logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy podczas Mszy Św Najswiętszy Sakrament jest zawsze w tabernakulum?
Autor: Alicja (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-03 11:37

Czy podczas Mszy główna Hostia (ta przeznaczona do publicznych adoracji) musi być zawsze w tabernakulum?
Przechodziłam niedawno koło pewnego kościoła i tam jest całodobowa adoracja w bocznym ołtarzyku. Co więc z czasem Mszy Świetej? Czy Najświętszy Sakrament jest wtedy chowany do tabernakulum?
Ps. Chciałam zapytać księdza, ale go juz głowa boli od tych ludzkich pytań.

 Re: Czy podczas Mszy Św Najswiętszy Sakrament jest zawsze w tabernakulum?
Autor: Janina (---.stella.net.pl)
Data:   2006-03-03 13:52

Szczesc Boze!
U mnie w miasteczku w Bazylice tez jest wystawiony Najswietszy Sakrament w bocznym oltarzyku i w czasie Mszy Swietej nie jest chowany do tabernakulum.
Jest adorowany od godz 9 rano do godz.18 i przed Msza Sw.o godz 18,30 przenosi sie Najswietszy Sakrament do tabernakulum.Tak ze nikomu to nie przeszkadza ze jest wystawiony w czasie Eucharystii.Zauwazylam tez ze bardzo duzo ludzi idzie wlasnie po przyjeciu Komunii Swietej przed Najswietszy Sakrament.

 Re: Czy podczas Mszy Św Najswiętszy Sakrament jest zawsze w tabernakulum?
Autor: coyacamaquen (---.ceti.pl)
Data:   2006-03-03 14:18

z tego, co wiem, mozliwa jest Adoracja Najświętszego Sakramentu w bocznej kaplicy podczas Mszy Świętej, która jest celebrowana przy głównym ołtarzu (tak jest np u jezuitów w Krakowie), lub na odwrót (Msza w kaplicy, a Adoracja w kościele). Nie ma jednak mozliwości celebrowania Eucharystii w miejscu, gdzie odbywa sie Adoracja. Jeśli się mylę, to moderator na pewno poprawi:)

 Re: Czy podczas Mszy Św Najswiętszy Sakrament jest zawsze w tabernakulum?
Autor: tis (---.c31.msk.pl)
Data:   2006-03-03 14:39

Przed soborową reformą liturgii były msze św. zwyczajne i uroczyste, tzw. "z wystawieniem Najświętszego Sakramentu. W parafii,w której zostałem ochrzczony, przyjąłem uroczyście Pierwszą Komunię Świętą, zostałem bierzmowany, Monstrancję z Hostią stawiało się pod specjalną kopułą nad tabernakulum. Zaś na czas Kazania miejsce to zasłaniano specjalnym ekranem ze stojakiem. Obecnie chyba nie praktykuję się takich mszy świętych. Dobrze byłoby aby się autorytatywnie na ten temat wypowiedział liturgista.
Gdybym mógł zamieścić zdjęcie mógłbym szerzej rzecz opisać. A moż dałoby się Krótki tekst ilustrowany fotografiami na KATOLIKU zamieścić?

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: