logo
Szukaj w
 
Posłuchaj Radyjka
kanał czerwony
kanał zielony
 
 

 Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: Iva (195.136.99.---)
Data:   2006-03-15 09:11

Czy jezeli ksiadz daje antyswiadectwo i zachowuje sie karygodnie to mozna doniesc na niego do biskupa? Czy to grzech? Czy zle jezeli chce, aby moje dzieci idac do szkoly nie byly bite przec ksiedza albo wyzwane w obrazliwy sposob? Czy jezeli anwet proboszcz nie moze sobie dac z nim rady to ja mam prawo zglosic to biskupowi? Co mam robic???

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-03-15 14:09

Możesz, jeśli odpowiesz sobei najpierw na takie pytania:

1) czy byłam osobicie u tego księdza zwrócic mu uwage i porozmawiac o zachowanie, które mi się nie podoba?
2) czy byłam potem u ks. proboszcza zwrócic uwagę że widze problemy?

Jeżeli to zrobiłaś najpierw a reakcji się nie doczekałas - to masz prawo zwrócić się o pomoc do biskupa. Ale właśnei - ja bym to tak ujełą "zwrócić się o pomoc" a nie "donieść". Po prostu przedstaw biskupowi sytuację i poczekaj na jego ocene, interwencję. "Donos" to jakos tak źle się kojarzy i raczej nie powinniśmy w Kościele "donosić". Może to jest kwestia doboru słowa, ale za tymi słowami idzie całe forma przedstawienia sprawy.
pozdrawiam

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: stary zgred (---.chello.pl)
Data:   2006-03-15 14:18

No nie wiem, moze to jest prywatna interpretacja Pisma ale moze mozna sprobowac zastosowac ten ustep: 15 Gdy brat twój zgrzeszy , idź i upomnij go w cztery oczy. Jeśli cię usłucha, pozyskasz swego brata. 16 Jeśli zaś nie usłucha, weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch, żeby na słowie dwóch albo trzech świadków oparła się cała sprawa. 17 Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi! A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik! (Mt 18,15)

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: Kasia (---.plusgsm.pl)
Data:   2006-03-15 14:32

Piszesz o strasznie drastycznych rzeczach, jeżeli tak się naprawdę dzieje to nie tylko masz prawo, ale obowiązek interweniować w tej sprawie gdzie sie da. Ksiądz też jest człowiekiem, czasami słabym i błądzącym, ale nie może to się odbijać na dzieciach.

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: aslan (---.is.net.pl)
Data:   2006-03-15 14:47

Warto i trzeba zastosować ewangeliczną zasadę: Jesli zgrzeszył przeciw tobie:
1. Idź, upomnij go w cztery oczy...
Nie posłucha?
2. Idź, i upomnij go w obecności swiadków...
Nie pomoże?
3. Donieś Kosciołowi...
Zasada prosta, a tak trudna i mało stosowana...

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: DZIEWCZYNA (---.netia.com.pl)
Data:   2006-03-15 15:51

nie chce wzniecac dyskusji, ale tylko zwrócic uwage na jeszcze jeden aspekt sprawy. Jeśli nie było rozmowy w cztery oczy z tym kapłanem to gorąco zachęcam do tego. Z tego co piszesz sprawa dotyczy nauczania religii w szkole i agresji księdza.
Chce tylko zwrócic uwagę na to, że obecnie często sytuacja na lekcjach religii jest TRAGICZNA. ja oczywiscie nie usprawiedliwiam bicia (jeśli sie zdarza) ale chce napisac, ze po pierwsze dzieci często przesadzają i nie należy im ślepo wierzyć w każde narzekanie na nauczyciela, a po drugie dzieci zachowują sie neiraz skandalicznie. Zwłaszcza na religii na której się czuja bezkarne poniewaz katecheta nei ma argumentu w postaci groźby nie dania promocji do następnej klasy.

Warto sprawę zbadac obiektywnie bo może sie okazać, że np. ksiadz tylko krzyknął na dziecko a nie wyzywał, a z drugiej strony, że dzieci zachowywały sie podobnie jak uczniowie z filmu znanego z mediów (tego gdzie zakładano nauczycielowi kosz na śmieci na głowę).

Nie mówie że tak jest - mówie tylko żeby zbadać sprawę przed wydaniem wyroku. Mam siostre w podstawówce i bywałam na zebranaich u niej. Wiem troche co dzieci opowiadaja o nauczycielach... mam tez kilku zaprzyjaźnionych księży katechetów i wiem jak często sa bezradni wobec zachowania dzieci w szkole i jak często sa prowokowani przez owe dzieci... Naprawdę - heroizmem jest często nei wybuchnąć...

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: Iva (195.136.99.---)
Data:   2006-03-15 19:46

rozmawialam z proboszczem, ale to nic nie dalo. rozmawialam z samym ksiedzem, ale to tez nic nie dalo. Jest wiele osob, ktore wlasnie chca interweniowac do biskupa, ale wlasnie wczesniej rozmawaily i z proboszczem i z tym ksiedzem i z dyrektorka szkoly - bez skutku.

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: katechetka (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-15 20:24

Sprawa przez Ciebie przedstawiona wydaje się być oczywista i jak sądzę Ty sama o tym jesteś przekonana. Idź do biskupa, ale już więcej nie rozmawiaj o tym z ludźmi, którzy nie są ze sprawą związani, bo to obmowa. Ksiądz być może grzeszy, ale jesli Ty opowiadasz o jego grzechu, to masz w nim swój udział i mnożysz zło. Wypada, żebyś o pójściu do biskupa poinformowała Dyrekcję i proboszcza, bo to w zasadzie do nich należy.

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: strzyga (---.aster.pl)
Data:   2006-03-15 22:31

Ja bym się jednak zastanowiła nad tym wszystkim i przemyślała jeszcze raz całą sprawę. W końcu musi być powód dla którego ani dyrektor szkoły ani ks. Proboszcz nie zareagowali na takie zachowanie księdza... (a interwencja w tym przypadku chyba nie jest szczególnie trudna z uwagi na dzisiejsze, bardzo błahe, podchodenie do lekcji religii).
Zresztą sama znam przypadek, że klasa doprowadzała swoim zachowaniem katechetkę do płaczu, doszło do tego, że zamiast niej przyszedł uczyć ksiądz. Potrafił uderzyć kluczem od sali albo swoim grubym, oprawionym Pismem Św. Dzięki temu lekcje zaczęły wyglądać normlanie, choć wielu osobom to się nie podobało (rozumiem zresztą dlaczego). Jendnak ksiądz osiągnął to co chciał - spokój na lekcji, co było wcześniej niewykonalne.
pozdrawiam

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: Marek (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-15 23:13

Musisz.
Jeśli nie ma innej możliwości to musisz.
Tak uważam.
I nie traktujmy biskupa jako "onych" - to jest ojciec diecezji.
pozdrawiam
Marek

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: Sławek (217.153.221.---)
Data:   2006-03-16 08:01

Do biskupa? Jeżeli ten ksiądz jest pracownikiem szkoły, to raczej do Dyrektora.

 Re: Czy moge doniesc na ksiedza do biskupa?
Autor: 38 na karku (---.neoplus.adsl.tpnet.pl)
Data:   2006-03-16 14:57

Ksiadz katecheta ma dwoch szefow bezposrednich: proboszcza, ktory go kieruje do pracy w okreslonej szkole, i dyrektora szkoły, ktory ten wybor proboszcza zazwyczaj przyjmuje, bo do obowiazkow proboszcza nalezy wyznaczenie katechety.

 Odpowiedz na tę wiadomość
 Twoje imię:
 Adres e-mail:
 Temat:
 Przepisz kod z obrazka: