrem najważniejszym? Jak poruszyć naszą wolę, abyśmy zdecydowali i przyszli do Ojca, do Życia i Światła? Jak pociągnąć, ale nie zniewolić, nie zmanipulować, nie zastraszyć?
 
Jezus, Syn Boży, używa przypowieÅ›ci i sam jest Å»yjÄ…cÄ…  PrzypowieÅ›ciÄ…. Przypowieść „stwarza” Å›wiat dobra, proponuje, zachÄ™ca do myÅ›lenia i wyboru, odpowiedzi samemu Bogu.
Czy jest coÅ› bardziej radosnego jak uczta weselna? Radość z miÅ‚oÅ›ci dwojga zakochanych, radość z uczty na ich cześć. Radość z nasycenia najlepszymi potrawami, radość ducha, Å›piew i taniec, bezpieczeÅ„stwo i pokój. Bo miÅ‚ość spotkaÅ‚a miÅ‚ość. Wspólna uczta, rozmowa, przebywanie razem…
 
Zaproszenie godne Boga Jedynego, wypowiedziane przed wiekami, dotyczÄ…ce wszystkich narodów, wszystkich ludzi, ras, jÄ™zyków: „Pan ZastÄ™pów przygotuje dla wszystkich ludów na tej górze ucztÄ™ z tÅ‚ustego miÄ™sa, ucztÄ™ z wybornych win, z najpożywniejszego miÄ™sa, z najwyborniejszych win” (Iz 25,6). Bóg wszystkie swoje dzieci pragnie nasycić sobÄ…, chce być „wszystkim we wszystkich” . W tym celu posyÅ‚a swoje SÅ‚owo Zaproszenia – Jezusa, nasze nasycenie. On pragnie siÄ™ stać OblubieÅ„cem każdego serca, poÅ‚Ä…czyć JednÄ… MiÅ‚oÅ›ciÄ…, która przekracza nasze najÅ›mielsze marzenia.
 
Tylko Bóg przez Jezusa w Duchu ÅšwiÄ™tym może nas nasycić i uweselić. Tak, Bóg Ojciec przygotowaÅ‚ wesele, ucztÄ™ z powodu zaÅ›lubin swojego Syna. JesteÅ›my zaproszeni… ostatecznie jako oblubienica! Jaka jest odpowiedź? „PosÅ‚aÅ‚ wiÄ™c swoje sÅ‚ugi, żeby zaproszonych zwoÅ‚ali na ucztÄ™, lecz ci nie chcieli przyjść” (Mt 22, 3)
 
1. Odrzucenie zaproszenia. Tak jesteÅ›my wolni, możemy odrzucić zaproszenie Boga. Czyni to wielu nie tylko w imiÄ™ wolnoÅ›ci, ale bÄ™dÄ…c manipulowanymi: do naszej wyobraźni docierajÄ… zbyt pociÄ…gajÄ…ce obrazy (specjalnie zresztÄ… przygotowane) wraz ze sÅ‚owami, które przekonujÄ… nas, że samochód, pancerna szafa z pieniÄ™dzmi, prowadzenie biznesu na tym Å›wiecie, miÅ‚ość cielesna - jest rzeczywistoÅ›ciÄ… boskÄ…, jedynÄ…. Im wielu, bardzo wielu poÅ›wiÄ™ca czas, swoje wnÄ™trze, siÅ‚Ä™ uczuć. Jakby siÄ™ tu nic nie zmieniÅ‚o od wieków, choć zaproszenie rozbrzmiewa poprzez liczne sÅ‚ugi, odpowiedź jest podobna: „lecz oni zlekceważyli to i poszli: jeden na swoje pole, drugi do swego kupiectwa, a inni pochwycili jego sÅ‚ugi i znieważywszy [ich], pozabijali” (Mt 22,5). Dla wielu jest coÅ› ważniejszego, droższego dla mnie niż królestwo Boże i troska o nie.
 
2. Druga możliwość zÅ‚ej odpowiedzi: zaproszenie zostaÅ‚o przyjÄ™te, ale wybieramy siÄ™ na zaÅ›lubiny, ucztÄ™ weselnÄ… w nieodpowiedniej szacie:  „Przyjacielu, jakże tu wszedÅ‚eÅ› nie majÄ…c stroju weselnego? Lecz on oniemiaÅ‚ (Mt 22,12). „Pytanie to skierowane jest do nas. Znajdujemy siÄ™ w ogromnej sali, która jest KoÅ›ciół, na uczcie, którÄ… jest Eucharystia… czy i my znajdujemy siÄ™ tu przez przypadek lub może z przyzwyczajenia, nie biorÄ…c udziaÅ‚u i nie interesujÄ…c siÄ™ tym, co siÄ™ odbywa. Czy przypadkiem nie jesteÅ›my odlegli sercem, z myÅ›lami biegajÄ…cymi gdzieÅ› w obÅ‚okach lub zajÄ™tymi codziennymi sprawami” (o. R. Cantalamessa).
 
Jeżeli do czÅ‚owieka, który zlekceważyÅ‚ zaÅ›lubiny i przyszedÅ‚ nieprzygotowany Bóg wypowie sÅ‚owo: „Zwiążcie mu rÄ™ce i nogi i wyrzućcie go na zewnÄ…trz, w ciemnoÅ›ci!” (Mt 22,13) to jaki koniec czeka tych, którzy sami dla siebie byli pokarmem i nasyceniem, dla których inni byli potrawami, zlekceważyli dar życia i miÅ‚oÅ›ci, nie odpowiedzieli, bo nie chcieli, choć sÅ‚yszeli? Jaki bÄ™dzie ich koniec?
 
3. Odpowiedź dobra. Bóg w swojej dobroci nie przestaje zapraszać: „Idźcie wiÄ™c na rozstajne drogi i zaproÅ›cie na ucztÄ™ wszystkich, których spotkacie. SÅ‚udzy ci wyszli na drogi i sprowadzili wszystkich, których napotkali: zÅ‚ych i dobrych. I sala zapeÅ‚niÅ‚a siÄ™ biesiadnikami” (Mt 22,9). Jestem żebrakiem z „rozstajnych dróg”, który zostaÅ‚ zaproszony na wesele. MogÄ™ być pobity i nagi, mogÄ™ być poraniony i leżeć, ale jeÅ›li sercem pragnÄ™ wejść w przymierze z Bogiem, jeÅ›li ani jednego sÅ‚owa, ani jednej minuty nie uważam za straconÄ…, aby poznać i posiąść MiÅ‚ość w życiu i na Uczcie Syna Bożego – Mszy ÅšwiÄ™tej, Bóg sam mnie uzdrowi i przyodzieje, Bóg sam mnie podniesie mocÄ… swojego Ducha, On sam – Jedyny Chleb Nasycenia – stanie siÄ™ zaspokojeniem tu i na wieki. 
 
o. Andrzej Prugar OFMConv