logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Będę swiadkiem na ślubie. I co mam robić?
Autor: M. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-27 11:09

Za kilka tygodnbi bee swiadkiem na slubie moich znajomych. Pierwszy raz w zyciu. nie wiem za bardzo co mam zrobić oprócz podpisania dokumentów na kilka dni wcześniej i stania na mszy św za panną młodą... czy powinnam przynieść do kancelarii jakiś dokument z mojej parafii? czy oprócz modlitwy za nowożeńców i pomocy przy organizacji ceremonii moge cos jeszcze dla nich zrobić, a czy może powinnam coś jeszcze dla nich zrobić?
nie ukrywam, ze zalezy mi na tym i bardzo przezywam to wydarzenie.
aha, mam jeszcze jedno pytanie kto może byc świadkiem na slubie? czy może byc nim kapłan?

 Re: Będę swiadkiem na ślubie. I co mam robić?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-27 17:05

Co robić? Sama nazwa mówi "świadek", trzeba więc być gotowym aby móc świadczyć o tym, w czym się uczestniczyło, czyli o Sakramencie Małżeństwa. Dlatego świadek musi być pełnoletni i musi rozumieć w czym uczestniczy.
Wg mnie kapłan nie otrzyma zgody swego Biskupa na bycie świadkiem, taką przynajmniej odpowiedź ja uzyskałem, ale to było prawie 30 lat temu.
Ks. Marian.

 Re: Będę swiadkiem na ślubie. I co mam robić?
Autor: Monika75 (---.adsl.inetia.pl)
Data:   2005-11-27 17:21

Jakie dokumenty masz podpisywać "na kilka wcześniej"? Na wszystkich ślubach na jakich byłam (a trochę tego było) dokumenty podpisywało sie po slubie.

 Re: Będę swiadkiem na ślubie. I co mam robić?
Autor: Zbyszek_S (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-27 18:04

Najprosciej udac sie do kosciola, w ktorym slub ma sie odbyc i spytac w kancelarii lub ksiedza.

 Re: Będę swiadkiem na ślubie. I co mam robić?
Autor: Magda (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-27 19:08

Znam sytuację, kiedy słowa świadka prawdopodobnie uratowały małżeństwo od rozwodu. Małżeństwo, które zostało zawarte z wielkiej miłości.
Po kilku latach świadek skrytykował plany rozwodowe. Żona wówczas zapytała: dlaczego się wtrącasz?
- Bo byłam świadkiem tego, jak przysięgałaś przed Bogiem "nie opuszczę cię aż do śmierci"...
Małżeństwo nie rozwiodło się...

 Re: Będę swiadkiem na ślubie. I co mam robić?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-28 13:35

A nie prosciej zapytać samych narzeczonych? Oprócz kwestii formalnych są różne zwyczaje, świadek mężczyzna np. pilnuje, by wziać obrączki, kobieta w pewnych momentach trzyma pannie mlodej bukiet itp. Zapytaj o ich oczekiwania dotyczace ślubu, a moze takze wesela.

 Re: Będę swiadkiem na ślubie. I co mam robić?
Autor: + (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 11:22

Dodam, ze tacy swiadkowie jak Ty masz byc, nazywaja sie swiadkami zwyczajnymi, a kapłan, ktory ogłasza i błogosławi małzenstwo jest swiadkiem nadzwyczajnym, bo to małzonkowie sami sobie udzielaja tego sakramentu.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: