logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Dlaczego Kościół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Bart (217.11.142.---)
Data:   2005-11-28 09:57

Jestem trochę zdezorientowany.
Ostatnio bardzo często jest podkreœla się, że katolik nie może korzystać z horoskopów, przepowiedni, wróżbiarstwa, wywoływania duchów. To jest dla mnie zrozumiałe. Ale również zakazuje się interpretacji snów. Przecież Józef interpretował sen faraona „Rdz 41”.
Niestety, w tym roku sprawdziły się interpretacje mojego snu. I to aż zanadto.
Nie wiem, co o tym myœleć.

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-28 14:17

Pokój Tobie.
Józef otrzymał od Boga charyzmat interpretacji snów, ponieważ było to potrzebne w Planie Zbawienia. Otrzymał go nie dla własnej przyjemności czy satysfakcji lub by robić wrażenie czy karierę.
Twoja interpretacja to z pewnością jest "dopasowanie" zdarzeń do treści snu. Zresztą jak sam twierdzisz sprawdziły się "aż za nadto" :)
Komu ufasz - Bogu, czy snom?
Marcin

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: X. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-28 20:30

Były sny prorocze i normalne marzenia senne, bez znaczenia.

Na przykład Józef, małżonek Maryi miał sen: "(20) (...) oto anioł Pański ukazał mu się we śnie i rzekł: Józefie, synu Dawida, nie bój się wziąć do siebie Maryi, twej Małżonki; albowiem z Ducha Świętego jest to, co się w Niej poczęło" Mt 1:20

Józef starotestamentalny został zarządcą Egiptu po tym, jak wyjaśnił, co znaczyły sny faraona (np. o siedmiu krowach chudych i siedmiu krowach tłustych).

Jednak generalnie:
(1) Mąż głupi miewa czcze i zwodnicze nadzieje, a marzenia senne uskrzydlają bezrozumnych. (Mądrość Syracha 34:1)

(2) Podobny do chwytającego cień i goniącego wiatr jest ten, kto się opiera na marzeniach sennych. (Mądrość Syracha 34:2)

(3) Marzenia senne podobne są do obrazów w zwierciadle, naprzeciw oblicza - odbicie oblicza. (Mądrość Syracha 34:3)

(5) Wróżbiarstwo, przepowiednie z lotu ptaków i marzenia senne są bez wartości, jak urojenia, które tworzy serce rodzącej. (Mądrość Syracha 34:5)

(7) Marzenia senne bardzo wielu w błąd wprowadziły, którzy zawierzywszy im upadli. (Mądrość Syracha 34:7)

 Re: Dlaczego Ko�ciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-28 21:20

Jesli chodzi o interpretacje snów na zasadzie odczytywania wskazań sennikow, to byłaby to kategoria zbliżona do wrózbiarstwa, czyli odrzucona przez Kościoł jako grzech przeciw pierwszemu przykazaniu - praktykę "rzekomo odslaniającą przyszłość" (KKK 2115).
Nasze sny nie są jednak grzechem i uważam, że Bóg czasem, raczej rzadziej niż częsciej, moze się nimi posłużyć, jak było to w przypadku Józefa, męża Maryi. Ta sytuacja oczywiscie też była szczególna.
Mialam kilka ważnych dla mnie snów, ale nigdy nie uważałam, ze są to jakieś przepowiednie dotyczące przyszłości, ale coś co obrazuje mi jakąś prawde o mnie, a często było to wezwanie do modlitwy za kogoś.

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-11-28 21:49

Czytając Pismo św., znajdujemy nie tylko Józefa wyjasniającego znaczenie snów, które snili: on sam (por. Rd 37,5-10), piekarz i podczaszy (por. Rdz 40,5-19 - przy czym w 8 wersie wyraźnie mówi Józef o tym, iż: "Wszak wytłumaczenia należą do Boga"), a także faraon (por. Rdz 41, 1-32). Podobnym charyzmatem tłumaczenia snów, był także obdarzony Judejczyk Daniel, który tłumaczył sny kolejnym królom chalcedońskim. Ale, jak to już napisał wyżej Marcin, otrzymał ten dar po to aby się wypełniał Boży plan zbawienia człowieka. I jeszcze wielu, wielu innych, znanych z imienia i bezimiennych bohaterów, występujących na kartach Pisma św. miało sny prorocze. Ale zawsze były one po to zsyłane na tych ludzi, aby się wypełniło Objawione Słowo Boże.
Natomiast, jesli idzie o Twoje sny, to popieram zdanie Marcina, to Twoja własna interpretacja, czy nadinterpretacja tego, co się wydarzyło, z tym, co śniłeś. Nie przywiązywałabym do tego większej wagi naprawdę. Pozdrawiam serdecznie, szczęść Boże.

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Ewa (---.mt.pl)
Data:   2005-11-28 22:23

Kościół zakazuje interpretacji snów z prostej przyczyny, że interpretacje te moga byc po prostu fałszywe. Część snów powstaje na skutek trudności z trawieniem po dość obfitej kolacji,inne po różnych przeżyciach bieżących lub wcześniejszych nawet gdy pamięć już ich nie potrafi odtworzyć. Co tu więc interpretować? Bywaja jednak czasem sny jak sie to mówi prorocze , ale jeśli one właśnie takie są to Bóg kieruje je wyłacznie do konkretnego człowieka więc tymbardziej nie znajdziemy jego interpretacji w jakiś dziwnych tuzinkowych książkach zwanych sennikami.
A że bywaja nawet w dzisiejszych czasach sny o znaczeniu nadprzyrodzonym to w to wierzę bo mnie samą to spotkało. Tego sie wtedy nie tłumaczy, przeżycie jest tak dogłębne ,że to sie po prostu wie.
Pokój Tobie

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Gosia_JP (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-11-28 23:48

Jesli zainteresuje Cie odpowiedz O. Jacka Salija na pytanie 'Czy wolno wierzyc w sny?' to tutaj masz adres internetowy:
http://www.nonpossumus.pl/biblioteka/jacek_salij/praca_nad_wiara/05.php

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Gosia_JP (---.ny325.east.verizon.net)
Data:   2005-11-28 23:57

Jeszcze proponuje Ci artykul ks. Krzysztofa Grzywocza "Poprosić sny o pomoc"

http://wydawnictwowam.pl/zd/?0544,artykul,PoprosicSnyOPomoc

Dla mnie przedstawione w tym artykule podejscie ks. Grzywocza do snow jest bardzo odlegle, aczkolwiek interesujace.

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 10:12

A można wiedzieć skąd taka opinia?
Wróżbiarstwo to wróżbiarstwo a interpretacja snów, narzędzie w psychoanalizie, to inna sprawa. To zależy kto, jak, kiedy i w jakim celu interpretuje sny.

Istnieje cały nurt egezegzy biblijnej (jej przedstawicielem jest o.Anselm Gruen) posługujące się narzędziami psychoanalitycznymi (w tym interpretacją snów), głównie w oparciu o dorobek Junga. Z drugiej strony istnieje też szkoła hermeneutyki biblijnej wywodząca się z dorobku niedawno zmarłego protestanckiego teologa i filozofia Riqueur'a, która też zajmuje się podobnymi badaniami, wykorzystując (jako jedno z wielu narzędzi) interpretacje snów jako sposób "deszyfracji" symboli pojawiających się w Biblii.

Mądrości Syracha przestrzegają nie przed samą interpretacją snów ale przed fałszywymi wnioskami i ich konsekwencjami. To jednak nie to samo.

 Re: Dlaczego Koœciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Z (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 17:06

Proszę uważnie przeczytać:

"Wróżbiarstwo, przepowiednie z lotu ptaków i marzenia senne są BEZ WARTOŚCI, jak urojenia, które tworzy serce rodzącej. Syr 34:5

Wróżbiarstwo i marzenia senne są wymienione razem i jeden wniosek ich dotyczy...

Nie wiem, jak Józef odróżnił sen proroczy od normalnego, gdy na skutek ostrzeżenia otrzymanego we śnie natychmiast udał się z Maryją i Dziecięciem do Egiptu... Zapewne, a nawet na pewno, w końcu był Opiekunem Dziecięcia Bożego (!), otrzymał od Boga specjalne łaski...

 Re: Dlaczego Ko�ciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Malutka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-30 15:16

Nam ksiadz na religii tłumaczył, ze jesli masz prosty sen, to mozesz go samodzielnie zinterpretowac. Ale jesli sen jest zawily, lub wymaga kozystania z sennika, lub dluzszego myslenia nad nim np. myslisz przez pol dna co to moze znaczyc, radzisz sie wrozek itp. - to wtedy daj sobie z nim spokój, porostu nie zajmujemy sie nimi.
Dla przykladu podam sen sw. Jozefa. Aniol przykazal mu wziac Maryje i Dziecie i uciekac. Jego sen byl prosty. Po przebudzeniu udal sie do Egiptu.

 Re: Dlaczego Kosciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: nobody1972 (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-30 22:00

Chciałbym rozróżnić INTERPRETACJĘ snu od SPRAWDZANIA się snu. Bzdurne horoskopy gazetowe, czy senniki, nie mają dla mnie większego znaczenia. Jeżeli komuś sprawia przyjemność czytanie tych bredni, niech czyta. Nie znaczy to, iż sny są dla mnie zjawiskiem obojętne.
W przeszłości pojawiały się w moich snach różne symbole (białe prześcieradło, trumna, osoba owinięta w całun lub bandaże, trumna), które zawsze "zwiastowały" śmierć osoby mi znanej (z rodziny, z bliższych lub dalszych znajomych). Zawsze pamiętałem takie sny po obudzeniu się. Nie musiałem czytać senników, interpetować snu, bo wiedziałem sam, co taki sen zwiastuje. Nie rozumiem, w jaki sposób nasz umysł wie, że takie wydarzenie będzie miało miejsce, ale fakt jest faktem. Z faktami się nie dyskutuje, wiara nie jest tutaj potrzebna.
Oczywiście reszta snów, to odzwierciedlenie naszego stanu emocjonalnego, psychicznego, fizycznego. Takie sny nie mają charakteru proroczego, nadprzyrodzonego. Obrazy pojawiające się podczas snu, to nasze realne życie przetworzone przez mózg na potrzeby uporządkowania informacji, które docierają do niego za pomocą naszych zmysłów.

 Re: Dlaczego Ko�ciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Raftwoman (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-02 19:01

/.../

zapraszam obok, na www.dyskusje.katolik.pl
moderator

 Re: Dlaczego Ko�ciół zakazuje interpretacji snów?
Autor: Anna (---.range86-163.btcentralplus.com)
Data:   2023-01-06 12:39

Snilo mi się retorycznie. Chcialabym poznać wasza opinie.
/.../

Na podstawie pierwszego Pani zdania moja opinia na temat tłumacza google (translator) nie jest najlepsza. Mówiąc wprost - zdanie nie ma sensu.
moderator

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: