logo
Pi±tek, 26 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
Rok B - I niedziela po Bożym Narodzeniu - Świętej Rodziny

DokÄ…d idziemy
Ks. Rafał Masarczyk SDS 2008-12-28
Syr 3,2-6.12-14; Kol 3,12-21; Lk 2,22-40
Profesor A. KÄ™piÅ„ski stwierdziÅ‚ w jednej ze swoich książek, że czÅ‚owiek nie potrafi we wÅ‚aÅ›ciwy sposób poradzić sobie z czasem teraźniejszym, kiedy nie wie z skÄ…d przychodzi i dokÄ…d zmierza. PrawdÄ™ tÄ… możemy rozumieć w dwojaki sposób. Każdy z  nas urodziÅ‚ siÄ™ w jakieÅ› konkretnej rodzinie, która ma swojÄ… historiÄ™. Dzieci, a także doroÅ›li, lubiÄ… sÅ‚uchać opowieÅ›ci rodzinnych. Różne anegdoty z życia naszych przodków. Nieraz dzieci pytajÄ… siÄ™ swoich rodziców jak siÄ™ poznali, jak tata oÅ›wiadczyÅ‚ siÄ™ mamie. Te historie rodzinne pomagajÄ… czÅ‚owiekowi zbudować Å›wiadomość przynależnoÅ›ci do pewnej grupy spoÅ‚ecznej jakÄ… jest rodzina. Ma to duże znaczenie w poczuciu naszej wÅ‚asnej wartoÅ›ci. Kierunek, w którym zmierzamy należy do naszej przyszÅ‚oÅ›ci do niego należą nasze oczekiwania i nasze nadziej.
 
Kiedy spoglÄ…damy do tyÅ‚u na historiÄ™ naszych rodzin, to jej poczÄ…tki zawsze sÄ… zakryte przed nami. Chociaż byÅ›my znali naszych pradziadków to już pradziadkowie naszych pradziadków sÄ… nam nie znani. Nawet gdyby siÄ™ udaÅ‚o poznać wszystkich naszych przodków to musielibyÅ›my dojść do punktu, w którym historia siÄ™ koÅ„czy, albo inaczej mówiÄ…c zaczyna do pierwszych ludzi na ziemi. Pytanie o ich pochodzenie byÅ‚oby wtedy nadal aktualne. Na pytanie: „dlaczego czÅ‚owiek istnieje?” nauka nie może nam dać odpowiedzi, tylko nasza wiara. Nauka odpowie nam jak to siÄ™ staÅ‚o, że czÅ‚owiek zaistniaÅ‚ na Å›wiecie, ale nie odpowie nam na pytanie: „dlaczego?”. CzÅ‚owiek zaistniaÅ‚ na ziemi dlatego, że Bóg tak chciaÅ‚. Każdy czÅ‚owiek istnieje z woli Bożej. Jan PaweÅ‚ II w „LiÅ›cie do rodzin”, że Bóg chce każdego czÅ‚owieka dla niego samego. Dlatego każdy czÅ‚owiek jest przez Boga kochany. To jest pierwszy i ostateczny powód naszego istnienia.
 
DokÄ…d natomiast zdążamy? Z tym pytaniem wiąże siÄ™ problem nadziei. Ona to wiąże siÄ™ zawsze z przyszÅ‚oÅ›ciÄ…. Wprawdzie czasami możemy spotkać siÄ™ z stwierdzeniem: „Mam nadziejÄ™, że tego nie zrobiÅ‚eÅ›.” Wypowiedź ta dotyczyÅ‚aby czegoÅ› co już siÄ™ dokonaÅ‚o, ale sÅ‚owo nadzieja jest tutaj użyte w sposób przenoÅ›ny. W wÅ‚aÅ›ciwym sensie nadzieja skierowana jest ku przyszÅ‚oÅ›ci. Mamy bowiem nadziejÄ™, że coÅ› zÅ‚ego w naszym życiu siÄ™ skoÅ„czy np.: choroba, jakiÅ› trudny problem życiowy. Nadzieja polega także na oczekiwaniu czegoÅ› dobrego, np.: mogÄ™ mieć nadziejÄ™, że dostanÄ™ dobrÄ… pracÄ™. Wprawdzie w pierwszym przypadku oczekujÄ™, że coÅ› zÅ‚ego siÄ™ skoÅ„czy to jednak jest to oczekiwanie jakiegoÅ› dobra. Można wiÄ™c Å›miaÅ‚o powiedzieć, że nadzieja oczekuje dobra.
 
Oczekujemy w naszym życiu różnych dóbr. Jedne są ważne inne mniej ważne. Jednakże, gdy koncentrujemy się tylko na dobrach doczesnych, tych materialnych to jest to dość niestabilne. Przykładowo, jeżeli ktoś oczekuje, że kupi sobie komputer o niezwykłych parametrach, gdy go już dostanie to okazuje się, że nie jest on tak dobry jak to sobie wyobrażał. Dlatego nieraz mówi się, że ciekawsza jest droga niż cel. Gdy nadzieję pokładamy w Bogu to sprawa wygląda zgoła inaczej. Taka nadzieja daje nam pewność i siły do pokonania wszelkich trudności jakie mogą nas spotkać w naszym życiu. Uczy nas także właściwie przeżywać sukcesy życiowe. Niewłaściwe przeżywanie chwil przyjemnych może być początkiem życiowych kłopotów.
 
Nadzieja pokÅ‚adana w Bogu polega na pewnym sposobie myÅ›lenia i przeżywania rzeczywistoÅ›ci. CzÅ‚owiek pokÅ‚adajÄ…cy nadziejÄ™ w Bogu wie, że Pan Bóg jest z nim chwilach cierpieÅ„ i trudnoÅ›ci jakie niesie ze sobÄ… życie. Nie tyle oczekuje, że Bóg usunie te trudnoÅ›ci z jego  życia, bardziej ma nadziejÄ™, że dziÄ™ki Bożej pomocy z tymi trudnoÅ›ciami sobie poradzi. Nadzieja pokÅ‚adana w Bogu powoduje, że w chwilach sukcesu i radoÅ›ci nie zapominamy o Bogu, bo od niego pochodzi wszelkie dobro.
 
Nadzieja pokÅ‚adana w Bogu ważna jest także w relacji do drugich ludzi, zwÅ‚aszcza w życiu rodzinnym. PiÄ™kne jest stwierdzenie: „Rodzina silna Bogiem.” CzÅ‚owiek pokÅ‚adajÄ…cy nadziejÄ™ w Bogu inaczej odnoszÄ… siÄ™ do innych ludzi. Chwile trudne bowiem nie rozdzielajÄ… czÅ‚onków rodziny, Å‚Ä…czÄ… ich bowiem wokół Boga. W chwilach radoÅ›ci nie koncentrujÄ… siÄ™ czÅ‚onkowie rodziny na sobie, ale sÄ… wdziÄ™czni Bogu. Powoduje to, że rodzina jest silnÄ… Bogiem.
 
ks. Rafał Masarczyk SDS