logo
Wtorek, 07 maja 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 15:55

przepraszam ze wychodze tutaj z takim pytaniem ale nigdzie w necie nie moge znalezc wytlumaczenia frazeologizmow: ziemia obiecana oraz zasiasc przy okraglym stole. niby orientuje sie o co chodzi ale nie wiem czy dobrze interpretuje te wyrazenia. mam jeszcze inne do wytlumaczenia ale z nimi sobie poradzilam. pomozecie mi?

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 16:04

i jeszcze jedna prosba jakie zdania moge ulozyc z tymi frazeologizmami?
naprawde nic nie moge wymyslic...

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: C (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 17:34

Piękne pytania. Jeżeli chodzi o ułożenie zdań z wyrazami "zasiasc przy okraglym stole", to Michał ma sporą wiedzę na ten temat i na pewno Ci pomoże.
A "ziemia obiecana"?
Pan Bóg obiecał:
(24) Dlatego powiedziałem wam: wy posiądziecie ich ziemię, Ja sam daję wam ją w dziedzictwo, ziemię opływającą w mleko i miód. Ja jestem Pan, Bóg wasz, który oddzieliłem was od innych narodów. Kpł 20:24

(8) Zstąpiłem, aby go wyrwać z ręki Egiptu i wyprowadzić z tej ziemi do ziemi żyznej i przestronnej, do ziemi, która opływa w mleko i miód, na miejsce Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty. (Ks. Wyjścia 3:8)

(17) Postanowiłem więc wywieść was z ucisku w Egipcie i zaprowadzić do ziem Kananejczyka, Chetyty, Amoryty, Peryzzyty, Chiwwity i Jebusyty, do ziemi opływającej w mleko i miód. (Ks. Wyjścia 3:17)

(3) I zaprowadzę cię do ziemi opływającej w mleko i miód, ale sam nie pójdę z tobą, by cię nie wytępić po drodze, ponieważ jesteś ludem o twardym karku. (Ks. Wyjścia 33:3)

(24) Dlatego powiedziałem wam: wy posiądziecie ich ziemię, Ja sam daję wam ją w dziedzictwo, ziemię opływającą w mleko i miód. Ja jestem Pan, Bóg wasz, który oddzieliłem was od innych narodów. (Ks. Kapłańska 20:24)

(27) I tak im opowiedzieli: Udaliśmy się do kraju, do którego nas posłałeś. Jest to kraj rzeczywiście opływający w mleko i miód, a oto jego owoce. (Ks. Liczb 13:27)

(8) Jeśli nam Pan sprzyja, to nas wprowadzi do tego kraju i da nam ten kraj, który prawdziwie opływa w mleko i miód. (Ks. Liczb 14:8)

(3) Słuchaj, Izraelu, i pilnie tego przestrzegaj, aby ci się dobrze powodziło i abyś się bardzo rozmnożył, jak ci przyrzekł Pan, Bóg ojców twoich, że ci da ziemię opływającą w mleko i miód. (Ks. Powt. Prawa 6:3)

(9) byście długo żyli w ziemi, którą poprzysiągł Pan dać przodkom waszym i potomstwu ich: ziemię opływającą w mleko i miód. (Ks. Powt. Prawa 11:9)

(9) Zaprowadził nas na to miejsce i dał nam ten kraj opływający w mleko i miód.
(Ks. Powt. Prawa 26:9)

(15) Ze swego świętego mieszkania, z niebios, spojrzyj i pobłogosław Izraela, lud swój, podobnie jak i ziemię - kraj opływający w mleko i miód - którą nam dałeś, jak poprzysiągłeś naszym przodkom. (Ks. Powt. Prawa 26:15)

(20) Gdy zaprowadzę ich do ziemi, którą poprzysiągłem ich przodkom, opływającej w mleko i miód, będą jedli do syta, utyją, potem zwrócą się do obcych bogów i służyć im będą, a Mną wzgardzą i złamią przymierze ze Mną. (Ks. Powt. Prawa 31:20)

(6) Czterdzieści bowiem lat Izraelici błąkali się po pustyni, póki cały naród nie wymarł, mianowicie mężczyźni zdolni do noszenia broni, którzy z Egiptu wyszli, ponieważ nie słuchali głosu Pana. Im bowiem Pan poprzysiągł, że nie pozwoli im ujrzeć tej ziemi, którą poprzysiągł ich przodkom; że da nam ziemię opływającą w mleko i miód. (Ks. Jozuego 5:6)

(22) Dałeś im tę ziemię, którą przyrzekłeś uroczyście dać ich przodkom - ziemię opływającą w mleko i miód. (Ks. Jeremiasza 32:22)

(6) Tego dnia podniosłem rękę ku nim przysięgając, że ich przeprowadzę z ziemi egipskiej do ziemi, którą dla nich wybrałem, opływającej w mleko i miód, która jest klejnotem wśród wszystkich krajów. (Ks. Ezechiela 20:6)

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 20:21

Ziemia Obiecana, to pojęcie o pochodzeniu biblijnym. Bóg obiecał ją Abrahamowi i jego potomkom. Proszę zerknąć do Księgi Rodzaju, rozdział 12, wers 7 i następne. Motyw Ziemi Obiecanej przewija się także w dziejach Mojżesza: Ks.Wyjścia 3,8 oraz 3,17, gdzie Bóg mówi do Mojżesza, że poprowadzi go "do ziemi opływającej w mleko i miód" אֶל-אֶרֶץ זָבַת חָלָב וּדְבָשׁ el-erec zavat halav łedevasz. Tak więc, ziemia którą obiecuje Bóg ma być krainą szczęśliwości. W mentalności semickiej tamtych czasów dobrobyt był ewidentnym objawem Bożej łaski. Do Ziemi Obiecanej szło się przez trudy i męki. Ziemia Obiecana to nie tylko symbol ale konretne miejsce geograficzne: kraina Kanaan czyli teren dzisiejszego Izraela i Palestyny z przyległościami.

Okrągły Stół to pojęcie z mitologii celtyckiej, konkretnie z legend o królu Arturze i rycerzach Okrągłego Stołu. Był okrągły dlatego, żeby żaden ze 100 (a nawet 150) rycerzy drużyny Artura nie czuł się gorzej od innego. To właśnie owa legenda wyraża zasadę, że wszyscy rycerze (obywatele) są równi w prawach i obowiązkach, każdy ma prawo głosu w radzie. W Polsce wyrażało się to w powiedzeniu "szlachcic na zagrodzie równy wojewodzie". W czasach zupełnie nieodległy Okrągły Stół stał się symbolem ugody politycznej (niektóre środowiska nazywają je mianem zdrady lub spisku) osiągniętej drogą negocjacji i mającej na celu bezkrawawe przejęcie władzy w systemie niedemokratycznym. Okrągły Stół dla jednych jest symbolem zdrady i spisku elit, dla drugich zaś ugody, kompromisu i negocjacji.

Związki frazeologiczne proszę sobie wymyśleć samej.

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 21:03

Czy to nie jest próba rozwiązania konkursu cudzymi rękami?

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: MaBi (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-29 21:25

A ja w necie coś znalazłam. Próbowałaś wrzucić "słownik frazelologiczny"? Byłaś na frazeologia.pl?

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: Beata (---.devs.futuro.pl)
Data:   2005-11-29 21:51

Ziemia obiecana to w ujęciu Starotestamentalnym ziemia, którą Bóg obiecał Abrahamowi, a potem narodowi wybranemu Izraelowi na własność. Oddał im tę ziemię w panowanie. Miała to być ich kraina, w której posłuszni Bogu będą sobie szczęśliwie żyli. Ziemia obiecana oznacza więc jakieś dobro do którego dążymy, a którego osiągnięcie uczyni nas szczęśliwymi. W ujęciu eschatologicznym ziemia obiecana to przyszłe wieczne życie z Bogiem, szczęście wieczne w raju.
Natomiast zasiąć przy okrągłym stole kojarzy mi się z rycerzami króla Artura, którzy w ten sposób zawiązali silną grupę walczącą w obronie ojczyzny i w ten sposób wprowadzili ład i pokój w targanym niepokojami kraju. W Polsce podobnie określa się wydarzenia dotyczące zmiany ustroju w 1989 roku z komunistycznego na demokratyczny. Chodzi więc o pokojowe rozwiązanie konfliktów, zawiązanie jakiejś głębszej relacji, wspólne osiągnięcie jakiegoś dobra.

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: wronia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-11-30 19:25

dziekuje bardzo, ze zdaniami juz sobie poradzilam
ad Marian - mimo ze zalozylam watek to chyba nie jestem z temacie - o jaki konkurs chodzi??? to bylo mi potrzebne na jezyk polski

 Re: Co znaczy 'ziemia obiecana'?
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-01 12:00

Przepraszam podejrzenie i proszę o wybaczenie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: