logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Kosciol a tzw. 'pochwycenie'.
Autor: arlao (---.kg.net.pl)
Data:   2005-11-27 18:19

Interesuje mnie oficjalny stosunek Koœcioła Katolickiego do tak zwanego “Pochwycenia”- terminu występujšcego w teologiach koœciołów neoprotestańckich.
Z góry przepraszam za zadawanie tego pytania na tym forum, ale nie potrafiłem znależ żadnych informacji w internecie omawiajšcych ten problem od tak zwanej oficjalnej strony KK.

 Re: Kosciol a tzw. 'pochwycenie'.
Autor: Andrzej Wasko SDS (---.hsd1.il.comcast.net)
Data:   2005-11-27 19:10

Znalazlem na zaprzyjaznionym forum 'Opoki':


Pytanie:
Szczesc Boze. Czy przed ponownym przyjsciem Jezusa autentycznie dojdzie do 'pochwycenia' chrzescijan ? (w sensie uniesienia ponad ziemie i ocalenia od zaglady)
zoe

Odpowiedz:
Rozumiem, ze to zart... Dariusz K. SI.


Pytanie:
chyba nie żart .. spotkałem takich co wierzą w taką wersję dnia ostatecznego - i na poważnie mówią o 'pochwytywaniu' ...

Odpowiedz:
Znaczy sie, ze np. Warszawa bedzie w ogniu, a dobrzy chrzescijanie beda fru... do gory, a cala reszta usmazy sie w ogniu? Jesli to nie zart, to glupota... Dariusz K. SI.


Pytanie:
Wiara w sekretne pochwycenie zawdzięcza swoją rosnącą popularność między innymi bestsellerowi Hala Lindsey, The Late Great Planet Earth oraz niezwykle popularnej serii fikcyjnych powieści Tima LaHaye. Czy wiara ta ma oparcie w Słowie Bożym, czy jest wytworem wyobraźni, jak wspomniane książki?
Pozdrawiam serdecznie, Joanna S.

Odpowiedz:
Jak ktos sie uprze, to znajdzie w Biblii "poparcie" dla wielu dziwacznych przekonan i zachowan. Na przyklad dla samookaleczen, wszak Jezus powiedzial: "Jesli oko jest ci powodem do grzechu, wylup je i odrzuc od siebie". A o wspomnianym bestsellerze nic nie slyszalem. Pozdrawiam. Dariusz Kowalczyk SI.

 Re: Kosciol a tzw. 'pochwycenie'.
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-27 20:24

Protestantyzm, szczególnie w wydaniu tzw. wolnych Kościołów, charakteryzuje się tym, że każdy wierny może sobie interpretować Pismo Święte jak chce. Nie ma bowiem obowiązku robienia tego w Kościele, w oparciu o Tradycję lub Magisterium (polecam lekturę wywiadu z kard. Ratzingerem opublikowanym ciut wyżej). No to skutki mamy takie jakie mamy.

 Re: Kosciol a tzw. 'pochwycenie'.
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-11-27 23:49

Żarty, żartami, ale protestanci, szczególnie w Stanach i to wcale nie wolni chrześcijanie zajmują się od jakiegoś czasu tym tematem na poważnie. To nie jest tylko Wikerson i LaHaye (skąd inąd bardzo rozsądny autor, jeśli chodzi o pozycje z dziedziny walki duchowej, czy pożycia małżeńskiego). To są luteranie, kalwini, episkopalianie i inni, którzy tym tematem do niedawna wcale się nie zajmowali. Chciałem zauważyć, że zielonoświątkowcy, też byli traktowani jako swoiste curiosum w swoim czasie. Tymczasem protestanci zachodni na poważnie wzięli sobie na tapetę Apokalipsę, księgę Daniela, Zachariasza, Micheasza i inne dotyczące czasów ostatecznych. Niezależnie od wniosków, które wyciągają nasi bracia odłączeni, chyba czas na teologię katolicką, która w/g mnie do tej pory traktowała temat po macoszemu. Zetknąłem się z bardzo odmiennymi próbami interpretacji tekstów dotyczących czasów ostatecznych i nie tyle interesujące są niekiedy karkołomne wnioski, do których dochodzą domorośli egzegeci, niekoniecznie z wolnych Kościołów (niektórzy mają poważne tytuły naukowe), co powaga i zaangażowanie, z jakim starają się te teksty odczytać i zinterpretować. To nie jest tylko kwestia "powieści z kluczem" i "gatunków literackich", ani metod Świadków Jehowy. Niektóry interpretacje uwzględniając dorobek biblistyki protestanckiej i katolickiej idą dalej i stawiają pytania, na które nie znajdują odpowiedzi. Po stronie katolickiej natomiast nie zauważyłem zainteresowania tematem. Przy czym wcale nie chodzi ani o to, kiedy nastąpi, ani jak będzie wyglądał koniec świata. Marginalnym, ale wcale nieobojętnym, nawet dla nas pokłosiem tych rozważań jest choćby obecna polityka Stanów Zjednoczonych, albo próba zredefiniowania proroctwa biblijnego.

 Re: Kosciol a tzw. 'pochwycenie'.
Autor: Marek (217.153.160.---)
Data:   2005-12-02 11:06

Zapewne chodzi nie tyle o Apokalipsę, co o fragment z Pierwszego Listu św.Pawła do Tesaloniczan 4,16-17:
" Sam bowiem Pan zstąpi z nieba na hasło i na głos archanioła, i na dźwięk trąby Bożej, a zmarli w Chrystusie powstaną pierwsi.
Potem my, żywi i pozostawieni, wraz z nimi będziemy porwani w powietrze, na obłoki naprzeciw Pana, i w ten sposób zawsze będziemy z Panem."

św.Paweł rozważa tu nie kwestię sposobu dostania się do Nieba, lecz kolejności (zmarli czy żywi...). Jak zresztą widać zdaje się wyrażać swoje własne przekonanie o doczekaniu Dnia Pańskiego.
Dopatrywanie się jednak w tym sposobu na odkrycie daty albo sposobu Paruzji byłoby równie mało rozsądne jak literalne szukanie Boga na obłokach (Mt 26,64) a nawet oczekiwanie na nich siadania (Ap 14,16)

Myślę że o takich między innymi "interpretacjach" czytamy w 2 P 3,16 gdzie pierwszy papież tak pisze o listach św. Pawła :

"Są w nich trudne do zrozumienia pewne sprawy, które ludzie niedouczeni i mało utwierdzeni opacznie tłumaczą, tak samo jak i inne Pisma, na własną swoją zgubę."

pozdrawiam
Marek

 Re: Kosciol a tzw. 'pochwycenie'.
Autor: Me (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-02 21:14

Słucham aktualnie w radiu fragmentów książki o św. Gerardzie. Był posłuszny "literalnie" pzrełożonym (oprócz tego wpadał w ekstazę, był bardzo pobożny, kochał Boga, itd.). Jego posłuszeństwo było dokładne i literalne, bez względu na okoliczności.
Przełożony dał mu raz polecenie - jak usłyszysz dzwonek do furty, zostaw wszystko i szybko idź otworzyć. Niedługo potem św. Gerard usłyszał dzwonek do furty. Było to w momencie, gdy w piwnicy nalewał wino z beczki przez lejek. Natychmiast wykonał polecenie przełożonego. Współbracia zastanowili się, gdy szybko przechodził obok nich z lejkiem i butelką w rękach. Przełożony domyślił się w czym rzecz. - Na pewno nie zakręcił kurka w beczce i piwnica może być zalana winem... Zeszli do piwnicy. Kurek faktycznie był odkręcony, ale... z beczki nie wylała się na podłogę piwnicy ani jedna kropla...
Pan Jezus powiedział "Według wiary waszej niech wam się stanie!". Mt 9,29

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: