logo
Niedziela, 28 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Duuuza (---.lodz.dialog.net.pl)
Data:   2005-12-16 15:02

Chciałabym znaleźć księdza, z którym mogłabym szczerze porozmawiać. Mam wiele pytań i zaczęłam wątpić od pewnego czasu. Brakuje mi już sił. Nie wiem jak znaleźć człowieka który mogłby mnie wysłuchać poświęcić czas i doradzić. Chciałabym mieć takiego przyjaciela, tylko nie iwem jak go znaleźć...

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Joasia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 15:10

Mysle ze mozesz isc po prostu do swojej parafii albo do sąsiedniej i tam pewnie taka osobe znajdziesz...

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 17:18

A może wyjazd na rekolekcje? Np. do jezuitów. Polecem. www.jezuici.pl/dr
Tam można porozmawiać o wszystkim i jest się zrozumianym.

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: koorka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 17:19

tak sie zastanawiam nad ostatnimi slowami..
przyjazn to dlugotrwały proces....
mysle, ze przede wszytskim potrzeba Tobie kierownika duchowego...
szukajac przyjacie.. tak od zaraz, ad hoc Go nie znajdziesz... a mozesz sie tylko rozczarowac.....

porozmawiaj z ksiedzem, ktorego wybierzesz.. z obojetnie jakiej parafiii, moze nawet lepiej nie ze swojej, jestem prawie pewna, ze po kilku zdaniach bedziesz wiedziala, czy ten wlasnie czlowiek rozumie to, co chcesz przekazac, z czym masz problem...

pozdrawiam...
z PB

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Gosia (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 17:31

Sądze, że chodzi Ci o kierownika duchowego. Doradzam modlitwę, modlitwę, modlitwę. Powierz to Jezusowi, bo dobry spowiednik to ogromna łaska od Boga.

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Grzegorz Kramer - jezuita (80.50.74.---)
Data:   2005-12-16 18:40

Musi Pani sobie bardzo wyraźnie odpowiedzieć na pytanie czego tak naprawdę szukam?
Kierownika duchowego?
Spowiednika?
Przyjaciela?
Może psychologa?
Bez takiej jasności nikogo pani nie znajdzie, tylko ciągle będzie szukać i modlić się o kogoś takiego...
Konkretnie trzeba wiedzieć czego i w jakim celu się szuka. Nie ma co przeceniać księży:-), może wystarczy ktoś starszy i dojrzalszy.
Pozdrawiam

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Gość (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 19:24

Wiesz ja nie mam nikogo z kim mogłbym porozmawiac a znalezienie kapłana ktory po 1 bedzie mial dla ciebie czas po 2 zrozumie cię a po 3 nie bedzie cie olewał jest praktycznie niemozliwe......wiem bo sam szukałem i u siebie w parafii i w okolicach ale przeciez jest napisane "szukajcie a znajdziecie"

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: qrczak (---.dbn.pl)
Data:   2005-12-16 20:08


Spoko ja myślę że to wszystko trzeba rozgraniczyć tak jak napisał Grzegorz Kramer - jezuita a tak swoją drogą kobieto kogo szukasz bo ja już nie wiem najpierw piszesz że księdza z którym mogłabyś porozmawiać, potem że człowika który by Cię zrozumiał a potem przyjaciela.
Księdza jak zadzwonisz do parafii znajdziesz , najprawdopodobniej jak nie bedzie miał czasu od razu a ma do tego prawo to umówi się jakoś na rozmowę, ale nie koniecznie i raczej na pewno nie stanie się po tej rozmowie przyjacielem :D

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: szukamdrogi (---.net81.citysat.com.pl)
Data:   2005-12-16 20:15

"Gość" - napisał, że odszukanie kogoś takiego jest praktycznie niemożliwe....hmmm...zgadzam się, że trudne - ale nie niemożliwe.
I rację ma ks. Grzegorz, by sobie samemu odpowiedzieć: Kogo- i po-co? szukasz...Jeśli wie się czego się chce - łatwiej się znajdzie ;))

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Duuuza (---.lodz.dialog.net.pl)
Data:   2005-12-16 20:47

Może źle nazwałam tę osobę, chodziło mi o przewodnika duchowego... chociaż teraz zastanawiam się jaka jest rola przewodnika duchowego w czyimś życiu. Powiem bardziej opisowo, potrzebuję:
- księdza, albo obojętnie jaką osobę duchowną, ze względu na podłoże moich pytań i wątpliwości
- przyjaciela, ponieważ nie potrafię się otworzyć, jeśli komuś nie ufam i nie czuję się pewnie
Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi, Bóg zapłać

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Effi (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 22:52

To chyba trudne. I przewodnika, i przyjaciela.... Nie wiem, czy dobrze myślę, ale wydaje mi się, że rzadko jest to jedna i ta sama osoba. Relacja kierownictwa duchowego z reguły jest niesymetryczna - to tylko jedna strona pomaga drugiej, relacja przyjaźni - równa, symetryczna. Nie twierdzę, że przewodnik duchowy nie może (może?) być przyjacielem, nie wiem. Kapłan, nawet nie przyjaciel, wiele może pomóc. A do tego, żeby się otworzyć, nie potrzeba przyjaźni (rozumianej przeze mnie jako relacja symatryczna - jesteśmy dla siebie nawzajem w tej samej roli). Z kapłanem jest o tyle łatwiej, że zanim zaczniesz powierzać mu swoje trudne sprawy, możesz poznać jego postawę wobec ludzi przy okazji spowiedzi. Zobaczysz, jak reaguje, co mówi, czy jest to nie tylko osoba, której możesz zaufać, ale również, czy te rozmowy pomagają Ci się bardziej otworzyć na siebie samą i przede wszystkim na Boga.
pozdrawiam A

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Grzegorz Kramer - jezuita (80.50.74.---)
Data:   2005-12-16 23:45

Witaj DUuZA.
[Od kilku juz lat mam tę łaskę towarzyszenia ludziom (najbardziej to określenie mi odpowiada - towarzyszenie, nie kierowanie) w ich drodze duchowej i na podstawie tego doświadczenia odpisuję.]
Piszesz o wielu sprawach.
1. Odpowiedź na pytania. Często można wiele odpowiedzi znaleźć samemu, jest dziś na rynku sporo literatury - warto szukać.
2. Jeszce raz powtarzam, że to wcale nie musi być osoba duchowna, jest jakiś mit, że ksiądz zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Ważne by szukać mądrej osoby.
3. Przyjaciele raczej poszukaj wśród rówieśników. Zresztą przyjaźń to jest coś co powstaje ponad naszą świadomością i naszymi planami.
Tak więc raz jeszcze zachęcam do zadania sobie pytania o to czego tak naprawdę szukasz.
Odwagi.

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: M. (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-17 17:03

Korzystając z okzaji, że pojawił się taki temat to chciałbym zapytać, czy zna ktoś może dobrego duchownego ze świętokrzyskiego, który potrafi rozmawiać z młodymi ludźmi.Pozdrawiam i będę wdzięczny za wszelką pomoc.

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: kala (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-17 22:09

Szczęsc Boze,
Ja szukałam na własną rekę dobrego spowiednika, po tym jak "mojego" poprzedniego spowiednika przeniesiono na odległą parafię. prawie rok "tułałam" się od konfesjonału do konfejonału ale żaden z księży nie odpowiadał mi w 100%. Pozostała modlitwa i ...(o dziwo?) w tym tygodniu, dokładnie w środe, w ostatni dzień rekolekcji adwentowych "cos" kazało mi ustawić się w kolejce do konfesjonału (w którym siedział ks, z którym miałam okazję spotkać sie juz, na stopie prywatnej), z reguły nie chodzę w rekolekcje do spowiedzi bo denerwują mnie długie kolejki i pośpiech ksieży, by wszystkich wyspowiadac, ale w śr pokornie stanełam na końcu dłuugiej kolejki. Gdy przyszła moja kolej było już po mszy, i bałam sie ze ks po prostu opuści konfesjonał, jednak tak się nie stało. I musze przyznac ze była to najpiekniejsza spowiedź w moim życiu, i dłużej stałęgo spowiednika szukać nie muszę, z etak powiem - sam sie znalazł :D
Wszystko, co potrzebne, to modlitwa w tej intencji, jeśli Pan Bóg uzna ze taka osoba jest Ci potrzebna, to postawi ją na Twej drodze :) Bez Boga nic nie jesteśmy w stanie uczynic :)
z Panem Bogiem.
kala

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Naamman (---.sds.uw.edu.pl)
Data:   2005-12-18 09:34

Droga kaalu,
Czy ten ksiądz jest z warszawskiego duszpasterstwa akademickiego św. Anny? Pytam, bo też poszukuję. byłbym wdzięczny za odpowiedź.
pozdrawiam, z Bogiem.

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: kala (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 17:21

nie, jest on z jedej parafi na póBnocnym wschodzie Polski. ale w parafii w. Anny tez byli fajni ksi|a nie wiem czy jeszcze ta s, np ks. Franciszek:) z Panem Bogiem

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: As (---.poznan.cvx.ppp.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 19:17

Ks. napisał żeby nie przeceniać księży ale pewne sprawy można tylko im powierzać jeśli dotyczą np. trudności ze spowiedzią a ja takie mam. Osoba świecka choćby najbardziej mądra mi w tym nie pomoże - nie da rozgrzeszenia.
Też jestem w sytuacji poszukiwania stałego spowiednika. Dlaczego w Polsce jest to takie trudne?

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: C (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 23:27

Do As
Zacytuję swoją odpowiedź z innego tematu :)
O ile dobrze się zorientowałam, czytając Forum, to Jezuita Grzegorz jest mądrym i dobrym człowiekiem, ale święceń kapłańskich jeszcze nie przyjął.

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: Grzegorz Kramer - jezuita (80.50.74.---)
Data:   2005-12-19 00:09

Pyta Pani (As) dlaczego to takie trudne? Wiem, ale nie powiem publicznie:-)
Oczywiście tam gdzie potrzebny jest sakrament trzeba szukać prezbitera, ale nie zawsze jest konieczna spowiedź i prezbiter. Czasem poprostu wystarczy porozmawiać. Mówię tutaj o takich ludziach, którzy z prezbiterem wiążą jakąś nadzwyczajną moc, wręcz magię: pogadam z księdzem i problem z głowy. Na takich Forach trzeba przejaskrawiać. Właśnie dlatego trzeba namawiać do Realu, bo tylko tam można pogadać konkretnie.
Pozdrawiam.

 Re: Jak szukać ksiedza, żeby znaleźć?
Autor: koliberek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 17:16

A ja myslę, że akurat w Polsce znalezienie spowiednika nie jest aż takie trudne. Do łatwych nie należy, ale nie mamy póki co kryzysu ilosci powołań i nie jesteśmy tez krajem misyjnym, gdzie jeden kapłan posługuje tysiącom... Nie mamy więc na co narzekać. Pisałam już parę razy na ten temat, ale się powtórzę. Spowiednika szukałabym raczej w zakonach. Księża diecezjalni maja często zbyt dużo pracy w parafiach i za mało czasu... (nie jest to reguła oczywiście). Warto więc wybrać się do od czasu do czasu na Msze w jakimś innym miejscu niż nasza własna parafia. Ja sobie tak czesto podróżuję, raz tu raz tam... Poza tym można szukać domów rekolekcyjnych. W takich miejscach zwykle sa księża, którzy niemal "etatowo" zajmują się spowiadaniem czy towarzyszeniem ludziom. Nawet jeśli nie wybieramy się na rekolekcje to takie domy mają zwykle swoją stałą ekipę posługującą też poza czasem rekolekcji. Warto jednak czasem wybrac się na jakieś rekolekcje, pielgrzymki...itp. Mozna akurat trafić na kogoś kto będzie odpowiedni. Tylko oczy i uszy szeroko otwarte trzeba mieć i raczej wychodzić poza granicę swojej parafii. Mozna też szukac wspólnot, różnych duszpasterstw. Często opiekują się takimi grupami bardzo mądrzy i doświadczeni księża. Wydaje mi się że wystarczy po prostu trochę poobserwować, pojeździć po okolicy i nie nastawiać się, że znajdzie się od razu. Ja się modliłam o dobrego spowiednika jakies dwa lata i cały czas szukałam, rozglądałam się, pytałam znajomych (oczywiście nie przypadkowych). Dość czesto też spowiednik "sam sie znajduje":) Powodzenia wszystkim poszukującym życzę.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: