logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Forum skrupulatów.
Autor: iarro (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-06 21:13

Mam takie pytanie:panicznie boje się grzecchu,mam problemy ze spowiedzią itd.Jednym słowem jestem skrupulatem(tak przynajmniej to wygląda).Mam prosbę-pytanie:czy wie ktos może cos o forum dla ludzi dreczonych przez skrupuły?Poszukuję kontaktu z ludzmi o podobnych trudnosciach.Z góry dziekuję.Pozdrawiam.Jarek

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Michał (---.zabrze.net.pl)
Data:   2006-03-07 00:52

Najprostszym sposobem na Twoją dolegliwość jest stały spowiednik. Internet to kiepski pomysł.

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Verba Docent (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-07 09:12

Czytając podobne teksty mam nieodparte wrażenie, że stary Freud w swojej krytyce religii jakąś cząstkę prawdy przedstawił.

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: B. (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-07 11:15

Świadomość religijna człowieka a religia to bywają dwie zupełnie różne rzeczywistości... Chrześcijaństwo jest oparte na Jezusie, Bogu, a Bóg jest doskonały (miłość, mądrość, i wszelkie inne przymioty), i Jego nauka jest doskonała.
Człowiek jest stworzony na obraz i podobieństwo Boże - jest więc wielki, ale... niedoskonały. Na tej ziemi szukamy Boga i doskonalimy się... Błądzimy, ale mamy drogę powrotu... Upadamy, ale mamy możliwość podnoszenia się w konfesjonale... Doskonały jest tylko Bóg. Nawet Papież klęka do spowiedzi, bo też jest człowiekiem. Skrupuły to jakby brak wiary, że Bóg przebaczył naprawdę. Tymczasem - On przebaczył, jeżeli przy spowiedzi zostało zachowane jej 5 warunków. Przebaczył, naprawdę i do końca... Tak jak łotrowi na krzyżu, tak jak synowi marnotrawnemu...
Czy byłeś na www.spowiedz.pl
?
Pozdrowienia :)

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Jakub (---.man.rsk.pl)
Data:   2006-03-07 17:27

Dla tych - którzy mają problem ze skrupulanctwem:


http://www.mateusz.pl/ksiazki/js-pn/js-pn_32.htm

http://mateusz.pl/czytelnia/wg-karmel.htm

http://www.karmel.pl/czytelnia/mniejsze/listy2.html

List nr 20


http://www.jezuici.pl/loyola/articles.php?id=114

pozdrawiam

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: m (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-07 17:34

mam ten sam problem.wole wcale nie chodzic do spowiedzi niz po odejsciu od konfesjonalu od razu czuc lek ze nie wszystko powiedzialam albo spowiednik pewnie zle mnie zrozumial.ktos kto tego nie doswiadczyl nie zrozumie,u mnie trwa to juz lata.rozumiem Cie i wspolczuje.

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-07 19:48

Zgadzam się z Michałem, że najlepszym lekarstwem na skrupuły jest stały spowiednik, któremu trzeba całkowicie zaufać.
ks. Marian

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Me (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-07 20:46

Do m
Droga m, ten lęk jest nieuzasadniony i wynika z... braku wiedzy na temat sakramentu pojednania...
My NIGDY nie będziemy godni ani doskonali. Wystarczy, że powiemy szczerze grzechy, jakie w rachunku sumienia z najlepszą wolą i w pełnej szczerości sobie uświadomiliśmy. Po wypowiedzeniu grzechów mówimy "już więcej grzechów nie pamiętam, za wszystkie grzechy żałuję serdecznie" - i to wystarcza...
Są też przecież ludzie obłożnie chorzy, którzy już nie są w stanie powiedzieć ani jednego słowa. Wystarczy skinienie powiekami, jeżeli są w stanie, żeby kapłan udzielił im sakramentu chorych (namaszczenia chorych), które gładzi grzecy - bez spowiedzi... Jednak na to bym nie liczyła... Bo nie znamy dnia ani godziny... Kto ma siły, może sam wykonać ten akt woli - zrobić rachunek sumienia i wyznać z pokorą grzechy w konfesjonale.
Zacęcam do odwiedzin strony www.spowiedz.pl
Jest tam wiele o skrupułach.
O spowiedzi jest też na stronie
http://www.rodzinapolska.pl/dok.php?art=religia/archiwum/2004/421_1.htm
Życzę radości i poczucia ulgi po spowiedzi :)
Przecież Jezus powiedział "bierzcie i jedzcie, to jest Ciało moje..." Wiedział, że jesteśmy Go niegodni, a mimo to tak nas wywyższył, dopuścił do Komunii (zjednoczenia) z Samym Sobą...
Jeżeli Bóg widzi dobrą wolę człowieka, to "nie łamie trzciny nadłamanej i nie gasi knotka tlejącego".
Pan Jezus przyszedł po to, żeby świat (Ciebie, mnie i innych) zbawić :) por.J 12,47

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Grzegorz Kramer - jezuita (80.50.74.---)
Data:   2006-03-07 23:25

Witam,
po co Ci FORUM, żeby jeszcze bardziej brnąć?
Potrzeba tu dobrego terapeuty i stałego spowiednika.

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Dorota (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-08 17:19

Wyobraź sobie, że spowiadasz się przed Chrystusem. Proś o tę łaskę, a wcześniej przygotowując sie do tej spowiedzi wymawiaj grzechy tak jakby Jezus był przed Tobą.
Nie zniechęcaj się. Pozostań w miłości Pana. Pozdrawiam Dorota

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: Sławek (217.153.221.---)
Data:   2006-03-08 20:15

Być może łatwiej bedzie jeśli sobie uswiadomisz, że na spowiedzi masz obowiązek wyznać tylko grzechy ciężkie. Więc jeśli jakiegoś lekkiego zapomnisz to nie problem ;)

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: C (---.internetdsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-08 22:14

Czy można "zresetować" sumienie? To jest artykuł ze strony głównej katolika.pl (pierwsza polowa marca 2006)
www.katolik.pl/index1.php?st=artykuly&id=1155
Zachęcam do przeczytania. Mnie w pewnej chwili łzy stanęły w oczach...

 Re: Forum skrupulatów.
Autor: ania (---.zgora.dialog.net.pl)
Data:   2006-03-09 17:39

Mnie swego czasu bardzo pomogły słowa przeczytane w Biblii
'Choćby wasze grzechy były jak szkarłat, jak śnieg wybieleją; choćby czerwone jak purpura, staną się jak wełna' Iz 1,18
i
'Jeśli nasze serce oskarża nas, to Bóg jest większy od naszego serca i zna wszystko' 1 J 3,20
Wydaje mi się,że takie skrupuły mogą być objawem braku ufności w moc Bożego Miłosierdzia, bo czym jest bezmiar nędzy człowieka wobec bezmiaru Bożego Miłosierdzia! Ale z drugiej strony taka wrażliwość i wyostrzona świadomość własnej nędzy jest w pewnym sensie niezbędna do duchowego rozwoju człowieka,może być albo nawet musi być pewnym etapem oczyszczenia,"nocy ciemnej"... To bardzo indywidualna kwestia i rzeczywiście stały spowiednik będzie mógł tutaj wiele pomóc...

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: