logo
Sobota, 27 kwietnia 2024
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy protestant może się spowiadać?
Autor: 25 latka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 18:50

Czy protestatnt może się spowiadac w kościele katolickim lub u pastora, ale odprawiając spoweidz uszną? Czy taka spowiedź jest ważna?
Czy może przyjmowac katolicką Komunię, wierząc "po katolicku", ze jest to rzeczywiście Ciało Pana, a nie tylko symbol?

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: A. (---.swn.vectranet.pl)
Data:   2005-12-16 19:40

Albo przyjmujesz jakąś wiarę z jej konsekwencjami i zasadami albo i nie. Komunia nie jest sakramentem w kościele protestanckim...a może zamiast zadawać tonę pytań sama poszukasz w sieci? jest mnóstwo stron na ten temat..

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: samotny_filozof (217.98.72.---)
Data:   2005-12-16 20:23

Spowiedź i Eucharystia to sakrament. Nie można korzystac z zakramentów katolickich, nie będąc katolikiem - to chyba jasne.

NIe mozna byc także w połowie katolikiem i w połowie protestanem. Idefntyfikować się z teologią "reformowaną" jednocześnie korzystając ze zbawczej roli i prawdzwiej wartości sakramentów w Kościele katolickim.

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-16 20:25

Pisałem o tym wielokrotnie.
Zwyczaj spowiedzi "wewnętrznej" lub "publicznej" w protestantyzmie jest relatywnie młody. Sam Luter praktykował spowiedź douszną i zalecał ją innym. Melachton, autor tzw. Konfesji Augsburskiej, traktował ją jako warunek konieczny przed przystąpieniem do sakramentu Eucharystii (w tym ujęciu spowiedź nie jest traktowana jako osobny sakrament ale jako element sakramentu Eucharystii). Wielki Dieter Bonhoeffer, pastor, ekumenista, męczennik za wiarę i świadek Chrystusa w dobie nazizmu też praktykował ją. Wielki Brat Roger (było nie było, pastor kalwiński) też spowiadał się dousznie. Osobiście widziałem ostatnio w Niemczech, konfesjonały w zborach luterańskich i protestantów spowiadających się tam. Czy mogą? Skoro nikt im tego nie zabrania i są ku temu możliwości, a oni czują taką potrzebę, to czemu nie?

Czy mogą się spowiadać u księdza katolickiego? Czy ksiądz pyta kogokolwiek klękającego w konfesjonale i wyznającego swoje grzechy w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego o to gdzie był chrzczony?

Nie wiem skąd Pani A czerpie swoją wiedzę ale protestanci jak najbardziej uznają Komunię świętą za sakrament. Właśnie Eucharystia i Chrzest mają u nich rangę sakramentów a małżeństwo tylko obrzędu. Można o tym przeczytać choćby właśnie w sieci, zaglądając na przykład na stronę samych zainteresowanych:
http://www.luteranie.pl/www/kim/sakramenty.htm, gdzie wykładają oni co i jak.

Co do tego, czy Eucharystia jest Ciałem Jezusa czy tylko Symbolem Ciała, to nie ma tu jednolitego stanowiska protestanckiego. Na tej linii przebiega główna linia podziału wewnątrzprotestanckiego. Wyraźna i bardzo stara, bo pojawiła się juz na początku Reformacji.
Luteranie (czyli naśladowcy Lutra), którzy skupiają się w Kościele ewangelicko-augsburgskim (właśnie od owej Konfesji Augsburgskiej) podzielają nasze, rzymskokatolickie stanowisko, że Eucharystia jest rzeczywistym Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa. Może nie ujmują oni tego tak jak my i prawosławni ale jednak to jest to samo stanowisko doktrynalne.
Kalwiniści (czyli naśladowcy Kalwina), którzy skupiają się w Kościele ewangelicko-reformowanym nie podzielają naszego rzymskokatolickiego stanowiska. Według nich Eucharystia nie jest rzeczywistym Ciałem i Krwią Jezusa Chrystusa a jedynie symbolizuje Ciało i Krew.

Nie mówię, żeby od razu wgłębiać się w studia teologii protestanckiej ale jakieś minimum znajomości poglądów naszych braci w Chrystusie (przejściowo odłączonych od nas) powinno nas obowiązywać. A przynajmniej nie powielajmy jakiś bredni, które nie wiadomo skąd się biorą. Zwłaszcza, że bez problemu można uzyskać bardzo rzetelną wiedzę na ten temat.

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-17 02:57

W roboczej wersji propozycji Synodu Biskupów, opublikowanej w Watykanie w październiku 2005 roku, w sprawie Komuni św. czytamy miedzy innymi:
" W wielokulturowych i zlaicyzowanych metropoliach należy zadbać o odpowiednie wytłumaczenie znaczenia przystępowania do Komunii świętej tak, by sakrament ten nie był udziałem osób przypadkowych. W liturgiach sprawowanych podczas spotkań międzynarodowych Synod proponuje stosowanie - zwłaszcza w modlitwach eucharystycznych - języka łacińskiego bądź chorału gregoriańskiego. Byłoby to znakiem jedności Kościoła. /.../
Kolejna propozycja dotyczy dopuszczenia do Komunii chrześcijan innych wyznań. Całkowicie wyklucza się ekumeniczną koncelebrację. Natomiast, pod pewnymi ściśle określonymi warunkami, dopuszczenie chrześcijan spoza Kościoła katolickiego do sakramentów Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych jest możliwe i nawet wskazane."
Pozdrawiam, szczęść Boże.

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-12-18 03:34

Streszczę tu swoją odpowiedź z innego tematu: "Jak ktoś wie co pisze, to wie co pisze". I zacytuję odpowiedź, którą poparłem: "Co ponadto jest, od złego pochodzi" Mt 5,37.

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-18 04:20

Stanowczo zgadzam sie z tym co napisał Michał i... podtrzymuje to, co wkleiłam za e-KAI z Synodu Biskupów z roku 2005 w sprawie sakramentów: Eucharystii, pokuty i pojednania, a także sakramentu: chorych...

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Cz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-18 10:22

Troszkę pasożytując na wypowiedzi Bogny :)
"pod pewnymi ściśle określonymi warunkami, dopuszczenie chrześcijan spoza Kościoła katolickiego do sakramentów Eucharystii, pokuty i namaszczenia chorych jest możliwe i nawet wskazane."
Wydrukuj sobie może tekst Bogny, idź z nim do kancelarii parafialnej (albo np. do księdza kanclerza w Kurii diecezjalnej) i poproś o uszczegółowienie, jakie to są warunki.

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2005-12-18 15:28

Sprostowanie skierowane do wiadomości Cz. i nie tylko:
To nie jest mój tekst, tylko jak podkreślałam, i to aż 2 razy wziełam z e-kai, który mozna znaleźć pod tym adresem: http://ekai.pl/serwis/?MID=10432
Dla proboszcza bardziej wiarygodna bedzie notatka własnie tam umieszczona, niż...

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Calina (---.tnt7.chi15.da.uu.net)
Data:   2005-12-18 18:43

Dzięki Bogna, za sprostowania. Ktoś może zostać wprowadzony w błąd, gdy nie pokaże się źródła i całości wypowiedzi. To jest jeszcze forma robocza i nie zatwierdzona oraz nie podano w tym tekście, jakie to mają być "ściśle określone warunki" dopuszczenia spoza Kościoła katolickiego do sakramentów. I powtórzę za Michałem: "Wszystko, co powie się nadto - pochodzi od złego" Mt 5,37. (Biblia Warszawsko-Praska)

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2005-12-18 21:48

Podaję źródło mojego cytatu: stary zgred
Podaję żródło odnośnika: Moderator

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Ryszard T. (156.17.38.---)
Data:   2005-12-19 13:44

Komunia zwana w protestantyzmie Wieczerzą Pańską jest uwazana za ustaowienie Boże, czyli inaczej za sakrament. jeśli zaś chodzi o przystępowanie protestanta do katolickiej komunii to jest to sprawa jego sumienia. jednak nalezy pamiętać, że istnieje całkiem odmienna interpretacja tego ustanowienia- sakramentu. Moim zdaniem albo się wierzy w wersję rzymskokatolicką albo w jedną z dwóch wersji protestanckich, w związku z tym, że wersje te wzajemnie się wykluczają raczej nie powinno się przystępować do komuni w innnej tradycji teologicznej.

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Calina (---.tnt7.chi15.da.uu.net)
Data:   2005-12-19 14:56

Teksty pana Verba Docent są w niektórych miejscach przesiąknięte fałszywym ekumenizmem i wprowadzają po raz kolejny w błąd. Zarzucanie A. braku wiedzy i kierowanie aby jej sobie przysporzyła na link protestancki powoduje jeszcze większe zamieszanie. Czy naszej wiedzy nie lepiej szukać u prawdziwyh źródeł? Słowa, że u protestantów "Właśnie Eucharystia i Chrzest mają rangę sakramentów" sugerują mylnie że u nich sakramenty są takie same, jak w Kościele katolickim. Dla niektórych może być to złą nauką..

 Re: Czy protestant może się spowiadać?
Autor: Calina (---.tnt7.chi15.da.uu.net)
Data:   2005-12-21 00:55

Jeśli już dowiedzieliśmy się, jak chcą wierzyć nasi bracia odłączeni, to może teraz zastanowić się czym naprawdę są sakramenty w Kościele założonym przez Boga, a nie przez człowieka.
Najkrócej - Sakrament można określić jako: widzialny znak niewidzialnej Łaski. Wszystkie siedem sakramentów zostało ustanowionych bezpośrednio przez Jezusa Chrystusa. I On jest w nich obecny, użyczając nam w sakramentach swych łask.
Największym darem Boga dla ludzi jest Sakrament Eucharystii, gdzie Jezus stał się sam Świętym Pokarmem naszych dusz. Św. Augustyn powiedział: "Bóg, który jest tak bogaty, niczego więcej nie może nam udzielić. On, który jest wszechmocny, nic większego nie może dla nas stworzyć. Bóg, który jest samą mądrością, nic lepszego już dla nas nie może wymyśleć".
Sobór Watykański II uczy że:" Eucharystia jest szczytem, do którego zmierza cała działalność Kościoła i jednocześnie źródłem, z którego wypływa cała jego moc" (Konstytucja o Liturgii Świętej, nr 10).

Czy teraz ktoś, kto szuka Boga, doświadcza Jego dobroci; - czyż nie będzie pragnął jeszcze większej Jego miłości? Czy nie będzie tęsknił za coraz pełniejszym zjednoczeniem ze Stwórcą?
I właśnie w Komuni św. Bóg po to pozostawił nam Siebie.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: