logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Co to są 'sigle'?
Autor: katarzyna (---.hsd1.in.comcast.net)
Data:   2006-03-13 13:06

O ile zauważyłam, jeszcze w tym kraju posługujemy się językiem polskim, chociaż już mocno skażonym komputerowym slangiem.

 Re: Co to są 'sigle'?
Autor: Bogna (---.chello.pl)
Data:   2006-03-13 14:36

Siglum biblijne to nie slang internetowy.

Sigla biblijne (potocznie „namiary” w biblii) jest to umowna nazwa konkretnych wersetów w Piśmie Świętym, które powinniśmy lub chcemy znaleźć. I tak np. J 3,17 odwołuje nas do Ewangelii wg św. Jana, rozdziału 3, wersetu 17. Zapis może również wyglądać tak: Ps 34, 2-6 powinniśmy więc przeczytać: psalm 34, wersety od 2 do 6 włącznie. Wszystkie skróty dotyczące nazwy księgi Starego i Nowego Testamentu można znaleźć na początku każdego Pisma Świętego.

 Re: Co to są 'sigle'?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-16 15:04

A chodzi Ci, Katarzyno, o sigla czy o single?

 Re: Co to są 'sigle'?
Autor: Ania (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2008-01-09 20:02

Bardzo dobrze jest to napisane bardzo przyda mi sie na Religie bardzo dziękuje nigdzie w internecie nie ma co to jest

 Re: Co to są 'sigle'?
Autor: monia (---.olsztyn.mm.pl)
Data:   2008-02-28 22:23

Siglum (z łac. singlae litterae - pojedyncze litery; l.mn. sigla) - symbol literowy lub literowo-cyfrowy będący oznaczeniem biblioteki, stosowany w katalogach centralnych przy podawaniu lokalizacji wydawnictw oraz wypożyczaniu międzybibliotecznym i informacji naukowej.

Przykładowo Biblioteka Główna Uniwersytetu Szczecińskiego operuje oznaczeniem: "usz" w celu identyfikacji w katalogach Biblioteki Narodowej i innych.

Sigla stosowane są też powszechnie do oznaczania fragmentów (ksiąg) Biblii, np. Rdz - Księga Rodzaju, Łk - Ewangelia wg św. Łukasza, Rz - List do Rzymian, 2 Kor - Drugi List do Koryntian.

 Re: Co to są 'sigle'?
Autor: konrad (---.147.2.190.nat.umts.dynamic.t-mobile.pl)
Data:   2019-01-17 16:21

bardzo fajne przyda mi się na religię

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: