logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Adoracja Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek.
Autor: Iza (---.ltd.pl)
Data:   2006-03-07 12:12

Szczęść Boze!
Jestem zelatorką Koła Żywego Rózańca. Na ostatnim naszym spotkaniu zwiazanym z wymianą tajemnic różańcowych padła propozycja wspólnej / całego kółka/ adoracji Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek w południe. Nadmienię, że takie wspólnotowe adoracje prowadziliśmy w nocy z Wielkiej soboty na niedzielę, już po mszy Paschalnej.Mam pytanie: czy w Wielki Piątek można prowadzić wspólnotowe czuwanie, jakie śpiewać pieśni, jakie odmawiac modlitwy?
Ja uważam,że Wielki Piątek jak i Wielka Sobota przeznaczony/a jest na cichą modlitwę,rozważanie i czuwanie.Bedę niezmiernie wdzięczna za odpowiedź na nurtująca nie kwestie.
Bóg zapłac.Pozdrawiam Iza

 Re: Adoracja Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek.
Autor: Marian (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-07 15:09

Najprostsza odpowiedź: Radzę to wszystko ustalić z miejscowym Księdzem Proboszczem. Tylko On może odpowiedzieć na te nurtujące Cię pytania.
ks. Marian

 Re: Adoracja Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek.
Autor: maka (---.wroclaw.dialog.net.pl)
Data:   2006-03-08 00:49

Uważam podobnie jak Ty - zwłaszcza, że ogromnie brak w polskich kościołach ciszy.( a przecież jest na nią miejsce nawet na Mszy św.) My zaś boimy się jej i uciekamy w nieustanny śpiew i gadulstwo. Jak trudno znaleźć wystawienie Najświętszego Sakramentu i równocześnie ciszę... Może więc chociaż podczas adoracji w te dni zechcemy w ciszy posłuchać Jego?
Z Bogiem.

 Re: Adoracja Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek.
Autor: Jurek (---.perm.iinet.net.au)
Data:   2006-03-08 09:49

Droga Izo,
Jak zapewne wiesz, Wielki Piatek to jedyny w roku liturgicznym dzien, gdy nie odprawia sie Mszy Sw.
Dawniej od smierci P. Jezusa, tabernakulum bylo puste i otwarte az do do konca wieczornej wigilijnej Mszy Swietej. W Melbourne tak juz nie jest.
Jurek

 Re: Adoracja Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek.
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-09 10:08

Pomimo wszystkich czcigodny opinii, proszę zauważyć, że Kościół żyje w czasie paschalnym , Pełni Wieków, eschatologicznym - oczekując na parujzę, powtórne przyjście Jezusa Już Zmartwychwstałego. Zmartwychwsałego, który w kolejny Wielki Piatek, nie umiera 2006 raz. Sens, treść duchowość Wielkiego Piątku, choć "podobna" to tego pierwszego Wielkiego Piątku jest "inna".
Czy pytać ks. proboszcza, zalecam, choć zdarzało mi się spotkać brak kompetencji w tym temacie... właśnie u proboszcza. Nic tutaj nie zależy od widzimisie świeckich i księży. Zapewne jest wiele słusznych rad , co do maksymalnego wyciszenia. Kontemplacja na poziomie wyższym bardzo wskazana. Ze spiewaniem pieśni nie ma żadnych problemów. Bogactwo do wyboru ogromne.
A Twoje sława " Ja uważam". Mamy do nich prawo ale żeby nie "przeginać", dobrze ? Pozdrawiam.
Ricardo

 Re: Adoracja Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek.
Autor: muniek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-09 15:07

Wbrew pozorom i wypowiedziom poprzedników to nie jest taka oczywista sprawa. Adorację w piątkowe południe można przeprowadzić (moim zdaniem) ale z pewnymi ograniczeniami wynikającymi z zapisu kometarza rytuału Triduum Paschalnego. W komentarzu tym jest napisane że odnośnie adoracji w "ciemnicy" po Mszy Wieczerzy Pańskiej: "Należy zachęcić wiernych, aby przez pewien czas, zależnie od warunków
miejscowych, adorowali Najświętszy Sakrament w kaplicy przechowania. Adoracja
po północy nie może mieć jednak uroczystego charakteru."

Rozumiem zatem że wasza adoracja:
- odbywać się będzie w kaplicy przygotowanej jako "ciemnica"
- odbywać się będzie bez wystawienia Najświętszego Sakramentu (chyba że w ciemnicy jest już wystawiony jako taki- np. w moim kościele Najświętszy Sakrament w ciemnicy złozony jest do małego granitowego tabernakulum i nie jest widoczny)
- bez liturgicznego udziału księdza i bez błogosławieństwa Sakramentem
- bez "uroczystego charakteru" co pozostawia pewną swobodę interpretacyjną (ja osobiście rozumiem to jako adorację w ciszy, bez śpiewów)

 Re: Adoracja Najświetszego Sakramentu w Wielki Piątek.
Autor: Ricardo (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-09 18:56

Dla mnie , chrześcijanina z KK XXI wieku każda adoracja - BOGA JEZUSA CHRYSTUSA ma charakter uroczysty. Przecież jak raz się zauroczyłem Jezusem, brakiem taktu byłoby, spuszczanie z tonu. Kto może rozumieć niech zrozumie.
Czy ksiądz pobłogosławi przez uniesienie monstarncji czy nie, błogosławieństwa TRWA. Wystarczy patrzeć lub kontemplować przechodząc nawet obok kościoła, gdzie Jezus jest obecny w tabernakulum - błogosławieństwo TRWA. Szacunek do zasad i przepisów liturgicznych, ale śp. Ks. Twardowski, z Mądrości Bożej 'przepisał': "Bożę chroń wiary prostych ludzi". Choć ciągle reflektuje się czy mam wiarę prostą czy zakrzywioną. Zwężenia na autostradzie Wielkiego Postu zapewne dużo mi pomogą. Pozdrawiam.
Ricardo

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: