logo
Sobota, 27 maja 2017 r.
imieniny:
Amandy, Jana, Juliana, Augustyna – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji
 
___________________
 
 reklama

Refleksja katolika

"Jezus powiedział do swoich uczniów: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: O cokolwiek byście prosili Ojca, da wam w imię moje" (J 16, 23).
 
To powiedzenie Jezusa "o cokolwiek" i że da nam – intryguje wielu ludzi. O cokolwiek – to także wygranie w totolotka. Dlaczego by nie! Możemy prosić o wszystko, co jest samo w sobie dobre. Ale czy otrzymamy? Wygranie w totolotka nie jest samo w sobie złe. Jednak jeżeli miałoby to nam zaszkodzić – to nie otrzymamy. Pan Jezus wie najlepiej, co jest dla nas dobre i co służy wiecznemu zbawieniu. Widzimy, że niektóre wyrażenia z Pisma Świętego interpretowane samotnie – bez uwzględnienia innych wypowiedzi Jezusa – doprowadzi nas do błędnych wniosków. W innych wypowiedziach Jezus proszącym obiecuje Ducha Świętego. Kto ma Bożego Ducha ten jest zbawiony, jeżeli wytrwa w Nim do śmierci. 
 
Duch Boży utożsamia się z Królestwem Bożym, dlatego Jezus naucza: "Ale szukajcie najpierw Królestwa Bożego i sprawiedliwości jego, a wszystko inne (czyli rzeczy doczesne), będzie wam dodane" (Mt 6, 33).
 
diakon Franciszek
diakonfranciszek@gmail.com 

***

Człowiek pyta:

Czego chcesz od nas, Jezusie, Synu Boży? Przyszedłeś tu przed czasem dręczyć nas?
Mt 8,29

***

Troska ojca o córki, Syr 42

9 Córka dla ojca to skryte czuwanie nocne, a troska o nią oddala sen: w młodości, aby przypadkiem nie przekwitła [jako niezamężna], a gdy wyjdzie za mąż, by przypadkiem nie została znienawidzona,
10 gdy jest dziewicą, by nie była zbezczeszczona, stając się w domu ojcowskim brzemienną - będąc z mężem, aby przypadkiem nie wykroczyła [niewiernością] i zamieszkawszy z nim, nie była niepłodna.
11 Nad córką zuchwałą wzmocnij czuwanie, aby nie uczyniła z ciebie pośmiewiska dla wrogów, przedmiotu gadania w mieście i zbiegowiska pospólstwa i by ci nie przyniosła wstydu wśród wielkiego tłumu.
12 Nie pokazuj jej piękności jakiemukolwiek mężczyźnie ani nie pozwalaj jej przebywać z mężatkami!
13 Jak bowiem z odzienia wychodzą mole, tak przewrotność kobiety - z jednej na drugą.
14 Lepsza przewrotność mężczyzny niż dobroć kobiety, a kobiety, która wstyd przynosi - to hańba!

Chwała Boża w naturze, Syr 42 i 43

15 Wspominać będę dzieła Pana i opowiadać będę to, co widziałem. Na słowa Pana powstały dzieła Jego.
16 Jak słońce świecąc patrzy na wszystkie rzeczy, tak chwała Pan napełniła Jego dzieło.
17 Nie jest dane świętym Pana, by mogli opowiedzieć wszystkie godne podziwu dzieła Jego, które Pan Wszechmocny utwierdził, aby wszystko mocno stanęło ku Jego chwale.
18 On zbadał przepaści i serca ludzkie i wszystkie ich knowania poznał, albowiem Najwyższy posiada całą wiedzę i przewiduje najdalszą przyszłość.
19 Ogłasza to, co minęło, i to, co będzie, i odsłania ślady ukrytych rzeczy.
20 Żadna myśl nie ujdzie Jego uwagi i nie ukryje się przed Nim ani jedno słowo.
21 On ustawił w pięknym porządku wielkie dzieła swej mądrości, ponieważ istnieje przed wiekami i na wieki, a nic Mu nie będzie dodane ani odjęte i nie potrzebuje żadnego doradcy.
22 Jakże godne ukochania są wszystkie Jego dzieła, i zaledwie iskierką są te, które poznajemy.
23 Wszystko to żyje i trwa na wieki i w każdej potrzebie wszystko jest Mu posłuszne.
24 Wszystko idzie parami, jedno naprzeciw drugiego, i nie mają żadnego braku;
25 przez jedno umacnia dobro drugiego, a któż się nasyci, patrząc na Jego chwałę?
1 Wspaniałość wysokości, sklepienie o przezroczystej jasności, tak wygląda niebo - przepiękny widok.
 

Patron Dniaśw. Augustyn z Canterbury
 
biskup

Św. Augustyn był przeorem benedyktyńskiego opactwa Św. Andrzeja w Rzymie. papież Grzegorz Wielki wysłał go na czele grupy benedyktynów do Anglii, aby głosił Ewangelię pogańskim ludom. Po latach działalności Augustyn ochrzcił króla Kentu, Etelberta, i wielu jego poddanych. Założył stolicę arcybiskupią w Canterbury i przystąpił do organizowania Kościoła na wyspie. Umarł 26 maja ok. 605 roku.

jutro: św. Germana

wczoraj
dziś
jutro