logo
Wtorek, 26 lipca 2016 r.
imieniny:
Anny, Joachima, Mirosławy – wyślij kartkę
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 
skrzynka intencji

___________________
 

reklama

Refleksja katolika

Maryja nie pojawia się nagle znikąd. 
 
Jezus wybiera sobie nie tylko Matkę, ale całą rodzinę. Wybiera rodziców Maryi na swoich dziadków. Dziś jest właśnie ich święto w Kościele. Zbudowali dom, w którym Ona dorastała. Nauczyli Ją wszystkiego. Nauczyli jak być żoną i matką, jak dbać o dom i rodzinę. Kochając Ją, nauczyli prawdziwej miłości. Kiedy ich córka była już zaręczona, niedługo miała opuścić ich dom i zamieszkać z mężem, przyszedł Anioł i zwiastował przyjście Jezusa.
 
Dzisiaj właśnie oni maja wiele do powiedzenia o unikalnej wartości rodziny dla świata.
 
Iwona
iwona.patkowska@gmail.com
***

Litania do Świętej Annyodmów

***

Człowiek pyta?

Cóż mam uczynić z Jezusem, którego nazywają Mesjaszem?
Mt 27:22

***

KSIĘGA III, O wewnętrznym ukojeniu
Rozdział XVI. O TYM, ŻE PRAWDZIWEGO UKOJENIA SZUKAĆ MOŻNA TYLKO W BOGU

 
1. Czego mogę pragnąć, o czym pomyśleć dla zdobycia szczęścia, tego nie oczekuję tutaj, ale w przyszłości. Bo choćbym sam jeden miał całe szczęście świata i mógł używać wszystkiego, co dobre na ziemi, jedno jest pewne, że nie mogłoby to trwać długo.

Dlatego, duszo moja, nie możesz zażywać zupełnego, szczęścia i doskonałego ukojenia jak tylko w Bogu, pocieszycielu ubogich i pokrzepieniu pokornych Ps 77(76),3-4. Poczekaj trochę, duszo, poczekaj na to, co Bóg ci obiecał, a będziesz miała w niebie obfitość wszystkiego.

Jeżeli zbyt żarłocznie rzucisz się na teraźniejsze, stracisz wieczne i niebieskie. Używaj doczesności, ale pragnij wieczności. Nie zdołasz się nasycić niczym, co doczesne, bo nie do używania świata jesteś stworzona.

2. Nawet gdybyś zdobyła wszystkie rzeczy, jakie są stworzone, nie mogłabyś osiągnąć szczęścia i zadowolenia. Tylko w Bogu, który wszystko stworzył, zawiera się całe twoje szczęście i ukojenie, nie takie, jakie wyobrażają sobie i wychwalają głupcy zakochani w tym świecie, ale jakiego oczekują dobrzy słudzy Chrystusa i jakiego przedsmak znają ludzie uduchowieni i czystego serca, którzy już jakby przebywają w niebie Flp 3,20.

Marne i krótkotrwałe jest ludzkie szczęście. Błogosławione i prawdziwe jest to szczęście, które w głębi zaszczepia nam prawda. Człowiek pobożny wszędzie nosi w sobie swojego pocieszyciela Jezusa i mówi do Niego: Bądź ze mną, Panie Jezu, zawsze i wszędzie.

Niech to mi będzie szczęściem, że chętnie zrzekam się wszelkiego ludzkiego szczęścia Hi 6,10. A gdyby mi zabrakło Twojej pociechy, niech Twoja wola i Twoja sprawiedliwa próba będą mi największą pociechą. Bo nie na wieki się gniewasz i nie wiecznie będziesz mi groził Ps 103(102),9; Iz 57,16.

Tomasz a Kempis, 'O naśladowaniu Chrystusa'

 

Patron Dniaśw. Anna i Joachim 
rodzice Najświętszej Maryi Panny

Św. Joachim i Anna, oboje z rodu Judy, królewskiego domu Dawida, są czczeni przez Kościół jako rodzice NMP, która była prawdopodobnie ich jedynym dzieckiem. Św. Annę czczono od wczesnego okresu chrześcijaństwa. Ojcowie Kościoła zwłaszcza Wschodniego, wiele mówili o jej świętości i przywilejach. Jest patronką matek chrześcijańskich. Św. Joachim był od niepamiętnych czasów czczony w Kościele Wschodnim, a od VI w. zaobserwowano jego publiczny kult we wszystkich krajach. Tradycja podaje, że św. Joachim i Anna w podeszłym wieku przybyli do Galilei i osiedlili się w Jerozolimie. Tam urodziła się i wychowała Matka Boga; tam również oni umarli i zostali pochowani.

jutro: św. Natalii, Feliksa

wczoraj
dziś
jutro