logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: Poszukujący (---.lut.ac.uk)
Data:   2005-12-06 20:39

Jaka forma sluzba zawiera w sobie pomoc ubogim, chorym i gloszenie Slowa Bozego a nie wymaga przyjecia swiecen kaplanskich?

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: Na-drugim-końcu... (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-06 21:19

Służba w hospicjum, domu starców ( w których równiez pełnią posluge chorych kaplani) a bycie Szafażem Najświętszego Sakramentu, zbliża spewnościa i umozliwia głoszenie Ewangelii wśród, chrych, cierpiących, przebywających w szpitalach...być może jakiegoś rodaju wolontariat, w takich placówkach, jest wiele mozliwości

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: eReM (---.interpc.pl)
Data:   2005-12-06 21:22

Możesz zostać bratem zakonnym w czynnym zgromadzeniu zakonnym.
Trudną drogą jest też sakrament małżeństwa, gdzie miłujący się małżonkowie nie zasklepili się w swojej radości i szczęściu, tylko tę miłość rodzinną 'otworzyli' pomagając ubogim, chorym, samotnym. A takich potrzebujących jest wielu, wystarczy przyjrzeć się najbliższemu otoczeniu.
Jest taka stara piosenka "Zaproście mnie do stołu", w niej zarysowana jest niejako ta idea, by kochające się rodziny, ciepłem swojego szczęścia ogrzewały tych, którzy są tej chrześcijańskiej miłości pozbawieni. Ale, by tak innym służyć, rodzina musi do swojego stołu najpierw zaprosić Jezusa Chrystusa.

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: DZIEWCZYNA (---.aster.pl)
Data:   2005-12-06 21:23

życie jako brat zakonny.

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: Katarzyna (---.4.15.vie.surfer.at)
Data:   2005-12-06 22:24

Poszukaj wspolnoty Neokatechumenalnej tam gdzie mieszkasz. Albo jakies innej wspolnoty - np. tercjarzy dominkanskich lub franciszkanskich.
Bedzie Ci latwiej odnalezc swoje miejsce w Kosciele i w zyciu
Pozdrawiam

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: diakon Piotr (gr.kat.) (---.lublin.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2005-12-07 00:45

Oczywiście diakonat stały. :-)

Oczywiście, trzeba tu rozróżnić dwa znaczenia słowa "ksiądz":

1) w potocznej polszczyźnie jest to synonim prezbitera (nieściśle: kapłana),
którym diakon oczywiście nie jest;
2) w obiegu kościelnym jest to po prostu tytuł grzecznościowy duchownego,
którym diakon jak najbardziej jest, stąd do diakona zwracamy się "księże diakonie" (a nie np. "panie diakonie").

Więcej o stałym diakonacie w Kościele rzymskokatolickim:

http://www.diakonat.szczecin.opoka.org.pl

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: Mati (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-07 09:56

Jest wiele możliwości pomocy bliznim. Oprócz tych najbardziej znanych są ważne te zwykłe gesty codzienne, np. jałmużna wobec potrzebującej osoby spotkanej na mieście. Z Bogiem.

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: Małgorzata Szkaplerz-KArmel (---.21.pl)
Data:   2005-12-07 10:16

www.instytutyswieckie.pl
Ja w takim jestem - Rodzina Karmelitańska. Na tej stronce jest wiele instytutów, może coś znajdziesz dla siebie.
www.karmel.pl
Szkaplerz karmelitański

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-07 15:28

Sylessio:)
Nie musisz byc ksiedzem,by byc misjonarzem i apostolem Prawdy.Szukasz ciagle odpowiedzi na Twoje watpliwosci,dotyczace wyboru drogi zyciowej.Juz kiedys odpowiadalem Tobie w tym temacie,ale widocznie chcesz potwierdzenia Twej "jedynie slusznej " racji.No coz,kazdy szuka swej drogi ,bo kazdy jest jeden jedyny i niepowtarzalny.Postawiles pytanie,wiec czekasz na odpowiedz.

"O Panie,uczyn mnie narzedziem Twego pokoju,
abym sial milosc tam,gdzie panuje nienawisc,
wybaczenie tam,gdzie panuje krzywda,
jednosc tam,gdzie panuje zwatpienie,
nadzieje tam,gdzie panuje rozpacz,
swiatlo tam,gdzie panuje mrok,
radosc tam,gdzie panuje smutek.
Spraw,abym mógł nie tyle szukac pociechy,co pocieche dawac,
nie tyle szukac zrozumienia,co rozumiec;
nie tyle szukac milosci,co kochac;
albowiem dając-otrzymuje,
wybaczając-zyskuje przebaczenie,a
a umierajac,rodze sie do zycia wiecznego,przez Jezusa Chrystusa,Pana naszego."
(Modlitwa sw.Franciszka)

"Poniewaz byles wierny w drobnych sprawach,dostapisz radosci twego Pana.Są to
slowa Chrystusa-in pauca fidelis(Mt.25,21).Czy pogardzisz teraz tymi drobnymi sprawami,wiedzac,ze ci,co je cenia,wejda do chwaly niebieskiej?"(J.E.de Balaguer)
"Czyncie wszystko dla Milosci.Wowczas nie ma spraw malych:wszystko jest wielkie.
Wytrwalosc w rzeczach małych w imie Milosci stanowi o heroicznosci."
"Czy naprawde chcesz osiagnac swietosc? Kazdej chwili wykonuj najdrobniejsze zobowiazania;czyn,cos powinien-w skupieniu nad tym,co robisz."(J.E.de Balaguer)
"Jesli lekcewazysz drobne sprawy,juz zmyliles droge"(J.E.de Balaguer)
"Nie zapominaj,ze wszystko,co na tej ziemi jest wielkie,zaczelo sie od malego.To co rodzi sie od razu wielkie,jest potworne i umiera"(J.E.de Balaguer)

"Synu,musisz sie nauczyc jeszcze wiele rzeczy,ktorych dotad dobrze nie umiesz.
-Jakich,Panie?
Winienes wszelkie twe pragnienia podporzadkowac Memu upodobaniu,abys w nich nie siebie kochal,ale usilowal zarliwie pełnic Moja wole.
Czesto płoniesz od pożądan,ktore cie gwaltownie ponoszą; uwazaj jednak,czy powoduje tobą Moja chwala,czy raczej twoja korzysc.
Jezeli Ja Jestem pobudką,bedziesz zadowolony ze wszystkiego,cokolwiek rozkaze;jezeli rządzi toba ukryta milosc wlasna,stanie ci sie ona przeszkodą i ciezarem.
Strzez sie przeto polegac zbytnio na pragnieniu powzietym bez Mojej rady,abys pozniej nie zalowal i nie czuł wstretu do tego,co ci sie zrazu podobalo i za czym sie uganiales,jak za najwiekszym dobrem.
Nie nalezy bowiem isc zaraz za kazda sklonnoscia,choc wydaje sie dobra,ani natychmiast odrzucac wszelkie uczucia sprawiajace ci przykrosc.
Trzeba czasem trzymac siebie na wodzy nawet w drobnych zamierzeniach i pragnieniach,aby przez nierozwazna pochopnosc nie wpasc w rozproszenie umyslu,nie gorszyc innych brakiem karnosci lub nie utracic nagle pokoju i nie upadac na duchu,gdy inni są ci przeciwni."(T.a Kempis)

Drogi Sylessio:)
Obojetnie,jaka podejmiesz decyzje na przyszlosc,powinienes pamietac o tym,ze
"Sludzy nieuzyteczni jestesmy;wykonalismy to,co powinnismy wykonac."(Łk.17,10)
Szczesc Boze:)

 Re: Jak mozna sluzyc Bogu nie bedac ksiedzem?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-07 18:07

Możesz zostać wolontariuszem z Międzynarodowego Wolontariatu Don Bosco (pracują na różnych kontynentach świata).

http://www.wolontariat.salezjanie.pl/
http://www.misje.salezjanie.pl/index.php?option=com_frontpage&Itemid=1

Wydają pismo "Misje Salezjańskie". Są tam zdjęcia z misji, m.in. młodych chłopców i dziewczyn - wolontariuszy, którzy po ukończonym kursie wyjechali na misje, np. na rok. Wspaniałe posługiwanie Bogu, ale także przygoda życia...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: