logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: Iza (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 17:46

komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: Marcin (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 17:55

Pokój Tobie.
Grzechy możesz powiedzieć komu chcesz, ale... jak napisał o. Augustyn Pelanowski o Twoich grzechach powienien wiedzieć tylko Jezus i spowiednik.
Marcin

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: Joasia (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 18:06

Własciwie to po co mówic komus o swoich słabosciach, upadkach? Przyjaciel nie zawwsze okazuje sie przyjacielem. Zycie nie jest słodkie i nawet ten który jest teraz blisko z Toba juz jutro moze okazac sie najdalej od Ciebie, Twoim wrogiem...

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 18:06

Tylko kapłan może udzielić Ci rozgrzeszenia, odpuścić Ci grzechy. Jego obowiązuje tajemnica spowiedzi.
Powierzając innym ludziom swoje grzechy ryzykujesz, że kiedyś w chwili np. nieuwagi lub w gniewie mogą zrobić Ci krzywdę mówiąc innym o Twoich słabościach (np. oj nie, ona nie powinna pełnić tej funkcji, ona kiedyś...).
O niektórych sprawach można porozmawiać z przyjacielem. Ale są ciężary, których lepiej nie nakładać na żadnego innego człowieka, oprócz spowiednika i Boga. Bóg uniesie wszystko, nie zachwieje się i zawsze nas kocha.
Serdecznie pozdrawiam.

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: o. Arnold OFM (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 20:06

Szczęść Boże,
Możesz trąbić swoje grzechy na najwyższej wieży, ale pytanie po co? I tak rozgrzeszyć Ciebie może tylko kapłan.
Serdecznie pozdrawiam

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: Beata (---.devs.futuro.pl)
Data:   2005-12-19 20:56

Każdemu, ale nikt inny oprócz kapłana Cię nie rozgrzeszy.

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-19 23:06

Myślę że jednak z rozwagą warto osobom zaufanym wyznać nasze grzechy aby pomogły nam z nimi walczyć, jak pisał o tym św. Jakub :

"Wyznawajcie zatem sobie nawzajem grzechy, módlcie się jeden za drugiego, byście odzyskali zdrowie. Wielką moc posiada wytrwała modlitwa sprawiedliwego."
/List św. Jakuba 5,16/

pozdrawiam
Marek

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: Cz (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2005-12-20 12:32

Mówiąc o swoich słabościach innym ludziom, człowiek naraża się na konsekwencje. Jakie? To zależy od ciężaru przestępstwa, od poglądów i doświadczenia życiowego słuchającego.
Konsekwencje mogą być różne - od pójścia do więzienia (coś zdefraudowałem, ukradłem, mogłem zrobić lepiej operację, itd.) do utraty dobrego imienie (ktoś nie wytrzyma psychicznie i powie innym). Jedyną osobą, której można powierzyć grzechy bezpiecznie, jest kapłan związany tajemnicą spowiedzi.
Może nawet nie wyobrażamy sobie, do czego zdolny jest człowiek, z jakiego zła podnosi się w spowiedzi. Grzechem jest to, że "spóźniam się na niedzielną Mszę Św.", grzechem jest również zabójstwo (wiem coś o tym, jestem ławnikiem), grzechami są upadki przeciwko czystości (różne), grzechem jest aborcja, itd.
Moje grzechy niszczą mnie samego, ale mogą również zgoszyć, osłabić drugiego lub nawet doprowadzić do upadku.
Osobą przygotowywaną psychicznie i moralnie, dysponującą władzą udzielenia przebaczenia w imieniu Boga, której można bezpiecznie powierzyć grzechy (moje słabe punkty, to co mnie kompromituje lub ośmiesza, co mnie dyskwalifiikuje, co mnie czyni w ludzkich oczach osobą niepoważną i niewiarygodną) jest kapłan związany tajemnicą spowiedzi.

Takie codzienne "wyznawanie sobie nawzajem grzechów" między zwykłymi ludźmi ma miejsce nieustannie, w drobnych, codziennych sprawach. Jednak wówczas nie odsłaniamy wszystkiego (i słusznie), natomiast podczas spowiedzi (dobrej spowiedzi) odsłaniamy wszystko, do końca.
"Jeżeli zaś sami siebie osądzimy, nie będziemy sądzeni." 1 Kor 11:31
I to jest cudowna furtka dla człowieka. Obietnica niesamowitej wagi.

 Re: Komu mogę powiedzieć moje grzechy oprócz kapłana?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-02-04 13:54

Jeśli chcesz możesz rozgłaszać. Rozgrzeszyć jednak może tylko Jezus poprzez "zasłonę" ciała każdego kapłana. Za bardzo bym się nie egzaltował. Jest tylko 7 grzechów głównych..cóż możesz nowego dołożyć. Nic co ludzkie nie jest mi obce...pamiętasz?
Natomiast grzechów tzw. lekkich "wprowadzających" do ciężkich jest ..cho, cho...i tutaj szatan i demony są bardzo wymyślne...bardziej inteligentniejsze istoty od człowieka - bez łaski Bożej -. Dlatego chwilami ludzie mogą być ciekawi nowych grzechów. Uważam jednak, wynika to z wniosku ,że szatan jest ograniczony - Bóg nie -, że limit na grzechy lekkie już się diabłu wyczerpał...chyba, że go niedoceniamy...wiem, że istnieje.....ale jednak nie doceniam..pa.
Ricardo

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: