logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Jakie życzenia zlozyc z okazji akolitatu?
Autor: Krzysztof (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-07 23:00

Proszę o pomoc! Mój kuzyn zaprosił mnie na akolitat i nie bardzo wiem jake Mu z te j okazji złozyć życzenia. Jeszcze nigdy nie byłem na takiej uroczystości i nie bardzo wiem czego się z tej okazji życzy. Z góry serdecznie dziękuję

 Re: Jakie życzenia zlozyc z okazji akolitatu?
Autor: Grzegorz Kramer - jezuita (80.50.74.---)
Data:   2006-03-07 23:23

Witaj,
powiedz Mu co masz w sercu.
W końcu akolitat, to znów nie tak wielka sprawa, żeby nie wiadomo co trzeba było życzyć.
Pozdrawiam.

 Re: Jakie życzenia zlozyc z okazji akolitatu?
Autor: Krak (---.eranet.pl)
Data:   2006-03-08 07:30

Witaj Krzysztof!
Najlepszymi zyczeniami będzie modlitwa i Komunia św. w intecji akolity by wytrwał do swięceń i zachował wierność Bogu i ludziom do końca życia.
Pozdrawiam

 Re: Jakie życzenia zlozyc z okazji akolitatu?
Autor: ata (---.aster.pl)
Data:   2006-03-08 18:16

Co to jest akolitat?

 Re: Jakie życzenia zlozyc z okazji akolitatu?
Autor: Agata (---.stny.res.rr.com)
Data:   2006-03-09 17:31

Akolita

Termin ten pochodzi od greckiego słowa "akólouthos" - "towarzyszący, idący za kimś", czy też czasownika "akóloutheo" - "iść za kimś, nasladować, towarzyszyć".

W Kościele łacińskim
Do 1972 w Kościele łacińskim było to ostatnie z 4 niższych święceń (ostiariat, lektorat, egzorcystat i akolitat) udzielane kandydatowi do kapłaństwa w czasie formacji seminaryjnej. 15 sierpnia 1972 papież Paweł VI w dekrecie Ministeria Quedam zniósł święcenia niższe w Kościele łacińskim, ustanawiając w zamian posługi lektora i akolity. Obecnie akolita - według prawa kanonicznego - jest ustanawiany do pomocy kapłanowi i diakonowi podczas Mszy Świętej i innych czynności liturgicznych. Może więc on udzielać Komunii św. w czasie Mszy lub poza nią, zanosić ją do chorych, lub w wypadku konieczności podać ją umierającemu jako Wiatyk. Może wystawić Najświętszy Sakrament do adoracji, nie ma natomiast prawa udzielenia nim błogosławieństwa. Akolita jest też upoważniony do puryfikacji naczyń liturgicznych.

Posługi akolitatu udziela biskup lub wyższy przełożony zakonny, będący prezbiterem. W czasie tego obrzędu na znak dopuszczenia do służby Eucharystii kandydat otrzymuje z rąk biskupa patenę z chlebem lub kielich z winem.

Szczesc Boze

 Re: Jakie życzenia zlozyc z okazji akolitatu?
Autor: arija (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-12 15:12

Lb 6, 24-27 oraz Msza w jego intencji :)
Mój kolega też na dniach przyjmie akolitat :)

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: