logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy w niedziele obowiązuje post?
Autor: Pytam (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-05 18:49

Słyszałam właśnie ze w niedziele nie obowiazuje post? ale nie wiem czy to prawda bo głosno się o tym nie mówi? No np jak ma jakies postanowienie odnosnie postu czy w niedziele jestem zwolniona od tego postanowienia?

 Re: Czy w niedziele obowiązuje post?
Autor: Ktośka (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-06 13:52

Wiele razy słyszałam ze post nie obowiązuje w niedziele. Wiec jak to jest
jak ma sie jakies postanowienie to w niedziele można być od niego
zwolnionym????? Tak słyszałam ale głosno sie o tym nie mówi więc nie wiem
pozdrawiam

 Re: Czy w niedziele obowiązuje post?
Autor: Dziadek_Muminka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-06 14:18

Tak sobie mysle,ze to pytanie nie jest w całosci.Bowiem,bodajze wczoraj,osoba o takim samym nicku pytała na czacie,czy ciastka to tez słodycze;)
Wyobrazmy sobie zatem,droga pytajaca,ze postanowiłem sobie,ze w czasie Postu
nie bede używał napojów z procentami.No i nadchodzi niedziela i co mam teraz zrobic?A na dodatek wczoraj była Niedziela Trzezwosci,więc jak powinienem postąpic?
Czy Miłosc Boga nie jest warta jakiegos mojego uczynku z miłosci?
Mysle wiec,ze zamiast tracic czas i energie na kombinowanie,jak moge to czy tamto postanowienie ominąc,poswiecic ten czas na modlitwe do Ducha Swietego,aby udzielił swych Darów,szczególnie mądrosci.Pozdrawiam:)

 Re: Czy w niedziele obowiązuje post?
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-06 14:26

Tak. Post nigdy w Kościele Katolickim nie obowiązuje w niedzielę. Niedziela ma rangę uroczystego świeta , a także inne dni w roku liturgicznym, które obok rangi uroczystości mają rangę świeta. Uroczystości i świeta znoszą post.
W pierwszych wiekach Kościoła, ten kto posćił w takie dni był wyłączany z Kościoła lub nakładano na niego pewne "kary" kościelne. Proszę poczytać Ojców Kościoła.
Mamy 40 dni Wielkiego Postu. Mamy 52 piątki w ciągu roku jeszcze...większego w wymiarze czasowym postu. Powinno wystarczyć. Ach, chrześcijanie zawsze posćili jeszcze w środy , wielu dzisiaj ten post praktykuje. Ten post ma znaczenie przygotowania duchowego do czwartkowej eucharystii upamiętniającej ustanowienie tego sakramentu. Pozdrawiam.
Ricardo

 Re: Czy w niedziele obowiązuje post?
Autor: Katarzyna (---.wroclaw.mm.pl)
Data:   2006-03-06 16:43

Tak, każda uroczystość znosi post. (Np. kiedy Boże Narodzenie wypada w piątek, to nie obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów miesnych.) Niedziela jest uroczystością. (Łatwo sobie można policzyć, że gdyby niedziele zaliczać do Wielkiego Postu, to trwałby on dłużej niż 40 dni.) Czy postanowienia postne obowiązują w niedzielę? A, to już zależy, jak sobie postanowiłaś. Postanowienie treści "w Wielkim Poście będę jadł słodycze tylko w niedziele" to też postanowienie, nieprawdaż?
Jeśli masz przez cały Wielki Post chodzić zła i marzyć o tym, czego sobie odmówiłaś, to już lepiej pozwolić sobie na to w ograniczonym zakresie; na przykład właśnie tylko w niedzielę, albo jakoś inaczej, zależy od konkretnego przypadku. Sama musisz wiedzieć, na co Cię stać.

 Re: Czy w niedziele obowiązuje post?
Autor: muniek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-06 19:58

Niedziele Wielkiego Postu są niejako wyłączone z postu w tym sensie, że każda niedziela jako dzień w którym Bóg "Zmartwychwstał i zesłał na apostołów Ducha Świętego" jest dniem świątecznym, radosnym. Zresztą Przygotowanie Paschalne trwa 40 dni, a od Popielca do Wielkiego Czwartku jest 46 dni (i tu kryje się kwestia 6 wielkopostnych niedziel)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: