logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: zimny (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-22 00:35

Obejrzałem dziś w kinie "Opowieści z Narnii" Naprawdę niezły film, ale co jest najważniejsze to że wiele wątków bardzo łatwo można sobie porównać z Nowym Testamentem. Sam Lew - Aslan symbolizuje to Chrystusa i jego śmierć w zamian za życie grzesznika - zdrajce.
Chciałbym Was zapytać o
1) geneze powstania tej ksiażki i
2) więcej symboli chrześcijańskich w tej książce.
pozdrawiam

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2006-01-22 10:52

Geneza:
1. Nawrócenie C.S. Lewisa
2. Przyjaźń z Tolkienem
3. Przyjaźń ze Średniowieczem
4. Poprawne stosunki z młodzieżą w rodzinie i okolicy
5. Druga Wojna Światowa.
Symbolika
Pełno.
A znasz ST i NT?
Taki drobny przykład: szafa z podwójnym dnem, latarnia itd., krok po kroku.

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Aga (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-22 13:38

polecam książkę Mark Eddy Smith pt. "Zew Aslana. Chrześcijańska droga do Narnii".
tam na pewno znajdziesz najlepsze opracowanie Twojego tamatu :)

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Marta Agnieszka (---.devs.futuro.pl)
Data:   2006-01-22 17:52

dołożylabym do punktów Michała "umowę z Tolkienem na napisanie powieści opartej na Biblii"

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Ewa (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-22 22:37

Warto jeszcze powiedzieć, ze Lewis napisał te opowieści (bo na "Opowieści z Narnii" składa się kilka opowiadań), bo sam uwielbiał mity, zwłaszcza celtyckie, a po drugie chciał w inny, bardziej dla dzieci zrozumiały sposób pokazać wartości chrześcijańskie.
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, że Tolkienowi nie podobały się "Opowieści z Narnii", drażniło go, że Lewis tak szybko je napisał (zwłaszcza, że sam tworzył świat do "Władcy pierścienia" wiele lat) i tak niedbale. Drażniła go zwłasza pierwsza opowieść, czyli ta właśnie co jest w kinach.
Polecam książkę, jest dużo lepsza od filmu, zwłaszcza, że wycięto w nim wiele pięknych scen. Najbardziej wzrusza mnie ostatnia opowieść i piękne zawołanie: "Dalej w zwysz i dalej w głąb" -nie zdradze znaczenia;)
Polecam też biografię Lewisa, np Humphreya Carpentera "Iklingowie C.S.Lewis, J.R.R.Tolkien, C.Williams i ich przyjaciele", właśnie ją czytam i jest bardzo ciekawie napisana.
Oraz polecam też książki Lewisa pisane dla dorosłych, np "Bóg na ławie oskrarżonych", "Diabelski toast", "Listy starego diabła do młodego", "Z milczącej planety", "Perelandra" i jeszcze inne. Naprawde warte przeczytania, dla pogłębienia wiary, przemyśleń. Osobiście bardzo lubie tę pierwszą, do której często powracam i zawsze coś nowego odkrywam. Myśli niby proste a tak zaskakujące. To niesamowity pisarz chrześcijański.

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Katka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-22 23:01

Witam,
to, co piszecie to też jest prawda. Ale tak na prawdę, to on tę książkę napisał dla dziewczynki, córki kogoś ze swojej rodziny (siostrzenicy albo bratanicy). Ta mała dziewczynka miała sen, właśnie o wydarzeniach rozgrywających się w pierwszym opowiadaniu. Był to tylko zarys, który Lewis ubrał i rozbudował. Potem opowiedział jej tę historię, a ona tak bardzo prosiła o dalszy ciąg, że dopisał jeszcze sześć opowiadań. Oczywiście trwało to kilkanaście lat i z małej dziewczynki wyrosła panna gotowa do zamścia, ale Lewis napisał opowiadania.
Jeśli chcecie znać moją opinię to nigdy dotychczas nie spotkałam się z chrześcijańskim ujęciem "Kronik Narnii". I pierwszy raz słyszę o tej książce "Zew Aslana. Chrześcijańska droga do Narnii" ale kto wie? Może nawet u Tolkiena doszukali się porównań biblijnych?
Swoją drogą nie bardzo lubię takie szukanie na siłę i nie do pary. Opowiadania Lewis zaczął pisać z myślą o dzieciach, ale wydał już jako opowieści dla starszych dzieci. Pod piękną bajkową otoczką kryją się sprawy świata dorosłych i faktycznie można się doszukać podobieństw z Biblią. Chociaż ja bym z tym nie przesadzała. Jak mówiłam, opowiadania powstały z całkowicie odmiennego powodu.
Bez urazy dla tych, co odpowiadali Ci w postach powyżej.
Z Panem Bogiem

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2006-01-22 23:06

Hm, Katko, hm. Czy muszę się zgodzić z tym co piszesz, czy mogę być odmiennego zdania?

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2006-01-22 23:10

Te jeszcze inne, to np. mój ulubiony "Odwrócony obraz", ale "Perelandla" też jest dobra.

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Katka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-22 23:22

Ależ oczywiście, że nie musisz Michał. Każdy ma prawo do własnego zdania i własnej opinii. Ale nie podpuszczaj mnie, bo to jest temat - woda dla mnie. Dyskusje o znaczeniu, ukrytych dnach, porównaniach i literaturze. Dla mnie każdy kto mówi o tych rzeczach a nigdy nie rozmawiał o dziełach z ich twórcami po prostu zmyśla. Więc mojego zdania raczej nie zmienisz mimo iż dopuszczam wyjątki. Ale bardzo zachęcam do poszukiwań, do sięgania do jak nawiększej liczby opracowań żeby wyrobić sobie własne zdanie i własną opinię.
Wszystkiego dobrego

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: wikel (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-23 01:01

Pierwszy raz słyszę odziewczynce i jej śnie. Czytałam "zaskoczony Radością"- autobiograficznie wyznanie wiary i "Listy do nieznajomej" Lewisa, ale nic tam nie ma o żadnej dziewczynce i rodzinie(chyba jakas bardzo dalsza, bo jedyny brat -kawaler) czy moge prosic o źródlo tej wiadomości?
ChrzeScijańskie odniesienia jakby się narzucają same- niec nie wiedziłam o autorze i książce, gdy pierwszy raz czytałam Narnie w latach 80-tych inieodparcie mi sięto narzuciło.
Wiem tylko, że "Siostrzeniec Czarodzieja" -jeden z tomów "Opowiesci.." inspirowany był przezyciem Lewisa z dziecinstwa-stracił matkę w wieku 9 lat...

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2006-01-23 01:02

Cóż miałem kiedyś lekkiego bzika na punkcie Lewisa (kto nie miał?), a siostra mojej żony pisała nawet lata temu pracę magisterską z niego (po angielsku i niekoniecznie z tego, co zostało w Polsce wydane). Katka, jeśli dobrze rozumiem, sugerujesz, że Lewis to taki angielski Andersen, tyle, że zdeklarowany ateista, który przypadkowymi bajeczkami, chciał odciągnąć dzieci od chrześcijaństwa? Cóż masz prawo do każdej opinii, pod warunkiem, że nie będzie ona powszechnie obowiązującą wykładnią.
P.S.
Swoją drogą jestem pewien, że Lewis serdecznie by się zdziwił, tym, co o nim wypisujesz. Oczywiście, masz rację, co do pretekstu, który był powodem napisania opowieści narnijskich. Równie dobrze można by jednak twierdzić, że głównym powodem napisania Dziejów Apostolskich, był ból zęba św. Pawła.

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Ola i Tomek (---.c160.msk.pl)
Data:   2006-01-23 11:41

Zgadzamy się z Michałem, choć - jeszcze - nie mamy przeczytanej
całej bibliografii: na razie tylko "OzN" i "4 miłości". Chcemy przeczytać
trylogię, korespondencję tych diabełków i sporo esejów.

Natomiast o ile Lewis w innym miejscu przestrzega przed "wzięciem
symbolu za to, co symbolizuje" - o tyle mówienie, że Aslan "symbolizuje
Chrystusa" jest zawężeniem. O symbolach można mówić właśnie
w Tolkienie (to prawda - on też należy do naszego "tajnego kodu").
Aragorn - Król, Frodo - Męczennik i Gandalf - Prorok, a może Anioł
(o tym nie ma w "WP"). Natomiast Aslan jest raczej Ikoną... To trudne
do wyjaśnienia z punktu widzenia czysto ludzkich pojęć, ale nie
trzeba tutaj przykładać za dużej lupy.

Chodzi o to, że Lewis chciał, żeby w jego powieści występował Bóg.
To trudne, bo zwykle pisarz "kreuje" rzeczywistość, co muisałoby
ograniczać takiego "boga" do rozmiaru rozumu pisarza. Przy pewnej
dozie pokory, można jednak spróbować namalować ikonę, która nie
rości sobie prawa do bycia Bogiem, ale jest małą dziurką od klucza,
przez którą możemy na Niego spojrzeć i czegoś się o Nim dowiedzieć.

Taki zabieg udał się nawet Chestertonowi ("Człowiek, który był Czwartkiem"),
gdzie Bóg ukrywa się w postaci mafioza - Niedzieli, a jednocześnie
tajemniczego szefa Scotland Yardu, który wysyła sześciu wyjątkowych
agentów aby go ścigali, a jednocześnie aby stali się Jego współpracownikami.
Tamten obraz jest też niesamowity - wszechmoc jest pokazana na
przykładzie śniadania - pozostali członkowie mafii patrzą podejrzliwie na
siebie (żaden z nich nie wie, że pozostali są po ich stronie) i nie
mogą przełknąć ani kęsa. Niedziela je spokojnie i bardzo dużo, zachęca
do jedzenia. Ale pozostałe "Dni Tygodnia" tym bardziej nie potrafią.

Dlatego nasze zdanie nt. "symboliki" zawsze dostosowujemy do odbiorcy.
Jeżeli ktoś się powoli przesiada z "Harrego Pottera" - wówczas nie
straszymy go od razu chrześcijańskim obliczem Narnii. Ale jeżeli mamy
do czynienia z zaniepokojoną mamą, która pyta, czy książka nie
zaszkodzi wierze jej dzieci - możemy pokazać więcej.

Tak czy siak - zawsze możemy mieć nadzieję, że ktoś, kto zachwyci się
taką czy inną ikoną, zapragnie również odnaleźć Oryginał - Jezusa,
o którym ktoś powiedział, że jest Ikoną Boga Ojca. Ale to jasne jak
Słońce, że nawet najlepsza książka nie może tego zagwarantować.
Nie gwarantuje tego Pismo Święte (ile jest sekt "biblijnych"), a co
dopiero książka ręką ludzką napisana.

A jakie są jeszcze "nawiązania" w cyklu "OzN"? No - na przykład "znaki"
w "Srebrnym krześle": trzeba je powtarzać rano i wieczorem. Są to
słowa Aslana. W odpowiednim momencie trzeba je zastosować
praktycznie. To chyba prosta zagadka - nie podajemy rozwiazania.

z Panem Bogiem

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Michał (---.Zabrze.Net.pl)
Data:   2006-01-23 14:18

Żeby przeciąć wątpliwości:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Opowie%C5%9Bci_z_Narnii
http://pl.wikipedia.org/wiki/Clive_Staples_Lewis
http://www.narnia.pl/
http://www.kosciol.pl/article.php/20040703001653271
http://www.chfpn.pl/index/?id=215a71a12769b056c3c32e7299f1c5ed
http://free.of.pl/n/narnia/biografia.htm
http://wladca-pierscieni.stopklatka.pl/wiadomosci.asp?wi=28997&page=1
http://www.narnia.pl/ciekawostki.html

Co do symboli - się nie podejmuję. Przeczytaj ST i NT i siedmioksiąg Lewisa, to będziesz wiedział, a i tak zawsze znajdziesz coś, co cię zaskoczy.
Geneza, (bo cała ta idiotyczna dyskusja jest nie na temat)
Pierwszą część Opowieści Lewis napisał dla Łucji Barfield, chrześnicy Lewisa i córki jednego z Inklingów w 1949 r., ostatnia, w 1956 była dedykowana jego dwóm pasierbom. Cała historia oparta jest na faktach autobiograficznych i toczy się równolegle w Narni, przez 2550 lat i na Ziemi w latach 1900 -1949. Resztę znajdziesz w odnośnikach.
Opowieści z Narnii nie chrześcijańskie?!
No tak, to zupełnie jak w tym pytaniu małego muzułmanina: Mamo, to chrześcijanie też obchodzą Boże Narodzenie?

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Ally (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-01-25 12:29

Jedno jest pewne: te książki są piękne, nadają się dla osób właściwie w każdym wieku... i są bardzo wartościowe
pozdrawiam

 Re: Jaka jest geneza 'Opowieści z Narnii'?
Autor: Andziolina (---.bsb.vectranet.pl)
Data:   2006-12-10 17:51

tyle tu wypowiedzi a ja sama szukałam genezy i na tej stronie nie znalazłam.... do tej pory:) Prawda jest taka, że Lewis uwielbiał Łucję, a ta prosiła o wymyślone przez niego bajki. Szczególnie lubiła opowieści o Piotrze, Zuzannie, Edmundzie i Łucji. Fascynowała ją kraina Narnii i zawsze gdy przychodził jej wujek, Łucja błagała o nową "Opowieść z Narnii". W końcu jedną z opowiadań usłyszał ojciec Łucji i namówił Lewisa do wydania tomów pt. "Opowieści z Narni".

 "Perelandra", "Ta ohydna siła"
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-03-05 14:43

Czy znacie może tytuły opracowań "Perelandry" lub "Tej ohydnej siły" (lub ogólnie "Trylogii międzyplanetarnej") C.S. Lewisa?
Przygotowuję prezentację maturalną na temat motywów chrześcijańsjich w literaturze fantastycznej i bardzo potrzebuję takich opracowań.

 Re :Jaka jest Geneza 'Opowieści z Narnii
Autor: Andrzej (---.30.27.166.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2020-12-28 19:25

Narnia ma dużo symboli chrześcijańskich, a geneza jest taka:
1. Nawrócenie C.S. Lewisa
2. Przyjaźń z Tolkienem
3. Przyjaźń ze Średniowieczem
4. Poprawne stosunki z młodzieżą w rodzinie i okolicy
5. Druga Wojna Światowa.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: